7 kolorów menstruacyjnej krwi, które zdradzają cenne informacje o Twoim zdrowiu

Kolor i obfitość krwi menstruacyjnej wiele mówi o zdrowiu kobiety i może pomóc w porę zdiagnozować groźną chorobę. Jaki kolor krwi jest normalny, a jaki powinien wzbudzić nasze zaniepokojenie?
kobiety

Menstruacja towarzyszy kobiecie przez połowę jej życia. Czas trwania, obfitość czy brak miesiączki są swoistym indykatorem zdrowia kobiety. Jeśli zauważyłaś, że kolor menstruacyjnej krwi się zmienił, to niezwłocznie się musisz udać do ginekologa. Być może twój organizm w taki sposób sygnalizuje ci, że coś jest nie tak.

Co więc oznacza kolor krwi menstruacyjnej?

1. Jasnoróżowy

miesiącyka

Krew menstruacyjna o tej barwie zazwyczaj występuje na początku miesiączki, a później robi się ciemniejszy. Jeśli natomiast po kilku dniach miesiączkowania kolor się nie zmienił, to może oznaczać, że masz niski poziom estrogenu albo cierpisz z powodu anemii.

2. Krwistoczerwony

czerwone

Wszystko wskazuje na to, że jesteś zdrowa, bo to normalny kolor. Jeśli natomiast twój okres trwa zbyt długo, czyli ponad 7 dni, jest zbyt obfity, są w nim skrzepy, źle się czujesz, to musisz udać się do lekarza, bo może to świadczyć o krwawieniu z macicy.

3. Ciemnoczerwony

cienmy

Wszystko w porządku. Pod koniec okresu albo w przypadku brania tabletek antykoncepcyjnych krew może być ciemniejsza. Jeśli pojawiają się w niej zakrzepy i jest ona gęsta, może to świadczyć o niskim poziomie progesteronu i wysokim poziomie estrogenu.

4. Pomarańczowy

boli

Czasami krew ma lekkie zabarwienie pomarańczy. Jeżeli towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, swędzenie oraz pieczenie może chodzić o infekcję lub chorobę, przenoszoną drogą płciową. Musisz natychmiast udać się do ginekologa.

5. Brązowy

brzuch

Wszystko w porządku. Na początku lub pod koniec okresu krew może być brązowa. Jest to starsza krew, która może być nawet pozostałością z poprzedniego okresu. Musisz zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie, gdyż brązowa krew może także wskazywać na endometriozę.

6. Szaro-czerwona krew menstruacyjna

lekarz

Szaro-czerwona krew menstruacyjna wskazuje na to, że coś jest nie tak. Może to być objawem choroby wenerycznej, infekcji, różnych chorób układu rozrodczego, poronienia. Nie bagatelizuj tej sprawy i niezwłocznie udaj się do ginekologa.

7. Wodnista krew miesiączkowa

okres

Wodnisty okres może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych, przewlekły stres, w rzadkich wypadkach – rak macicy. Być może zauważyłaś, że podczas ostatniego okresu kolor krwi miesiączkowej nieco zmienił? Jeśli, tak to niezwłocznie udaj się do ginekologa, który przeprowadzi odpowiednie badania, które dadzą możliwość wykluczyć rozwój groźnych chorób. Pamiętaj o regularnych wizytach i badaniach u ginekologa.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty