7 mitów na temat porodu przedwczesnego

Rodzice z niecierpliwością czekają na pojawienie się dziecka. Czasami jednak dzidziuś rodzi się przed terminem. Dziecko urodzone przedwcześnie często ma wiele różnych problemów zdrowotnych.

Wskaźnik porodów przedwczesnych wynosi 13 na 100 porodów. Dziś coraz większą popularnością cieszą się metody wspomagania zapłodnienia (w tym in vitro), które często skutkują ciążą mnogą. A ta jest jednym z silniejszych czynników ryzyka porodu przedwczesnego. Właśnie dlatego przyszłe matki powinny wiedzieć, jakie są przyczyny przedwczesnego porodu, gdyż corocznie rodzi się 13 milionów wcześniaków.

Konsekwencje przedwczesnego porodu: niedokrwistość, choroba atakująca narząd wzroku wcześniaków, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia rozwojowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Poród przedwczesny podobnie, jak poród w terminie, owiany jest różnymi mitami, w które wciąż wierzymy. W niniejszym artykule spróbujemy niektóre z nich obalić, gdyż przyczyną porodu przed terminem nie może być badanie USG.

1. Wykonywanie badania USG dopochwowego może być przyczyną porodu przedwczesnego.

badania

Badanie ultrasonograficzne dopochwowe pozwala na dokładniejsze monitorowanie i ocenę stanu zdrowia płodu i matki. Podczas badania USG drogą dopochwową lekarz wprowadza do pochwy ciężarnej głowicę dopochwową, dlatego nie ma możliwości mechanicznego uszkodzenia pęcherza płodowego oraz macicy. Aby wykryć u kobiety ryzyko porodu przedwczesnego, niezbędne jest badanie USG szyjki macicy, czyli pomiar szyjki macicy i jej rozwarcie.

2. Długi sen w czasie ciąży.

wciąży

Kobieta, u której występuje ryzyko porodu przedwczesnego, powinna się oszczędzać, zrezygnować z uprawiania sportu, ale to wcale nie oznacza, że powinna cały czas spędzać w łóżku. Powinna zapomnieć o wysiłku fizycznym i podnoszeniu ciężarów. Długość snu w ciąży jednak nie ma nic wspólnego z porodem przedwczesnym.

3. Szew okrężny szyjki macicy może być przyczyną porodu przed terminem.

brzuch

Do porodu przedwczesnego mogą się przyczynić niektóre wady łożyska, wady anatomiczne macicy, niewydolność szyjki macicy. Te i inne choroby mogą stwarzać problemy w trakcie trwania ciąży i prowadzić do jej przedwczesnego rozwiązania, ale na pewno nie szew szyjki macicy.

4. Leczenie zębów w ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego.

dentysta

Choroby przyzębia i nieleczone zęby mogą być przyczyną przedwczesnego rozwiązania. Każda kobieta, która planuje ciążę, powinna udać się do stomatologa w celu oceny zdrowia uzębienia. Musisz jak najszybciej zadbać o swoje zęby, gdyż chore zęby szkodzą ciąży.

5. Antybiotykoterapia może być przyczyną porodu przedwczesnego.

leki

Czasami stosowanie antybiotyków w ciąży jest wskazane, ale musisz to robić pod kontrolą lekarza. Na przykład zapalenie pęcherza moczowego i infekcje intymne nie da się wyleczyć bez antybiotyków, a jak wiadomo, tego typu choroby mogą przyczyniać się do porodu przedwczesnego. Pamiętaj jednak o tym, że musisz pozostawać pod kontrolą lekarza podczas leczenia.

6. Charakterystyczny objaw porodu przedwczesnego – bóle.

bole

Objawy porodu przedwczesnego w większości przypominają objawy porodu normalnego, są to więc głównie skurcze i bóle. Czasami jednak na początek porodu przedwczesnego wskazuje między innymi krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, któremu nie towarzyszy ból. Jeśli kobieta cierpi z powodu niewydolności szyjki macicy, to może nie czuć silnego bólu, jedynie uczucie ucisku.

7. Dieta nie zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego.

dieta

Dieta podczas ciąży wpływa nie tylko na zdrowie matki, lecz także przyszłego dziecka. Odżywianie wpływa na przebieg ciąży. Papierosy, kawa, herbata zawierają kofeinę, która stymuluje macicę i wywołuje skurcze. Na dodatek, zdrowe na pierwsze rzut oka zioła, takie jak szałwia, jemioła, piołun, fenkuł, żeń-szeń, oregano (lebiodka), lukrecja gładka również wywołują skurcze macicy.

Niektóre produkty, między innymi nabiał, podroby, omułki, niedogotowane mięso czy jajka zawierają bakterie, które mogą być przyczyną przedwczesnego porodu, gdyż powodują skurcz mięśni gładkich jelit i macicy. Właśnie dlatego kobieta w ciąży powinna stosować dietę, przepisaną przez lekarza.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego, to musisz od razu, jak się dowiesz, że jesteś w ciąży, zgłosić się do ginekologa. Pamiętaj także o zdrowym trybie życia, odżywianiu i ostrożności, jeśli chodzi o zażywanie leków.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty