7 mitów na temat stwardnienia rozsianego

Większość z nas jest święcie przekonana, że stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, która z reguły powoduje śmierć w młodym wieku. Czym jest SM i co warto o nim wiedzieć?

1. SM jest chorobą nieuleczalną

sm

Istnieje wiele leków, dzięki którym lekarze mają możliwość dobrać terapię, odpowiednio do zaawansowania choroby i występujących objawów. Współczesna medycyna jest w stanie złagodzić objawy i przebieg choroby. Podstawowym celem leczenia SM jest spowalnianie uszkodzenia mózgu, zapobieganie rzutom, skracanie czas trwania rzutów oraz zapobieganie pogłębianiu się niepełnosprawności.

2. SM powoduje niepełnosprawność

katar

Każda osoba chora na stwardnienie rozsiane doświadcza tej choroby w inny sposób. U niektórych pacjentów choroba ma przebieg łagodny i rozwija się powoli. Różne rodzaje leczenia zwiększają długość życia pacjentów z SM, a także sprawiają, że mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, nie czując się osobami niepełnosprawnymi.

Wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie się odpowiedniego leczenia to jedyna możliwość spowolnić uszkodzenie mózgu przez SM. Na wczesnym etapie choroby może dojść do agresywnego przebiegu i znacznych uszkodzeń mózgu, co decydująco wpływa na wybór rodzaju leczenia. Jeśli natomiast choroba została wykryta zbyt późno, to nie ma żadnych szans na cofnięcie uszkodzeń i zmian mózgowych, spowodowanych stwardnieniem rozsianym.

3. SM nie wpływa na zdrowie psychiczne

kratki

Zaburzenia natury emocjonalnej i psychicznej pojawiają się u większości pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. U chorych się obserwuje depresja, stany lękowe, stres, zaburzenie snu. Dochodzi również do wahań nastroju. Jeśli zauważyłeś u siebie lub kogoś bliskiego kilka z powyższych dolegliwości, nie czekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, gdyż na początku występują właśnie objawy natury emocjonalnej, a później już objawy fizyczne.

4. Osoby cierpiące z powodu SM mają problemy z pamięcią

pamięć

Około 40% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym mają problemy z pamięcią, które na szczęście nie powodują demencji. Chorzy z SM mają problemy z zakończeniem zdań, krótkotrwały zanik pamięci, osłabienie mięśni, skurcze, problemy z utrzymaniem równowagi. Problemy emocjonalne i psychologiczne nasilają się stopniowo, więc często są bagatelizowane, tym samym zmniejszając szanse na wczesne zdiagnozowanie choroby.

5. Ból nie jest częstym objawem SM

boli

Kolejny mit. Około 60% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym doświadczają bólu. Ból jest częstym objawem SM i może występować z wielu powodów: osłabienia mięśni poprzez nadużywanie innych mięśni, co może powodować ból. Może występować ból związany z uszkodzeniem nerwów.

6. Jeśli chory z SM czuje się dobrze, to nie musi brać leków

łzy

Pacjenci, cierpiący z powodu stwardnienia rozsianego przez całe życie powinni brać leki, niezależnie od samopoczucia, w ściśle określonych godzinach i dawkach. Pacjent powinie zawsze robić to, co mówi mu lekarz. Żadnego samoleczenia!

7. Osoby ze stwardnieniem rozsianym nie mogą uprawiać sportu

sport

Trening stymuluje mięśnie, układ nerwowy, krążeniowy, ruchowy, poprawia samopoczucie, pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia. Sport pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne chorego. Najlepiej uprawiać jogę, pływanie, biegać.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty