7 mitów o pasożytach, w które wciąż wierzymy

Nikt na pewno by się nie ucieszył, gdyby mu powiedziano, że ma robaki. Niestety, ale każdy z nas narażony jest na zakażenie pasożytami, bo są organizmy, które żyją wewnątrz innego organizmu i dla którego organizm ten jest źródłem pożywienia.

W niniejszym zestawieniu spróbujemy obalić najpopularniejsze mity o robakach.

1. Jeśli masz psa lub kota, powinieneś się odrobaczyć.

pies

Są pasożyty, które żerują w ludzkim ciele, a są również robaki, które żerują wyłącznie w ciele zwierzęcym, więc nie mogą współwystępować u ludzi i zwierząt domowych. Do gatunków pasożytów, które mogą współwystępować u ludzi i u zwierząt domowych, zalicza się: Toxocara cati i tanis oraz bąblowiec (Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis). Bąblowcem można się zarazić, jeśli masz kontakt z psami bezdomnymi, jeśli natomiast je unikać, to prawdopodobieństwo zakażenia jest minimalne.

Jeśli natomiast chodzi o toxocara, to jaja pasożytów trafiają do gleby razem ze zwierzęcymi ekskrementami, więc każdy, nawet ten, kto nie ma w domu psa czy kota, może zarazić się toksokarozą. Nie jest więc zalecane rutynowe odrobaczanie ludzi mających zwierzęta domowe. Najważniejsze jest pamiętanie o prawidłowych nawykach higienicznych, częstym myciu rąk. Niezbędne więc jest odrobaczanie wyłącznie pupili.

2. Zgrzytanie zębami – to najczęstszy objaw zakażeń pasożytniczych.

sen

Przyczyną zgrzytania zębami są zaburzenia neurologiczne, a nie robaki.

3. Pasożyty są przyczyną atopowego zapalenia skóry.

choroba

Atopowe zapalenie skóry, AZS (egzema) nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić, więc nie ma nic wspólnego z robakami. Osoby z atopowym zapaleniem skóry mają wrodzoną skłonność do alergii oraz nadmiernie suchej skóry, która nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem drażniących substancji ze środowiska.

4. Badania serologiczne surowicy krwi na wykrywanie pasożytów jelitowych.

krew

W badaniach serologicznych w surowicy krwi wykrywane są przeciwciała przeciw danemu pasożytowi. Nie powinny one być jednak podstawą diagnostyki pasożytów jelitowych, bo:

  • dodatni wynik może utrzymywać się latami, mimo braku aktywnego procesu chorobowego;
  • wadą tych testów jest stosunkowo niska swoistość, a co za tym idzie otrzymywanie wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych.

Najczęściej, by wykryć zarażenie pasożytami jelitowymi, stosuje się badania mikroskopowe kału.

5. W leczeniu zakażeń pasożytniczych skuteczne są suplementy.

leki

Suplement – środek spożywczy, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych, więc producenci do jego rejestracji nie potrzebują przeprowadzenia żadnych badań klinicznych, dlatego promują je jako skuteczny środek na odrobaczenie. Obecnie nie ma wystarczających danych i badań klinicznych, które mogą potwierdzić skuteczność suplementów w leczeniu zakażeń pasożytami.

6. Dzieci należy odrobaczać profilaktycznie, zwłaszcza jeśli jedzą piasek i ziemię.

leki

Owszem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo tego, że dziecko może się zarazić pasożytami, ale nie warto samemu decydować, który lek podać dziecku. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma robaki, lepiej udaj się do lekarza. Zdiagnozuje chorobę i wypisze odpowiednie leki.

7. Dzieci należy odrobaczać profilaktycznie 1-2 razy w roku.

szczeniak

Trzeba, ale nie wszystkie. Jest grupa osób, która powinna być pod nadzorem specjalisty – to osoby, które przebywały na terenach występowania wielu pasożytów w glebie. Leków przeciw pasożytom nie powinno się podawać dzieciom profilaktycznie, bez zarażenia potwierdzonego w badaniach.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty