7 mitów o porodzie
Im bliżej data porodu, tym bardziej przyszłe mamusie ogarnia przerażenie i lęk. Można je zrozumieć. Tym bardziej historie, opowiadane przez przyjaciółki, nie dodają otuchy. A w internecie krąży tyle różnych przerażających historyjek, które są świetną bazą na scenariusz do filmu grozy. Czasami się wydaje, że niektóre z nich powstają specjalnie po to, aby wpędzać kobiety w nerwicę.
1. Poród bardzo boli

Na pewno każda kobieta słyszała kilka wzbudzających lęk historyjek o tym, jak kobiety w trakcie porodu wyją z bólu, wyskakują z okna. Oczywiście poród to żadna przyjemność. Jednak organizm kobiety w ciągu 9 miesięcy przygotowuje się na taki wysiłek i wyzwanie. Oprócz tego produkuje specjalne hormony, które łagodzą ból. W przeciwnym razie wszystkie kobiety by umarły na skutek wstrząsu bólowego.
2. Okolice bikini

Większość kobiet w ciąży jest przekonanych, że przed porodem koniecznie trzeba golić miejsca intymne. Lekarze natomiast twierdzą, że nie warto tego robić. Po pierwsze golenie okolic bikini dla ciężarnej kobiety to nie lada wyzwanie. Po drugie podczas golenia dosyć często zdarzają się zacięcia, które mogą spowodować zakażenie.
3. Poród tylko na leżąco

Współczesne położnictwo wspiera różne pozycje porodowe. Chodzi o to, by kobieta miała możliwość jej poszukania, mogła przybierać różne pozycje, by znaleźć tę najwygodniejszą i najmniej bolesną dla siebie. Jakie pozycje, zamiast leżącej można wybrać: pozycja kuczna, na czworakach. Również kobieta może wybrać poród w wodzie.
4. Ciąża i poród wpływają na wzrok

W czasie porodu owszem, może dojść do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki, jednak nie prowadzi to do pogorszenia stanu siatkówki. Każda kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z oftalmologiem. Jeśli przed ciążą nie miałaś kłopotów ze wzrokiem, najprawdopodobniej nie pogorszy się również po porodzie. Jeśli masz wadę wzroku, lekarz może zalecić cesarskie cięcie z powodów okulistycznych.
5. Kiedyś kobiety rodziły w polu

Niektórzy mężczyźni, a czasem również nieodpowiedzialne kobiety uważają, że można urodzić samodzielnie, bez pomocy położnej. Porodu nie da się do końca zaplanować i przewidzieć, dlatego konieczny jest specjalistyczny sprzęt, warunki szpitalne na wypadek, gdyby poród przebiegał nieprawidłowo.
6. Partner przy porodzie nie jest potrzebny

Większość kobiet jest przekonanych, że po porodzie mąż nabierze do nich obrzydzenia, to negatywnie odbije się to na ich wzajemnych relacjach seksualnych. Nie można na pewno powiedzieć, jak poród wpłynie na relacje w tej czy innej rodzinie. W niektórych rodzinach wspólny poród pozytywnie odbija się na wzajemnych relacjach i wzmacnia związek. Oprócz tego mężczyzna nie stoi i nie patrzy w krok, tylko stoi przy głowie rodzącej. Natomiast jeśli chodzi o wielogodzinowe skurcze porodowe, to wsparcie partnera pomaga znieść ból.
7. Ciało po ciąży to już nigdy to samo

Niektóre kobiety uważają, że ciało kobiety i narządy płciowe po ciąży bardzo się zmieniają i już nigdy nie będą takie same, jak przed porodem. Jednak tak naprawdę organizm większości kobiet wraca do normy już rok po porodzie. Wszystkie zachodzące zmiany są naturalne i nie ma w nich nic obrzydliwego.