7 najdziwniejszych muzeów świata

Kiedy mówimy o muzeach, najczęściej mamy na myśli słynne muzea, takie jak Luwr, Muzeum Brytyjskie w Londynie, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, Muzea Watykańskie we Włoszech, Muzeum Prado w Madrycie. Ermitaż w Sankt Petersburgu. Pomimo popularnych muzeów, które najchętniej są odwiedzane przez turystów, istnieją muzea, o których wiedzą tylko nieliczni.

W niniejszym zestawieniu najciekawsze i najdziwniejsze muzea świata, które warto odwiedzić.

1. Muzeum Włosów, Avanos, Turcja

Muzeum Włosów

Kolekcję stworzył garncarz Chez Galip. Włosy gromadził w piwnicy pod sklepem, gdzie handlował ceramiką. W muzeum, na sufitach i ścianach zawieszono pukle włosów. Jest ich tam około 16 tysięcy różnych rodzajów. Wszystkie są kobiece. Jak głosi lokalna historia, Chez Galip, wiele lat temu dostał pukiel włosów od przyjaciółki wyjeżdżającej z miasta. Kosmyk włosów został podarowany na pamiątkę znajomości.

Później inne kobiety, zaintrygowane historią, pozostawiały pukle swoich włosów garncarzowi i tak powstała gigantyczna kolekcja. Istnieje również druga, bardziej prozaiczna historia powstania tego muzeum – zwykły chwyt reklamowy, aby przyciągnąć klientów do sklepu.

2. Muzeum Psich Obroży, Kent, Wielka Brytania

Muzeum Psich Obroży

Muzeum założyli antykwariusz John Hunt i jego żona Gertrude. Muzeum Psich Obroży znajduje się w zamku Leeds, Kent, Wielka Brytania. Prezentowana kolekcja składa się z ponad stu obroży. Najstarsze eksponaty używane były w średniowieczu. Najnowsze są z czasów wiktoriańskich. Eksponaty wykonywano z delikatnej skóry, aksamitu, dekorowano dodatkami z metalu, szlachetnymi kamieniami Kolekcję ogląda rocznie około 500 tysięcy osób.

3. Podwodne Muzeum w Cancun, Meksyk

Podwodne Muzeum w Cancun

Na Półwyspie Jukatan, w ciepłych wodach Morza Karaibskiego w 2009 roku powstało podwodne muzeum. Obecnie na dnie morskim spoczywa ponad 500 rzeźb w skali 1:1 (wysokość rzeźb wynosi od 2,8 do 6 metrów). Na pomysł stworzenia MUSA (Museo Subacuático de Arte) wpadł angielski artysta Jason deCaires Taylor. Podwodne muzeum powstało po to, żeby uchronić rafy koralowe przed zniszczeniem. Wszystkie rzeźby umieszczone w galeriach zrobione z kamienia o neutralnym pH, który sprzyja osadzaniu się koralowców.

4. Muzeum Zerwanych Związków, Zagrzeb, Chorwacja

Muzeum Zerwanych Związków

Jeśli ktoś złamał ci serce, wyruszaj do Zagrzebia, aby go wyleczyć. Możesz wesprzeć zbiory wyjątkowego muzeum, oddając rzecz, która kojarzy ci się z nieszczęśliwą miłością, ale nie masz serca, by jej wyrzucić. Znajdziemy tu takie eksponaty jak: wyrzucone róże, suknie ślubne i nawet bielizna. Z każdym eksponatem wiąże się historia, którą streszcza dołączony opis. Muzeum mieści się w centrum Zagrzebia, ale spora część ekspozycji wędruje po świecie jako wystawa tymczasowa.

5. Muzeum Złej Sztuki, Massachusetts, Stany Zjednoczone

Muzeum Złej Sztuki

W Muzeum Złej Sztuki w Bostonie zgromadzono ponad 600 nieudanych, szkaradnych obrazów. Na pomysł nietypowej wystawy wpadł w 1994 roku antykwariusz Scott Willson. Zaczęło się od tego, że któregoś dnia znalazł koło śmietnika bardzo brzydki obraz. Po tym postanowił stworzyć kolekcję podobnych arcydzieł. Niebawem powstało muzeum, które skupia tylko najgorsze prace niespełnionych artystów.

6. Muzeum Zupek Chińskich, Yokohama, Japonia

Muzeum Zupek Chińskich

Muzeum poświęcone popularnym zupkom chińskich, które tak naprawdę wywodzą się z Japonii. Pierwsza tego typu potrawa została stworzona przez Momofuko Ando w 1958 r. w Japonii. W muzeum zgromadzono 3000 opakowań tego produktu w najróżniejszych smakach. Można również obejrzeć sobie pracownię Momofuko, reklamy zupek i filmy przedstawiające proces ich produkcji. W muzealnej kuchni zwiedzający mogą sami przyrządzić makaron.

7. Muzeum Toalet, Nowe Delhi, Indie

Muzeum Toalet

W Muzeum Toalet znajduje się ekspozycja, która pokazuje ewolucję toalety. Można tutaj poznać toaletowe savoir-vivre i poczytać sobie różne anegdotki na temat klozetów. Najciekawszy eksponat – to zbiórka wierszy, poświęcona toalecie. Muzeum Toalet w Indiach każdego roku odwiedza tłumy turystów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty