7 największych miast świata

O większości tych miast tak naprawdę bardzo mało wiemy, ale na pewno zasługują na to, aby je odwiedzić. Zachwycają swoją bogatą historią, połączeniem różnych kultur i stylów architektonicznych. W niniejszym zestawieniu miasta o największej powierzchni i największej ilości mieszkańców.

Życie w dużym mieście ma wiele zalet i wad. Miasta te nieustannie się rozwijają, przejmują kontrolę nad sąsiednimi obszarami, tworząc aglomeracje. Każdy na pewno słyszał o Moskwie lub Tokio. Warto też poznać inne największe miasta świata nie tylko według największej ilości mieszkańców, ale również powierzchni.

1. Chongqing

Chongqing

Jest to raczej mało znane miasto. Chongqing to miasto wydzielone w środkowych Chinach, powierzchnia którego wynosi 80 tys. km². Ludność tej jednostki administracyjnej to ponad 8 milionów mieszkańców, z czego samo miasto Chongqing zamieszkuje 6 mln. Pozostała część mieszkańców mieszka na przedmieściach. Chongqing to jedno z najstarszych miast chińskich, otoczone górami. Położone na wzniesieniu przy ujściu Jialing Jiang.

2. Nowy Jork

Nowy Jork

Nowy Jork to miasto, które na przestrzeni wieków rozszerzyło swoje granice, poprzez konsolidację sąsiednich obszarów i zintegrowanie poszczególnych części miasta, tworząc jedną z największych aglomeracji świata. 24 miliony mieszkańców zamieszkuje 30 tys. km² powierzchni. Jednak Nowy Jork nie jest największym miastem w Stanach Zjednoczonych.

3. Meksyk

Meksyk

Meksyk jest o wiele większy od Big Apple. Jest to jedno z najgęściej zaludnionych miast. Meksyk położony jest na obszarze, który ciągle jest nawiedzany przez trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów, dlatego w tym mieście przeważają niskie gmachy i budynki, stąd też aż tak duża powierzchnia Meksyku. Populacja miasta wynosi 9 milionów mieszkańców.

4. São Paulo

São Paulo

Największe miasto Ameryki Południowej, liczące 11,3 miliona mieszkańców. Jest miastem kontrastów, gdzie nowoczesne wieżowce sąsiadują z historycznymi budowlami: XVI-wieczne kościoły, muzea. To właśnie sprawia, że miasto każdego roku odwiedza miliony turystów.

5. Stambuł

Stambuł

Największe i najludniejsze miasto europejskie, populacja którego wynosi 15,03 miliona mieszkańców. Dawna stolica Cesarstwa Rzymskiego, która aż do roku 1930 nosiła nazwę Konstantynopol. Zachowało się tu wiele zabytków architektonicznych i budynków historycznych, a niektóre zakątki Stambułu urzekają szczególnym klimatem i tradycjami.

6. Kapsztad

Kapsztad

Najstarsze i jedno z największych pod względem liczby mieszkańców miasto w Południowej Afryce, powierzchnia którego wynosi 2455 km². Miasto położone jest nad Zatoką Stołową (zatoka na Oceanie Atlantyckim), u podnóża Góry Stołowej. Niektórzy globtroterzy uważają Kapsztad najpiękniejszym miastem świata, dzięki jego fantastycznym krajobrazom i unikalnej przyrodzie. Natomiast surferzy przyjeżdżają tu ze względu na wyjątkowe plaży. Nowoczesna architektura sąsiaduje z historycznymi budowlami epoki wiktoriańskiej, co sprawia, że miasto wygląda niepowtarzalnie.

7. Pekin

Pekin

Stolicę Chin można śmiało nazwać jednym z największych miast świata. Miasto wydzielone o powierzchni ponad 16 000 km² liczy ok. 21 mln mieszkańców. Historia miasta jest bardzo długa i sięga I tysiąclecia p.n.e. Mieszkańcy Pekinu dbają o tradycje i zrekonstruowane budowle. Pekin jest jednym z najbezpieczniejszych miast świata.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty