7 naturalnych leków na stawy

Jeśli cierpisz z powodu częstych bólów stawów czy z powodu choroby zwyrodnienia stawów, musisz dokładnie planować swoją dietę. Włączając do codziennej diety odpowiednie produkty i zioła, możesz zapobiec chorobie stawów albo złagodzić jej objawy.

Jednak warto pamiętać o tym, że to bardzo długi i żmudny proces, który wymaga cierpliwości i regularności.

1. Orzechy ziemne

orzechy

Chrząstka stawowa ulega stopniowemu zużyciu i bardzo trudno ją naprawić. Resweratrol to skuteczny antyoksydant, który pomaga w jej regeneracji. Orzechy ziemne są bogatym źródłem resweratrolu, więc dbanie o stawy może być procesem bardzo smacznym i przyjemnym. Antyoksydant wydłuża żywotność chondrocytów (komórki tkanki chrzęstnej) i co najważniejsze, hamuje produkcję enzymów, które powodują degradację chrząstki stawowej. Resweratrol jest niezbędny w syntezie proteoglikanów (wielkocząsteczkowe składniki substancji pozakomórkowej). Naukowcy doszli do wniosku, że antyoksydant może być stosowany w leczeniu choroby zwyrodnienia stawów.

2. Arnika

kwiat

Arnika to roślina, która powinna na stałe zagościć w naszych domach, gdyż w postaci okładów pomaga pozbyć się obrzęków, wzmacnia naczynia krwionośne i jak wynika z doniesień szwajcarskich naukowców, ma działanie przeciwbólowe. Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 26 mężczyzn i 53 kobiety, którzy cierpią z powodu choroby zwyrodnienia stawów. Pacjenci stosowali żel ziołowy do smarowania bolących stawów 2 razy dziennie w ciągu 6 tygodni. Po upływie 6 tygodni pacjenci przestali się skarżyć na sztywność stawów i ból podczas ćwiczeń.

Pamiętaj jednak o tym, że arniki nie można stosować na rany, gdyż powoduje uczulenie.

3. Seler naciowy

selera

Jeśli chcesz mieć zdrowe stawy, to musisz kontrolować poziom kwasu moczowego, gdyż może powodować dnę moczanową, inaczej podagrę. Właśnie dlatego większość sportowców zaczyna dzień od świeżego soku z selera. Naukowcy przekonują, że sok z selera, podobnie jak ibuprofen czy aspirynę, można stosować w profilaktyce artrozy. Na dodatek ma działanie przeciwbólowe.

4. Sezam

nasiona

Każdy, kto dba o zdrowie stawów, powinien włączyć do swojej diety sezam. Naukowcy przekonują, że nasiona sezamu można stosować w leczeniu pacjentów, cierpiących z powodu choroby zwyrodnienia stawów. Są tak samo skuteczne, jak tradycyjne leczenie tej choroby.

Potwierdzają to wyniki eksperymentu, w którym wzięło udział 25 pacjentów, którzy byli poddani tradycyjnemu leczeniu oraz 25 pacjentów, którzy w ciągu 2 miesięcy spożywali 40 g nasion sezamu. Pokazali takie same wyniki, co pacjenci, którzy zażywali tradycyjne leki.

5. Owoce róży

jagody

Jak wynika z badań naukowych, ekstrakt z owoców róży łagodzi objawy osteoartrozy stawu kolanowego i stawu biodrowego. Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym uczestniczyło 94 pacjentów. Podzielono je na 2 grupy. W ciągu trzech miesięcy uczestnicy jednej grupy zażywali placebo, inni zaś 5 g suszonych, zmielonych owoców róży dwa razy dziennie podczas spożywania posiłku.

W trakcie trwania eksperymentu naukowcy badali sztywność stawów i występowanie bólu. Naukowcy przypuszczają, że owoce róży mają działanie przeciwzapalne i właśnie dlatego pozytywnie wpływają na stawy.

6. Jałowiec

jadła

W Średniowieczu jałowiec był szeroko stosowany do leczenia różnych schorzeń: ból stawów, zapalenie dróg moczowych, kaszel, choroby płuc. W medycynie ludowej olejek jałowcowy stosowany jest do leczenia zaburzeń neurologicznych, reumatyzmu. Jeśli cierpisz z powodu bólu stawów czy mięśni, to musisz natrzeć wywarem czy naparem z jałowca bolące miejsca.

Jest to także doskonały sposób na złagodzenie bólu, którego przyczyną są różne choroby, spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Olejek jałowcowy stosowany jest w aromaterapii: pomaga pozbyć się napięcia, redukuje stres, łagodzi ból poprzez pobudzanie mózgu.

7. Ananas

ananas

Ananas od wieków jest stosowany do leczenia różnych stanów zapalnych. Owoc swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza bromelainie: enzym roślinny, który rozkłada białka. Bromelaina ma wyjątkowe właściwości i szerokie działanie: antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz wspomaga naszą odporność.

Substancja jest również pomocna w leczeniu bólu i zwyrodnienia stawów. Jest bardziej skuteczna w porównaniu do niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, NSLPZ).

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty