7 nawyków, które rujnują pracę tarczycy

Tarczyca to gruczoł usytuowany w przedniej części szyi, tuż pod krtanią, który ma kształt motyla. Jest jednym z większych i ważniejszych gruczołów dokrewnych.

Wytwarzane przez nią hormony spełniają w organizmie niezwykle ważna funkcje. Tarczyca jest odpowiedzialna za temperaturę ciała, prawidłową przemianę materii, rytm serca i dobry humor.

Właśnie dlatego chora tarczyca może negatywnie wpływać na pracę innych narządów i układów. Jeśli w odpowiednim czasie nie rozpocząć leczenia, choroby tarczycy mogą pogorszyć jakość naszego życia.

Zobacz, co rujnuje funkcjonowanie tarczycy.

1. Palenie papierosów

palenie

Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób tarczycy. W tytoniu znajdują się substancje, które negatywnie wpływają na pracę tarczycy.

Nikotyna oczywiście zazwyczaj powoduje choroby płuc i jamy ustnej, ale tytoń również spowalnia wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za nasz metabolizm, prawidłowe widzenie i pracę narządów układu krążenia.

2. Siedzący tryb życia

praca

Tak naprawdę siedzący tryb życia jest przyczyną wielu poważnych chorób, które powodują zaburzenia nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Najczęściej jednak cierpi na tym tarczyca.

Zazwyczaj tyjemy przez brak ruchu. Siedzący tryb życia jest jedną z podstawowych przyczyn otyłości i innych problemów związanych z przemianą materii. Zaburzenia metaboliczne, które pojawiają się w naszym organizmie, mogą również negatywnie wpłynąć na produkcję hormonów tarczycy. To natomiast może skutkować niedoczynnością tarczycy.

Zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy negatywnie wpływa na nasz metabolizm, w tym też spalanie tłuszczów i kalorii. Zwiększona produkcja hormonów tarczycy ma duży wpływ na choroby sercowo-naczyniowe.

3. Stres

stres

Człowiek, który nie potrafi opanować stres i panikę, jest narażony na choroby tarczycy. Pamiętaj, że emocje wpływają na kondycję serca i tarczycy. Ponieważ reagują na wszystkie nasze stany emocjonalne, na nasze myśli i nastroje. Pod wpływem stresu dochodzi do tłumienia receptorów tarczycy, co zaburza pracę całego organizmu.

4. Niedobór jodu

jedzenie

Długotrwały niedobór tego pierwiastka może być przyczyną niedoczynności tarczycy. Do prawidłowej pracy tarczycy i całego organizmu potrzebujemy odpowiedniej ilości jodu, który pobudza hormony do zwiększenia ich produkcji. Właśnie dlatego lekarze przypominają o tym, że każdy z nas powinien zadbać o dostarczenie jodu do swojego organizmu.

5. Nadużywanie alkoholu

alkochol

Każdy z nas doskonale wie o tym, że nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że najczęściej jednak cierpi na tym tarczyca.

Choć to wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie toksyn pochodzących z alkoholu, ich obecność w organizmie ma również niekorzystny wpływ na pracę tarczycy. Częste picie alkoholu uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, a również prowadzi do występowania różnorodnych problemów z przemianą materii.

6. Spożywanie glutenu

gluten

Osoby, które cierpią na celiakię, mogą borykać się z problemami związanymi z tarczycą. Układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki, aby wykryć obecność glutenu, więc w organizmie mogą występować stany zapalne i zaburzenia metabolizmu. Jeśli w odpowiednim czasie nie rozpocząć leczenia, choroby tarczycy mogą pogorszyć jakość naszego życia.

Jeśli chcesz poprawić i wspomóc pracę tarczycy, to zalecane jest stosowanie diety bezglutenowej, nawet jeśli nie cierpisz na nietolerancję glutenu. Dzięki takiej diecie bezglutenowej szybko się pozbędziesz zbędnych kilogramów.

7. Nadmierne spożycie soi

nasienie

Warto pamiętać o tym, że soja i jej produkty posiadają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jednak soja, poza działaniem leczniczym, może powodować także działania niepożądane i nie każdy może ją włączyć do diety. Może ona bowiem ograniczyć przyswajanie hormonów tarczycy, szczególnie u pacjentów, którzy już borykają się z zaburzeniami pracy tego gruczołu. Osoby, u których stwierdzono nadczynność lub niedoczynność tarczycy, powinny znacznie ograniczyć lub wręcz wyeliminować soję se swojej diety.

Lekarze przekonują, że musimy zmienić powyższe nawyki, jeśli chcemy mieć zdrową i prawidłowo pracującą tarczycę. Nawyki nie tylko pogłębiają już istniejące problemy z tarczycą, ale również negatywnie wpływają na zdrowie tarczycy, nawet jeśli nie cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty