7 niebezpiecznych zabiegów na stopy u kosmetyczki
1. Usuwanie modzeli na stopach

Większość gabinetów kosmetycznych oferuje usługę usuwania modzeli na stopach za pomocą urządzenia, które jest podobne do tarki i nazywa frezarka. Stosowanie tego typu urządzenia jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli modzele znajdują się bardzo głęboko pod skórą, a klient jest cukrzykiem czy ma problemy z krążeniem. Tego typu zabieg może spowodować zakażenie, oparzenia lub pęknięcia na stopach. Lepszą alternatywą niż usuwanie modzeli w gabinecie kosmetycznym jest stosowanie specjalnych kremów, w których skład najczęściej wchodzi mocznik, kwas mlekowy czy owocowy, które pomagają pozbyć się modzeli bezboleśnie w ciągu kilku tygodni.
2. Wycinanie skórek

Oskórek chroni macierz paznokcia przed zanieczyszczeniami i zakażeniami. Podczas wycinania skórki może dojść do mechanicznego uszkodzenia płytki paznokcia oraz zakażenia. Jeśli nieprawidłowo wyciąć skórki, to paznokieć będzie wyglądać niezdrowo. Kosmetyczka na początku powinna odsunąć skórkę, a dopiero później ostrożnie wyciąć za pomocą czystych i sterylnych cążek skórki, by nie uszkodzić płytki paznokcia.
3. Kąpiel stóp

Kąpiel stóp to bardzo przyjemny, relaksujący zabieg, który jak przekonują specjaliści, może być bardzo niebezpieczny, gdyż miski, w których spoczywają nasze stopy, są prawdziwym siedliskiem różnych bakterii i drobnoustrojów, które mogą powodować na przykład grzybicę paznokci. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że ten zabieg jest bezpieczny, to musisz znaleźć gabinet kosmetyczny, w którym do kąpieli stóp używa się szklanych pojemników, które się wykłada folią jednorazowego użytku (tzw. workami na miskę do pedicure).
4. Leczenie wrastających paznokci

Niektóre gabinety kosmetyczne oferują usługę, jaką jest leczenie wrastających paznokci. Lekarze jednak ostrzegają, by nie robić tego u specjalistów, którzy nie mają wykształcenia medycznego. Wrastające paznokcie powodują uszkodzenie skóry, więc podczas niefachowego leczenia może dojść do sepsy lub utworzenia ropniaka, które wymagają zastosowania terapii antybiotykowej lub czasami nawet operacji.
5. Zakażenia

Czasami podczas robienia pedicure u kosmetyczki dochodzi do zakażeń na skutek przenikania do naszego organizmu poprzez mikrourazy skóry oraz pęknięcia różnych groźnych bakterii. Właśnie dlatego nie zaleca się przed odwiedzaniem gabinetu kosmetycznego golić nóg. Od czasu do czasu zdarza się, że podczas wycinania skórki dochodzi do urazu, przez który bakterie przedostają się do naszego organizmu i w zastraszającym tempie się rozmnażają, powodując zakażenie, które może się zakończyć śmiercią.
6. Wrzody na stopach

Osoby, cierpiące z powodu cukrzycy, powinny raczej zrezygnować z pedicure, gdyż są najbardziej narażone na ryzyko złapania jakiejś infekcji i zakażenia. Najlepiej postawić na domowe, nieinwazyjne metody pielęgnacji stóp.
7. Narzędzia

Do zakażenia w gabinecie kosmetycznym najczęściej dochodzi poprzez używanie niesterylnych narzędzi. Właśnie dlatego specjaliści radzą zabierać ze sobą swoje własne narzędzia do kosmetyczki, które na pewno są czyste i sterylne. Jeśli nie masz własnych narzędzi, to musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kosmetyczka przed wykonaniem zabiegu powinna umyć i zdezynfekować ręce. Przed przystąpieniem do zabiegu powinna również otworzyć nowe opakowanie ze sterylnymi narzędziami, a także przygotować jednorazowe waciki, tampony, gaziki, klapki.