7 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych częściach świata
Mieszkańcy praktycznie każdego kraju obchodzą urodziny, Sylwestra, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Równocześnie każde państwo ma jakieś własne, tradycyjne święto, które nie świętuje się w żadnym innym kraju. Są to święta, które się obchodzi od wieków i które są swoistym hołdem, składanym przodkom. W niniejszym artykule 7 nietypowych świąt, obchodzonych w różnych krajach.
1. Kulawa Kaczka, USA

Święto obchodzone dnia 6 lutego w USA. Nie obchodzi się go na cześć kulawej kaczki. Głównymi bohaterami święta są prezydenci i politycy. Kulawa kaczka – termin określający polityka, który odchodzi z urzędu, ale dalej go piastuje do czasu wyniesienia swego następcy.
2. Setsubun, czyli święto rzucania fasolek, Japonia

Setsubun, czyli według kalendarza lunarnego, pierwszy dzień wiosny. Obchodzone jest 3-4 lutego. Zgodnie z legendą kiedyś straszna epidemia, sprowadzona przez złych duchów, zgładziła niemal całą Japonię. Złych duchów udało się odgonić za pomocą ziaren fasoli. Od tej pory Japończycy świętują ten dzień, rozsypując po domu ziarna fasoli, mające odganiać złe duchy, które mogą zagrażać domostwu i jego mieszkańcom.
3. Święto Nyepi, Święto Ciszy, Bali

Nyepi – dzień Nowego Roku na Bali, przypadający w dniu następującym po nowiu, zazwyczaj w marcu lub kwietniu. W dzień poprzedzający Nyepi odbywają się hałaśliwe procesje, a od godziny 6 rano do 6 rano dnia następnego trwa Dzień Ciszy. Turyści powinni czcić lokalne tradycje i również przestrzegać całkowitej ciszy, planując przyszły rok i rozmyślając nad życiem.
W tym dniu pracują tylko lekarzy oraz policjanci, którzy patrolują ulice miast i pilnują przestrzegania ciszy przez mieszkańców. W następnym dniu na Bali odbywa się duży karnawał.
4. Święto radości i wiosny – Holi

Hinduistyczne święto kolorów, obchodzone przeważnie w Indiach. Zawsze wypada on w pierwszą pełnię Księżyca na przełomie lutego i marca. Holi, swoją nazwę wzięło od imienia Holiki, która była siostrą złego króla demonów o imieniu Hiranyakaship, który kazał Holice zabić jego syna, Prahalada. Holika weszła z Prahaladem w płomienie, ale on ocalał.
W pierwszym dniu Holi Hindusi rozpalają ogniska, upamiętniające Holikę, spaloną przez króla demonów. Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów, uczestnicy którego obrzucają się kolorowym proszkiem i wylewają na siebie kolorowe farby z wodą, które są symbolem miłości Kryszny i Radhi. Kryszna pokolorował twarz swojej ukochanej na kolor, który podobał mu się najbardziej.
5. Pogoń za serem, Wielka Brytania

W Gloucester co roku odbywa się wyścig za serem. Uczestnicy gonitwy w pogoni za serem pędzą w dół stromego zbocza, aby zdobyć żółty krążek sera. Wygrywa ten, kto najszybciej za serem dobiegnie na dół. Podczas pogoni wielu uczestników doznaje obrażeń, ale to nikogo nie powstrzymuje przed uczestnictwem w niej. Bieg Gloucestershire Cheese Rolling ma ponad dwustuletnią tradycję.
6. Małpia uczta w Tajlandii

Makaki, które zamieszkują miasto Lop Buri, już od 30 latu co roku w końcu listopada obchodzą swoje święto, w ramach którego mieszkańcy przygotowują im wystawny, owocowy poczęstunek na 7-metrowym stole, zasłanym czerwonym obrusem, podczas którego obficie obdarowywane są przeróżnymi smakołykami: owocami, napojami gazowanymi, ryżem, słodyczami.
Podczas małpiej uczty zwierzęta zjadają około 2 tonów jedzenia. Wg hinduistycznych wierzeń małpi bóg Hanuman wraz ze swoją armią małp uratował żonę boga Ramy Sitę z rąk złego demona. Tajowie wierzą, że małpy przynoszą szczęście.
7. Noc rzodkiewek, Meksyk

W mieście Oaxaca tradycyjna Noc rzodkiewek odbywa się co roku 23 grudnia. W trakcie festiwalu, który każdego roku przyciąga tłumy turystów, rzemieślnicy wykonują rzeźby z półmetrowych rzodkiewek o wadze nawet do 3 kilogramów. Festiwalowi towarzyszą wesołe tańce, ciekawe konkursy oraz pyszne jedzenie.