7 nowych cudów świata, które musisz zobaczyć na własne oczy

Pierwsza lista siedmiu cudów świata to lista, na której znalazły się najpiękniejsze budowle świata starożytnego, większość z których już nie ma powierzchni Ziemi.

W 2007 roku wyłoniono nowe obiekty, które zasługują na to, by trafić na listę siedmiu najważniejszych budowli ludzkości. W odróżnieniu od starych nowe cuda świata każdy chętny może zobaczyć na własne oczy.

W niniejszym zestawieniu siedem współczesnych budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy.

7. Koloseum, Rzym

Koloseum

Koloseum – amfiteatr wzniesiony prawie 2 tysiące lat temu w Imperium Rzymskim, który przesiąknięty jest starożytną atmosferą. Unikalna i majestatyczna budowla, która zachowała się do naszych czasów, budzi prawdziwy podziw i każdego roku przyciąga miliony turystów. W Koloseum gladiatorzy staczali krwawe walki na śmierć i życie. Czterokondygnacyjny amfiteatr mógł pomieścić do 80 tys. widzów.

Trudno w to uwierzyć, ale już dwa tysiące lat temu Koloseum było wyposażone w drewniane machiny (windy). Drewnianą klatkę przy pomocy systemu lin i wysiłkowi niewolników wyciągało się na górę budowli. Prawdziwe arcydzieło rzymskiej architektury jest jednym z siedmiu współczesnych cudów świata.

6. Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

Długość budowli wynosi 8851,8 km. Trudno sobie wyobrazić, ile osób zginęło w trakcie wznoszenia Wielkiego Muru Chińskiego. Według niektórych źródeł w budowę muru zaangażowanych było nawet milion ludzi. Mur Chiński budowano 10 lat. Kiedy umarł cesarz Qin, jego dynastia upadła. Przyczyną było niezadowolenie ludzi z niewolniczej pracy przy murze.

5. Machu Picchu

Machu Picchu

Najlepiej zachowane miasto Inków położone na wysokości 2090–2400 m n.p.m., owiane jest licznymi mitami i legendami. Każdy turysta, który tu przyjedzie, będzie mógł podziwiać niesamowite widoki. Machu Picchu – miasto-twierdza, które zdumiewa majestatycznością i wielkością. Trudno nawet sobie wyobrazić, jak Inkom w XV wieku udało się wznieść takie potężne centrum gospodarcze i religijne.

Naukowcy podkreślają, że podczas budowy miasta budowniczowie maksymalnie wykorzystali rzeźbę terenu, łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami, co jest niezbitym dowodem na to, że się doskonale znali na topografii i geologii. Pozostaje tylko jedno pytanie: dlaczego mieszkańcy opuścili miasto w połowie XVI wieku?

4. Petra

Petra

Petra znajduje się w Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Petra z języka greckiego tłumaczy się jako "skała". Miasto było ważnym węzłem komunikacyjnym i handlowym w tym regionie, ale na początku pełniło rolę ufortyfikowanego miasta o charakterze obronnym. Każdy, kto się znajdzie w tym mieście, poczuje jego niesamowitą atmosferę.

3. Tadź Mahal

Tadź Mahal

Tadź Mahal – wielkie indyjskie mauzoleum, wzniesione w Agrze. Świątynia miłości została wzniesiona przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal przy porodzie czternastego dziecka. Budowa Tadź Mahal trwała dwadzieścia dwa lata. Dziś mauzoleum każdego roku jest oblegane przez miliony turystów.

2. Posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Posąg Chrystusa Odkupiciela

Szczyt granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii można śmiało nazwać rajem na Ziemi. 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa jest jednym z symboli Rio, który chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Z punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można podziwiać całe miasto. Każdy z nas powinien na własne oczy zobaczyć to nowe cudo świata.

1. Chichén Itzá

Chichén Itzá

Miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w IV-VI w. To właśnie tutaj Majowie przepowiedzieli koniec świata, który miał nastąpić w 2012 roku. Miasto jest najlepiej zachowanym przykładem typowej architektury Majów, które zachowało się na terenie Meksyku. Chichén Itzá jest owiane tajemnicami i legendami, podobnie jak i cała historia Majów. Właśnie dlatego to miasto zasługuje na miano jednego z siedmiu cudów świata i na to, aby zobaczyć go na własne oczy przynajmniej jeden raz w życiu.

Na niniejszej liście znalazły się budowle, o których nie opowiadano nam na lekcjach historii. Ich największą zaletą jest to, że każdy chętny może je zobaczyć na własne oczy. Dlatego nie marnuj czasu i już dziś zaplanuj podróż, podczas której odwiedzisz przynajmniej jedno z siedmiu cudów świata.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty