7 objawów chorób, wypisane na twarzy

Jak cię widzą, tak cię piszą. Twarz jest naszą wizytówką, która odzwierciedla nasze emocje, uczucia i stan zdrowia. Objawy udaru, cukrzycy, chorób sercowych mamy wypisane na naszej twarzy.

Lekarze potwierdzają, że objawy niektórych chorób można wyczytać z twarzy, jednak podkreślają, że nie jest to wiarygodna metoda diagnozowania chorób. Jeśli zauważyłeś u siebie jakiejś niepokojące objawy, musisz się niezwłocznie udać do lekarza.

1. Żółta skóra

oczy

Najczęściej przyczyną zażółcenia skóry i powstawania żółtych plam są choroby wątroby. Jest to efektem gromadzenia się w tkankach nadmiaru niewydalonej lub nadmiernie powstającej bilirubiny (żółty barwnik, produkt rozpadu hemoglobiny. Miejscem rozkładu bilirubiny jest głównie wątroba oraz śledziona). Objaw ten może wskazywać na żółtaczkę lub chorobę trzustki.

2. Suche, spierzchnięte, pękające usta

usta

Suchości towarzyszy świąd, krwawienie, pęknięcia, ból oraz kłucie.

Wśród przyczyn suchych, popękanych ust może być odwodnienie i niedożywienie. Także suche usta mogą wskazywać na zaburzenia aktywności gruczołów potowych, co jest jednym z objawów cukrzycy i chorób tarczycy. Suchość ust może być także objawem takich chorób jak łuszczyca, alergia, egzema czy atopowe zapalenie skóry.

3. Owłosienie na twarzy u kobiet

włosy

Zarost u kobiet nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Niestety może wskazywać na problemy natury zdrowotnej, a jeśli mówić dokładniej na chorobę, zwaną hirsutyzm. Dzieje się tak pod wpływem nadmiernego działania męskich hormonów. Nadmiernie owłosienie u kobiet może pojawić się w następujących częściach ciała: twarz, nogi, klatka piersiowa, plecy, brzuch. Na szczęście jest to choroba uleczalna, więc jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, natomiast musisz się udać do lekarza, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

4. Żółte plamki na powiekach

choroba

Kępki żółte, które najczęściej występują na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka, pojawiają się u osób, cierpiących z powodu wysokiego poziomu cholesterolu. Lekarze podkreślają, że mogą wskazywać na wysoki poziom złego cholesterolu, który powoduje rozwój miażdżycy, co w efekcie może spowodować zawał.

Spójrz w lustro i zdiagnozuj chorobę!

5. Worki oraz cienie pod oczami

twarz

Zazwyczaj cienie i worki to dwa problemy, które chodzą parami. Sprawiają, że wyglądamy na zmęczone i kilka lat starsze. Cienie pod oczami mogą być przypadłością dziedziczną. Na szczęście takich mankament można z łatwością ukryć za pomocą makijażu albo pozbyć się za pomocą różnych kosmetyków. Opuchlizna dolnych powiek to wynik zastojów limfy w tkankach podskórnych.

Często ta przypadłość pojawia się z wiekiem, gdy spada napięcie mięśnia okrężnego oka, przez co słabną również tkanki wokół niego. Podpuchnięte dolne powieki mogą również świadczyć o chorobach tarczycy, takich jak niedoczynność tarczycy, której towarzyszą także inne objawy, takie jak: zwiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, obrzęki podskórne, sucha skóra, bradykardia.

Worki pod oczami mogą być objawem cukrzycy, do których także należą: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, duży apetyt, utrata masy ciała, ogólne osłabienie i senność. Opuchlizna dolnych powiek, której także towarzyszy zmiana koloru moczu, zapach moczu, bol pleców, wymioty może świadczyć o chorobach nerek.

6. Niesymetryczna (asymetryczna twarz)

asymetria

Większość ludzi ma lekkie bądź wyraźniejsze asymetrie lewej i prawej połówki twarzy. Najłatwiej sprawdzić to, dzieląc zdjęcie na pół i tworząc nową twarz, składającą się tylko z lewych lub tylko prawych połówek. W większości przypadków dorośli ludzie zobaczą dwie zupełnie różne osoby. Jeśli jednak asymetria twarzy występuje nagle i jest bardzo widoczna, to może być jednym z objawów udaru.

7. Utrata rzęs i brwi

brzwi

Wypadanie rzęs, podobnie jak wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Normą jest wypadanie jednej do dwóch rzęs dziennie. Jeżeli zaś rzęsy wypadają kępkami, należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, który po ustaleniu przyczyny zastosuje odpowiednie leczenie.

Główne przyczyny wypadania rzęs i brwi: infekcje grzybicze i antybakteryjne, takie jak demodekoza, którą wywołują nużeńce (niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy), które występują w rejonie głowy, w torebkach włosów i gruczołach łojowych. Odżywiają się wydzielinami skóry.

Demodekoza powoduje świąd, przebarwienia skóry na powierzchni policzków, atakuje torebki rzęs, a także zapalenie brzegów powiek. Jeżeli zauważyłeś u siebie opisane przez nas objawy, musisz jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, który po ustaleniu przyczyny zastosuje odpowiednie leczenie.

Jeśli włoski na brwiach i rzęsach rosną w różne strony, to także może świadczyć o infekcji grzybiczej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty