7 objawów zaburzenia odżywiania: od mimozy do rozmiaru XXXXL

Kultura masowa dyktuje własne normy i zasady: jaka powinna być dieta, figura. Wyliczać każdy spożyty gram lub nie zwracać uwagi na to, co jesz?

Zarówno te jak i inne nawyki szkodzą zdrowiu!

Temat zdrowego sposobu życia cieszy się dziś szczególną popularnością. Niestety, bardzo często ludzie popadają w skrajności, w ogóle rezygnując z niektórych grup produktów lub wręcz przeciwnie, nie odmawiają sobie niczego, usprawiedliwiając się jakimś modnym trendem. Takie oznaki wskazują na naruszenie zachowań żywieniowych, a czym to grozi – dowiemy się razem.

Eksperci twierdzą, że coraz częściej współcześni ludzie cierpią na zaburzenia odżywiania. Określić, czy wszystko jest w porządku ze sposobem i trybem odżywiania można, jeśli uważnie obserwować siebie i znajomych.

1. Niezadowolenie na widok swojego odbicia w lustrze

lustro

Na to cierpi połowa kobiet i wystarczająco duża liczba mężczyzn. Jeśli zjawisko to ma charakter okresowy, można je zignorować. Ale gdy w pogoni za idealnymi parametrami zaczynasz z uporem maniaka wykorzystywać wszystkie nowe metody — może dojść do poważnego zaburzenia psychiki.

2. Poczucie zażenowania podczas jedzenia wśród ludzi

cicho

Jedna rzecz, jeśli naprawdę jesz nieschludnie, korzystając się z chińskich pałeczek. Zupełnie inna — jeśli boisz się samego faktu posiłku na oczach osób obcych.

3. Niezgodność wagi, wzrostu, wieku i płci

boks

Do ich prawidłowego określenia u dzieci stosowane są normy i tabele WHO. U osób dorosłych obliczany jest wskaźnik masy ciała (waga w kilogramach jest dzielona przez wysokość w metrach pomnożona przez dwa), który ma wartość uśrednioną. Odchylenie od parametrów w jednym kierunku lub drugim może mówić o problemach zdrowotnych lub nieprawidłowym funkcjonowaniu narządów.

4. Użycie specjalnych środków do oczyszczania organizmu

toaleta

Jeśli to nie jest zalecane przez lekarza w razie problemów z przewodem pokarmowym, nie warto samodzielnie podejmować głodówek, stosować środków przeczyszczających i moczopędnych, a także specjalnie wywoływać u siebie wymioty po obfitym posiłku.

5. Konsekwentne przestrzeganie rygorystycznych diet

dieta

Większość pań głodzi się lub stosuje monodiety, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. A 80% z nich ma całkiem normalną sylwetkę z akceptowalnym BMI. Kiedy obliczanie każdej zjedzonej kalorii i ważenie kilka razy dziennie staje się stylem życia, najwyższy czas, aby się zastanowić.

6. Opróżnianie lodówki

obiad

To kolejna nie mniej szkodliwa skrajność. W niej często wpadają ci, którzy rezygnują z diety. Jeszcze kilka dni temu szli z pełnymi workami z supermarketu, a teraz lodówka w połowie pusta, i nie ma absolutnie nic. Miłośnicy obżarstwa są podobni do pijaków, przemieniając dni powściągliwości i nocnych maratonów objadania się.

7. Wiele krytyki

jedzenie

Jeśli ludziom udaje się być idealnymi w swoich nawykach żywieniowych, oni zaczynają otwarcie krytykować kulinarne preferencje innych. I robią to w trakcie wspólnego posiłku. Jeśli chęć udzielenia cennych rad dotyczących prawidłowego odżywiania stała się natarczywa, być może powinieneś wybrać inną dziedzinę działalności i zostać osobistym asystentem dla tych, którzy naprawdę chcą schudnąć?

Nie znalazłeś u siebie żadnego z tych objawów? Można ci pogratulować! Lecz jeśli zauważyłeś jeden z tych problemów, warto zastanowić się, czy chęć utraty wagi naprawdę jest potrzebna, czy raczej to wpływ trudnych do spełnienia standardów z kolorowych magazynów...

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty