7 okrutnych i uroczych stworzeń mitologii japońskiej

Japońska kultura jest tajemnicza i trudna do zrozumienia. Obok ludzi w niej pojawiają się mityczne istoty, które możemy spotkać w filmach fabularnych i anime. Spróbujemy zorientować się w ich funkcjach i pochodzeniu.

Zainteresowanie japońską kulturą na całym świecie nie zmniejsza się. Paradoksalny kraj o tysiącletnich tradycjach, z których wiele jest trudne do zrozumienia, w dalszym ciągu zdumiewa Europejczyków. Największe i najnowocześniejsze technologie w Japonii harmonijnie współistnieją ze starożytnymi mitami. Zapoznamy się z dziwacznymi stworzeniami mitologii japońskiej. Co więcej, mieszkańcy Kraju Wschodzącego Słońca wciąż wierzą w istnienie tych duchów.

1. Yuki - onna

Yuki

Tradycyjna istota japońskiej mitologii. Tłumaczy się jako "śnieżna kobieta". Reprezentuje zimę i śmiertelne zimno. Opowiada się legenda o pięknej dziewczynie, która zginęła w śniegu. Ona nie może znaleźć spokoju i objawia się mężczyznom. Jest bardzo piękna, ale swoje ofiary pozbawia życia — wypija krew, zamarza mroźnym oddechem i wysysa energię życiową.

2. Kappa

kappa

To jedno z najbardziej niebezpiecznych stworzeń mitycznych. Ma ciało żaby, a głowę żółwia. Na czubku głowy ma wgłębienie w kształcie spodka, które zawsze musi być wypełnione wodą. To daje Kappie mityczną siłę. Uważa się, że pojmane zwierzę może spełnić każde życzenie. Jednak jest w stanie zaciągnąć człowieka do wody i utopić go.

3. Kitsune

kicune

To są niejednoznaczne postacie japońskiego folkloru. Japończycy odnoszą się do nich z mieszaniną współczucia i strachu. To ludzie wilkołaki, przemieniający się w lisy. Piją krew, podobnie jak wampiry. Często są posłańcami wyższych istot. Podobno po śmierci w kitsune przemieniają się ludzie, którzy prowadzili skryte niecne życie.

4. Futakuchi-onna

futakuchi

Ciekawy potwór. Zewnętrznie przypomina zwykłą kobietę. Ale ma obsesję na punkcie jedzenia. Na karku pod włosami ukrywa drugą parę ust o ostrych zębach. Ona jest odpowiedzialna za niekontrolowany apetyt swojej właścicielki. Takie usta pojawia się samoistnie u żon skąpców, które źle odżywiają swoich małżonków. Według innej wersji opętane przez demonów stają się złe macochy, które głodzą swoich pasierbów.

5. Rokurokubi

rokurokubi

Pozornie to zwykli ludzie, ale w nocy im wyrastają długie wężopodobne szyje. Ich głowy kołyszą się wysoko nad ziemią, stworzenia są w stanie do śmierci przestraszyć człowieka. Często żyją w rodzinie i prowadzą zwykłe życie. Przemieniają się w potwory za naruszenie jakiegokolwiek poważnego przykazania buddyzmu. Niektórym podoba się ich osobliwość, a inne nie pamiętają, co się dzieje z nimi w nocy.

6. Kuchisake-onna

kutisake

Legenda o tej dziwnej kobiecie z długimi włosami, zasłaniającymi usta, była popularna czterdzieści lat temu. W tym czasie na poziomie oficjalnym zalecano nie zostawiać dzieci bez opieki. Przecież Kuchisake-onna, pokazując dzieciom swój rozcięte od ucha do ucha brzydkie usta, zabija ich ostrymi nożyczkami.

7. Zashiki-warashi

dzasiki varasi

Jeden z niewielu nieszkodliwych duchów wśród ogromnej liczby przedstawicieli zła w japońskiej mitologii. Mieszka w starych zadbanych domach.

Gospodarzom wróży wyłącznie szczęście. Natomiast jego zniknięcie zazwyczaj zapowiada nadejście rychłego upadku domu. Duch ma wygląd ładnego sześciolatka, który czasem płata drobne figle. Uważa się, że widzieć go mogą małe dzieci właścicieli domu.

To tylko najbardziej popularne postacie spośród setek niesamowitych stworzeń japońskiej mitologii. Istota jej jest dość zrozumiała: nie popełniaj grzechów, wtedy ty i twoi bliscy nie będziecie opętani przez straszne duchy i potwory.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty