7 organów, bez których możemy żyć

Organizm stanowi całość, składającą się ze współzależnych i ściśle powiązanych ze sobą elementów. To jedyny system, który działa według własnych zasad, dzięki czemu człowiek może normalnie żyć i funkcjonować.

Człowiek posiada instynkt samozachowawczy, więc walczy o swoje przetrwanie, czasami nawet w bardzo trudnych do przeżycia warunkach. Chociaż każdy element w organizmie pełni określoną funkcję, to bez niektórych narządów potrafimy przetrwać.

1. Śledziona

Śledziona

Jeśli poprosić któregoś z nas wymienić narządy ludzkie, to prawdopodobnie mało, kto z nas wspomni o śledzonej. Jest to duży narząd limfatyczny, który znajduje się w jamie brzusznej, w lewym podżebrzu. W przypadku urazów jamy brzusznej śledziona jest narządem, który najczęściej ulega uszkodzeniom ze względu na kruchość błony, którą jest pokryta. Często do urazów śledziony również dochodzi na skutek złamania żeber.

Śledziona to miejsce usuwania niepotrzebnych erytrocytów, leukocytów i trombocytów oraz magazynowania krwi.

Znając podstawy budowy organizmu ludzkiego, można z pewnością powiedzieć, że istnieją inne narządy, które odpowiadają za hemopoezę, na przykład szpik kostny, którego podstawowym i najważniejszym zadaniem jest produkcja krwinek zarówno czerwonych, jak i białych albo wątroba, która tak samo, jak śledziona, usuwa niepotrzebne erytrocyty. Stąd wniosek: człowiek może spokojnie żyć bez śledziony. Jej funkcje może przyjąć na siebie tkanka limfoidalna.

2. Żołądek

Żołądek

Na pewno większość z nas z tym się nie zgodzi. Który organ będzie więc odpowiadać za trawienie pokarmu? Jest to kwestia, która wymaga szczegółowego zbadania. Na początku należy wymienić funkcje, które pełni żołądek. Żołądek pełni dwie funkcje – mechaniczną (rozdrobnienie treści żołądkowej) oraz chemiczną (w żołądku wytwarzany jest sok żołądkowy, który bierze udział w trawieniu pokarmów).

Resekcję żołądka tzw. gastrektomię wykonuje się w przypadku na przykład raka żołądka. Polega na połączeniu pozostałego kikuta żołądka bądź, przy całkowitym jego usunięciu, przełyku, z dwunastnicą. W przyszłości można się normalnie odżywiać, jedząc witaminy i zwiększając obciążenie żołądka przez zwiększanie objętości posiłków.

3. Narządy rozrodcze

Narządy rozrodcze

W tym miejscu na pewno większość z nas przypomni sobie różne dziwne praktyki, stosowane w Średniowieczu, kiedy to niektóre religie wymagały od mężczyzny usunięcia narządów płciowych. Dziś natomiast do usuwania narządów rozrodczych najczęściej dochodzi z innych przyczyn.

Usuwanie wykonuje się na przykład w przypadku nowotworów. Dziś coraz częściej usuwa się macicę, jądra, które odgrywają ważną funkcję reprodukcyjną. Są jednak osoby, które świadomie rezygnują z rodzicielstwa, więc wygląda na to, że niektórzy z nas mogą spokojnie żyć bez tych narządów.

4. Jelito grube

Jelito grube

Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości od 1,5 do 2 metrów. Jelito grube rozpoczyna się od zastawki krętniczo-kątniczej. Następnie dzieli się na jelito ślepe (kątnicę), okrężnicę oraz odbytnicę z kanałem odbytowym, gdzie dochodzi do wydalenia kału.

Kolektomię najczęściej się wykonuje w przypadku raka jelita grubego. Człowiek może spokojnie żyć bez jelita grubego, co prawda na początku musi stosować dietę lekkostrawną.

5. Pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy

To dziesięciocentymetrowy narząd, który leży pod wątrobą. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci, potrzebnej do trawienia tłuszczów. Kiedy jest usuwany woreczek żółciowy?

Woreczek żółciowy usuwany jest wtedy, kiedy dojdzie do ostrego stanu zapalnego, zwykle spowodowanego nieleczoną kamicą pęcherzyka. Czasami można uniknąć operacji, jeśli w porę podjąć leczenie.

6. Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy

Dziś, w świecie fast foodów, ten narząd ze wszystkich cierpi najbardziej. Ma postać ślepo zakończonej cewki, odchodzącej od kątnicy (segmentu jelita grubego), więc jest magazynem pożytecznych bakterii. Z uwagi na jego specyficzną budowę, najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest obecność kamieni kałowych, które zatykają światło wyrostka. Po jego usunięciu pacjenci nie odczuwają pogorszenia stanu zdrowia, trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że jest nam do czegoś potrzebny.

7. Nerki

Nerki

Najważniejszą funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Oprócz tego nerki mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową. Nerki filtrują osocze i produkują mocz, z którym owe produkty są wydalane.

W pewnych sytuacjach lekarze decydują się na nefrektomię, czyli zabieg usunięcia nerki. Człowiek, któremu usunięto obie nerki, może żyć, ale pod warunkiem, że regularnie będzie się poddawać dializie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty