7 oznak pasywno-agresywnego typu osobowości

Czasami odczuwamy niechęć do ludzi bez wyraźnego powodu. Naukowcy twierdzą, że w interpersonalnych relacjach intuicja rzadko zawodzi. Pod maską miękkiego człowieka często kryje się osobowość pasywno-agresywna.

Psycholodzy identyfikują główne objawy zachowania takiej osoby i udzielają porad co do komunikowania się z nią.

Przyzwyczailiśmy klasyfikować ludzi — według ich sylwetki, wyglądu, psychotypu. Robimy to, aby łatwiej było wchodzić w interakcje z innymi. Bywa i tak — musimy nauczyć się rozpoznawać negatywne strony człowieka. Pasywno-agresywny typ osobowości notuje się przez psychologów jako dość powszechny w ostatnim czasie. Po zapoznaniu się z jego głównymi cechami i reakcjami behawioralnymi można bezbolesne komunikować się z takimi ludźmi.

1. Cichy sabotaż

Cichy sabotaż

Taka osoba nigdy nie odmówi, ale niczego nie zrobi z wymaganego od niej. Przy tym zostaną przedstawione najbardziej wiarygodne preteksty.

2. Ukryty żal

Ukryty żal

Na początku wydają się idealnymi partnerami, bo nie krzyczą i się nie obrażają. Ale w głębi duszy gromadzą niezadowolenie i przy okazji subtelnie manipulują. Taki miękki agresor jakby mówi: "Rób, jak uważasz za stosowne, i tak mnie nikt tu nie szanuje i nie liczy się ze mną".

3. Śpiący smok

Śpiący smok

Tłumią wybuchy gniewu i negatywne emocje, które czas od czasu ludzie uwalniają. Głośne krzyki, machanie rękami, skandale i namiętne spory dla nich nie do zniesienia. Zamiast tego "wyjadają mózg łyżeczką", konsekwentnie dążąc do swego.

4. Prowokator

Prowokator

On nigdy nie będzie wyrażać niezadowolenia jako pierwszy, ale swoim zachowaniem doprowadzi do otwartego konfliktu swojego rozmówcę. Wtedy i wyleje w odpowiedzi na jego krytykę cały zgromadzony negatyw. Ze strony taka osoba wydaje się niewinna — przecież tylko się broni. A awanturę jakby niezmiennie urządza przeciwnik.

5. Milczenie owiec

Milczenie owiec

Taka osoba lubi obrażać i terroryzować bliskich wymownym milczeniem. To może trwać wiele dni lub nawet tygodni. To jest inny sposób presji psychologicznej, aby uczynić inną osobę jeszcze bardziej winną i pokazać głębię swojej krzywdy.

6. Manipulator

Manipulator

Nie umieją prosić. Będą sugerować różne sposoby, ale postarają się zrobić tak, aby w końcu dopiąć swego.

7. Podłożyć świnię

Podłożyć świnię

Najgorsze, do czego zdolni tacy ludzie — to zemsta. Mogą podle postąpić, rozpuścić plotkę, popsuć twoją reputację. Bojąc się otwartego konfliktu, używają najbardziej nikczemnych sposobów zemsty.

Jeśli zauważysz kilka podobnych cech u swoich znajomych, warto być bardziej ostrożnym w kontaktach z nimi. W przypadku, jeśli na pasywno-agresywne zachowanie cierpi bliska osoba, można z nią walczyć jej bronią. Jeśli to możliwe, lepiej unikać kontaktu z takimi ludźmi i dbać o swój spokój, nie poddając się manipulacjom.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty