7 popularnych sposobów na kaca, które tak naprawdę nie są skuteczne

Przed imprezą lub świętami często zastanawiamy się co zrobić, aby się nie upić. Przecież nikt nie lubi kaca. Stosujemy często sprawdzone sposoby ludowe, aby pozbyć się bólu głowy, mięśni, mdłości, drżenia rąk, czy światłowstrętu. W niniejszym artykule słów kilka o tym, jakich sposobów na kaca lepiej unikać.

Niebawem już święta, które trudno wyobrazić sobie bez alkoholu. Jeśli po hucznej zabawie sylwestrowej nie chcesz mieć kaca, to musisz przede wszystkim oczywiście zapoznać się z kilkoma zasadami rozsądnego spożywania alkoholu i sposobami na kaca.

Na pewno każdy z nas ma własny, sprawdzony przepis na kaca, który stosujemy od lat. Jednak niektóre z nich owiane są mitami i zmyślaniami, które już czas obalić.

1. Odwodnienie organizmu

woda

Istnieje błędne przekonanie, że kac jest wynikiem odwodnienia organizmu, dlatego zazwyczaj rano pijemy dużo wody. Alkohol rzeczywiście powoduje odwodnienie organizmu, ale ból głowy, mięśni, mdłości, drżenie rąk czy światłowstręt nie mają nic wspólnego z odwodnieniem. W czasie rozpadu alkoholu uwalnia się bardzo dużo wolnych rodników, etanolu i metanolu, a wiadomo, że to agresywne cząsteczki odpowiedzialne za takie dolegliwości, jak bóle głowy i mdłości.

2. Łamanie zasad

piwo

Nie od zaraz wiadomo, że aby nie mieć kaca, najpierw trzeba pić słabsze alkohole, a potem przechodzić do mocniejszych. Jednak to wcale nie oznacza, że jeśli będziesz przestrzegać takiej zasady, to rano nie będziesz miał kaca. Słabsze gazowane alkohole szybko się wchłaniają z przewodu pokarmowego, dlatego kac następuje szybciej. Po piwie lub szampanie zazwyczaj ciężko się kontrolować, co z kolei oznacza, że na pewno się upijesz.

3. Klin klinem

alkochol

Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na kaca jest klin, czyli wypicie niedużej ilości wódki z sokiem pomarańczowym lub pomidorowym. Rzeczywiście, na kilka godzin zapomnisz o męczących dolegliwościach, ale później kac powróci. Po prostu po spożyciu nowej dawki alkoholu dochodzi do ponownego jego rozpadu i zatrucia organizmu alkoholem.

4. Niemieszanie różnych rodzajów alkoholi

wódka

Jest to częściowo słuszne twierdzenie. Jednak to wcale nie oznacza, że jeśli podczas imprezy wypijesz dwie butelki koniaku, to nazajutrz będziesz się świetnie czuć. Chodzi raczej o rodzaj alkoholu. Alkohole gazowane i czerwone bardziej negatywnie wpływają na nasz organizm. Po ich spożywaniu masz kaca-giganta.

5. Obfity posiłek

obiad

Większość z nas uważa, że obfite śniadanie, bogate w tłuszcze i białko jest skutecznym sposobem na kaca. Nic bardziej mylnego. Pyszne śniadanie jest skutecznym sposobem jedynie na głód. Niestety nie pomoże wyleczyć kaca. Chcesz ustrzec się kaca dzień po grubszym imprezowaniu? Wtedy nie zapominaj o przekąskach podczas imprezy i obfitym posiłku przed prywatką.

6. Masło

masło

Nie od dziś znamy popularną zasadę: nie chcesz mieć kaca, zjedz coś tłustego. Tłuste jedzenie nie zapobiegnie kacowi, tylko szybkiemu wchłanianiu alkoholu z przewodu pokarmowego. Ale z tym zadaniem wspaniale sobie radzi również białko, więc nie koniecznie musisz jeść masło. Możesz śmiało przed imprezą zjeść schabowego lub smażone ryby.

7. Leki przeciwgorączkowe

leki

Niektórzy z nas wieczorem po hucznej imprezie z dużą ilością alkoholu zażywa leki przeciwgorączkowe, aby nie mieć w następnym dniu kaca. Nie warto tego robić! Leki w połączeniu z alkoholem negatywnie wpływają na naszą wątrobę i nerki. Lepiej zażywać je rano. Zachowaj umiar i rozsądek i na pewno będzie dopisywać ci zdrowie i dobry humor.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty