7 porad, jak nie zmarznąć zimą

Nie każdy z nas ma możliwość zimą wyruszyć na Goa czy do Tajlandii. Dlatego zimą musimy znać kilka skutecznych sposób, jak przeciwstawiać się mrozom. Co zrobić, gdy już musimy wyjść i przebywać na dworze w taką pogodę?

Zima to nie koniec świata, a zwykła pora roku, jak każda inna. Piękna, romantyczna, ale wymagająca odpowiedniego dobrania odzieży i jadłospisu. Jeśli nauczysz się efektywnie zużywać energię zimą, to unikniesz wielu problemów, w tym też zdrowotnych. Mamy dla ciebie kilka skutecznych sposobów na mróz.

1. Buty powinny być dostosowane do rozmiaru stóp

obuwie

Zimą musisz zrezygnować z niewygodnych, ciasnych butów. Stopy powinny czuć się komfortowo w butach. Po pierwsze, jeśli włożysz za małe buty, to może dojść do zaburzenia krążenia krwi, więc na pewno zmarzną ci nogi. But zimowy nie może uciskać stopy, bo wzmaga to uczucie chłodu. Po drugie, aby utrzymać ciepło wewnątrz buta, między stopą a wewnętrzną powierzchnią powinna się utworzyć poduszka powietrzna. Oprócz tego warto wybierać zimowe buty o rozmiar większe. Wtedy bez problemu zmieścisz wełnianą skarpetę czy ocieplaną filcową wkładkę.

2. Pokarm – tak, alkohol i papierosy – nie

jedzenie

Jeśli musisz wyjść na dwór w zimną pogodę, spożywaj kaloryczny pokarm. Jeśli organizm będzie miał wystarczająco energii, na pewno nie zmarzniemy. Natomiast warto zrezygnować z alkoholu i papierosów. Nikotyna powoduje obkurczanie się ścian naczyń krwionośnych, więc wzmaga się uczucie chłodu. Prawie każdy myśli, że wypicie alkoholu na mrozie spowoduje, że zrobi się nam cieplej. Otóż nic bardziej mylnego. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez które zaczynamy tracić ciepło i może dojść do poważnego wychłodzenia organizmu.

3. Zrezygnuj z metalowych dodatków

czas

Zimą nie warto zakładać metalowych dodatków, w tym też zegarków. Jeśli odzież wierzchnia zawiera jakieś metalowe elementy, to również lepiej ich się pozbyć, ponieważ mogą być przyczyną wychłodzenia organizmu.

4. Nie zakrywaj twarzy szalikiem

oczy

Wiele osób zakrywa szalikiem twarz w czasie mrozów. Nie warto tego robić. Wydychane przez jamę ustną czy nos powietrze osiada na materiale w postaci pary wodnej i szalik szybko może zamienić się w mokry i zimny kompres, który na mrozie zaczyna zamarzać.

5. Termoregulacja

zima

Zanim wyjdziesz na dwór, kilka minut spędź w bramie, aby ciało przyzwyczaiło się do zmiany temperatury.

6. Wkładaj ciepłe ubrania

rzeczy

Przed wyjściem na dwór radzimy położyć swoje ubranka na kaloryfer, aby po włożeniu były ciepłe. W taki sposób dłużej utrzymasz ciepło.

7. Ubieranie się na "cebulkę"

czapki

Im więcej masz na sobie ubranek, tym cieplej, więc na pewno nie zmarzniesz. Najlepiej jednak wkładać luźną odzież, bo powietrze między kolejnymi warstwami pełni rolę dodatkowego izolatora. Nie warto wkładać ciuchów, krępujących ruchy, ponieważ musisz zachować zdolność do poruszania się na mrozie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty