7 prezentów, których lepiej nie dawać obcokrajowcom

Wybór prezentu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o obcokrajowca. W Polsce lepiej nie dawać facetowi w prezencie skarpetek czy szamponu przeciwłupieżowego, a kobiecie – zestawu kosmetyków z Rossmanna czy karnetu na fitness. W każdym kraju istnieje własna lista tzw. zakazanych prezentów.

Co kraj, to obyczaj. Każdy kraj ma własne zabobony i przesądy, dotyczące także prezentów. Prezenty, które dla Polaka są normalne, obcokrajowiec potraktuje jako obrazę. Zanim kupisz prezent dla obcokrajowca, zapoznaj się z listą podarunków, których lepiej im nie dawać.

1. Pluszowy pies i świnia

zabawki

W Malezji rząd sporządził listę, na której umieszczono rzeczy, których nie wolno dawać w prezencie. Znalazły się wśród nich pluszowe psy i świnie. Dlaczego? Bo większość mieszkańców Malezji są muzułmanami, a jak wiadomo, świnia i pies według islamu to nieczyste zwierzęta.

2. Kwiaty

kwiaty

W większości krajów solenizant chętnie dostaje na urodziny w prezencie kwiaty. Natomiast w Egipcie lepiej nie dawać na urodziny kwiatów. Kwiaty daje się pannie młodej w prezencie na ślub lub zabiera się je ze sobą, gdy się idzie do chorego w odwiedziny.

3. Pieniądze

groszy

W Indiach nie można dawać w prezencie parzystą sumę pieniędzy. Daje się wyłącznie nieparzystą, która przynosi szczęście i sukces nie tylko temu, który ją dostaje, ale i temu, który daje pieniądze w prezencie.

4. Lustro

lustro

Irlandczycy niegdyś uważali, że lustro jest oknem do Wszechświata i świata duchów. Dziś legendy utraciły swoją byłą moc, ale lustra nadal mają nie najlepszą opinię, więc raczej nie warto dawać go w prezencie Irlandczykowi.

5. Chusteczki i mydło

mydlo

W Szwecji nie wolno dawać swojej ukochanej kobiecie na urodziny chusteczkę do nosa, gdyż istnieje przekonanie, że z czasem zetrze więź, która łączy partnerów. Jeśli chodzi o mydło, to może zmyć przyjaźń.

6. Bielizna, skarpetki, kosmetyki

kosmetyki

Czesi są nadzwyczaj racjonalni, więc nie przepadają za romantycznymi drobiazgami i prezentami. W prezencie także lepiej nie dawać czermieni, gdyż w Czechach jest kwiatem pogrzebowym.

7. Broszki

klamerki

We Włoszech chusteczki do nosa oraz broszki uważane są za akcesoria pogrzebowe, więc lepiej nie dawać je nikomu w prezencie. Również nie wolno dawać bukietów, które liczą 13 czy 17 kwiatów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty