7 produktów, które możesz jeść w nocy, a nie przytyjesz

Większość z nas jest święcie przekonanych, że kolacja po 18.00 to największy wieczorny grzech dietetyczny, który popełniamy. Oprócz tego naukowcy przekonują nas do tego, że nie ma nic gorszego niż podjadanie w nocy. Kolację oddaj wrogowi!

Natomiast dietetycy uważają, że jeść w nocy można, a nawet trzeba. Najważniejsze to prawidłowy dobór produktów. Otóż co możemy jeść po 18.00?

1. Pieczone jabłka

jabłka

Świeże, soczyste jabłka to wspaniała, zdrowa przekąska, bogata w cenne witaminy i minerały, która niestety nasila uczucie głodu. Właśnie dlatego wieczorem dietetycy zalecają spożywanie pieczonych jabłek w piekarniku. Jabłka przed przygotowaniem można polać miodem, oprószyć cynamonem i udekorować orzechami włoskimi. W taki sposób dietetyczne jabłka przekształcisz w pyszny deser i zdrową kolację. Wartość odżywcza w 100 g – 40 kcal.

2. Mięso drobiowe

mięso

Co można jeść po 18.00? Mięso drobiowe, czyli mięso z piersi kurczaków i indyków. Takie mięso zawiera duże ilości białka i małe ilości tłuszczu. Wartość odżywcza: w 100 g – 165 kcal. Duże ilości białka szybko zaspokajają głód i sycą na długo, natomiast małe ilości tłuszczu nie obciążają nasz organizm niepotrzebnymi kaloriami. Najlepiej mięso drobiowe gotować na parze albo mięso zapiekane w piekarniku bez dodawania oleju.

Przy tym warto dodawać jak najmniej soli, ale jak najwięcej ziół, najlepiej świeżych. Można zrobić kanapkę z chleba pełnoziarnistego i mięsa drobiowego.

3. Kasza

kasza

Jeśli lubisz zjeść sobie wieczorem, ale nie chcesz przytyć, to w twoim jadłospisie powinna się znaleźć kasza, która syci na długo. Jednak po 18.00 musisz przyrządzać kaszę na wodzie. Owsianka na mleku, z dodawaniem cukru i dżemu to największy wróg twojej sylwetki.

Jeśli jednak nie możesz się namówić do kaszy na wodzie bez dodatków, to możesz ewentualnie cukier zastąpić miodem i suszonymi owocami. Możesz również zjeść łyżeczkę miodu z mlekiem pszczelim, który smakuje jak bita śmietana.

4. Seler

seler

Oczywiście na niniejszej liście nie mogło zabraknąć selera. Wartość odżywcza: w 100 g – 19 kcal. Seler należy do tzw. termogeników, przy których trawieniu organizm zużywa więcej kalorii, niż zyskuje z samego pokarmu. Seler zawiera 19 kcal, więc aby go strawić, nasz organizm potrzebuje 25 kcal. Więc kiedy jemy seler organizm, zamiast pozyskać więcej kalorii, traci je, w efekcie czego stajemy się szczuplejsze.

Jeśli nie przepadasz za świeżym selerem, możesz go podsmażyć na oliwie z oliwek. Smażony seler smakuje jak smażone ziemniaczki, ale w odróżnieniu od ziemniaków jest niekaloryczny.

5. Omlet

jajecznica

Po 18.00 możesz jeść śmiało jajka. Jednak musisz je prawidłowo przyrządzić. Żółtko zawiera cholesterol, więc lepiej z niego zrezygnować. Jeśli natomiast chodzi o białko, to możesz bez obaw go spożywać. Do omletu z białek najlepiej dodać jak najwięcej świeżych ziół.

6. Gotowane warzywa i grzyby

warzywa

Przygotowane na parze warzywa (brokuły, kalafior, marchewka, burak) bez oleju i soli sycą na długo. Po takiej kolacji nie przybędzie ci zbędnych kilogramów, ale pod warunkiem, że zjesz nie więcej niż 250 g. Jeśli natomiast chodzi o ziemniaki i rośliny strączkowe, są to warzywa ciężkostrawne, więc lepiej nie jeść je wieczorem. Oprócz warzyw po 18.00 możesz śmiało zjeść sobie kilka przygotowanych na parze pieczarek, które są bardzo pyszne i w dodatku niskokaloryczne.

7. Nabiał

mleko

Każdy, kto stosuje dietę, boryka się z niedoborem witamin i minerałów, w tym też wapnia, który zawiera między innymi mleko, które możesz śmiało pić po 18.00. Mleko nie tylko skutecznie zaspokaja głód, syci na długo, ale również dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych minerałów. Zawiera bowiem około 20 różnych aminokwasów oraz najlepsze i najłatwiej przyswajalną formę białka.

Aminokwasy, które zawiera mleko, poprawiają produkcję serotoniny, która pomaga nam zwalczać stres i napięcie. Oprócz mleka wieczorem możesz również jeść nabiał.

Twaróg, jogurty, kefir w wersji light sycą na długo, dodają energii i poprawiają trawienie. Oczywiście lepiej kupować mleko i twaróg od wiejskich krów niż sproszkowane produkty. Możesz również przyrządzić zapiekankę lub serniki, ale zastanów się, czym możesz zastąpić cukier, który oczywiście lepiej nie spożywać po 18. 00.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty