7 produktów na świeży oddech

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być różne choroby układu pokarmowego, niedosypianie, zaburzenia hormonalne, alkohol, palenie, suchość w jamie ustnej.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na nieświeży oddech: guma do żucia, landrynki, pietruszka, ziarna kawy, nasiona kopru włoskiego etc. Jeśli natomiast chodzi wyłącznie o suchość w ustach, to należy spożywać określone produkty żywnościowe, które pomogą pozbyć się tej dolegliwości. Oto kilka skutecznych porad od dentystów.

1. Truskawki

truskawka

Sok truskawkowy szybko i skutecznie usuwa suchość w jamie ustnej i odświeża oddech. Truskawki są bogatym źródłem witaminy C i polifenolów, dlatego też smaczny owoc można jeść, kiedy ma się zajady (pękające kąciki ust) i drobne urazy na błonie śluzowej jamy ustnej.

2. Nasiona kopru włoskiego (fenkuł)

nasiona

Fenkuł, inaczej koper włoski lub koper słodki to bardzo aromatyczna zielona roślina o delikatnym anyżowym smaku. Jego nasiona bardzo skutecznie i szybko odświeżają oddech bez żadnych skutków ubocznych dla naszego zdrowia.

Olejek, wchodzący w skład kopru włoskiego, ma właściwości antybakteryjne, pomaga również zwalczać różne infekcje jamy ustnej. Może też być używany w celach profilaktycznych zakażeń bakteryjnych. W dodatku fenkuł pobudza wydzielanie śliny, więc jest skutecznym środkiem na suchość w jamie ustnej.

3. Jogurt

jogurt

Naturalny jogurt, który zawiera różne probiotyki, może bardzo szybko poradzić sobie z różnymi dolegliwościami układu pokarmowego, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Naturalny jogurt jest bogatym źródłem witaminy D, która skutecznie zwalcza bakterie, które zadamawiają się w jamie ustnej i powodują nieprzyjemny zapach z ust.

4. Zielone warzywa liściaste

natka

Regularne spożywanie kapusty, szpinaku i sałaty pomagają przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej oraz pobudza wydzielanie śliny, zapobiegając powstaniu uczucia suchości w ustach i nieświeżego oddechu.

5. Pietruszka

pietruszka

Palacze oraz miłośnicy czosnku doskonale wiedzą, że świeża pietruszka potrafi błyskawicznie odświeżyć oddech. Osobom borykającym się z problemem nieświeżego oddechu można polecić żucie liści pietruszki. Intensywny zapach tej roślinki pomaga nie tylko odświeżyć oddech, ale również pobudza wydzielanie śliny i spowalnia proces namnażania się bakterii w jamie ustnej.

6. Owoce cytrusowe

cytryny

Pomarańcze, cytryny, mandarynki, limonki – wybierasz ten owoc cytrusowy, który najbardziej ci smakuje. Każdy z nich doskonale radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust. Owoce cytrusowe są bogatym źródłem witaminy C, która nie tylko odświeża oddech, ale również pobudza wydzielanie śliny, usuwa bakterie i resztki pokarmu.

7. Imbir

imbir

Zdrowotne właściwości imbiru znane są od tysięcy lat. Cudowna przyprawa nie tylko skutecznie zwalcza nieprzyjemny zapach z ust, ale również jest to lekarstwo na przeziębienie, mdłości czy bóle miesiączkowe.

Dla tych, którzy uważają, że imbir ma zbyt intensywny zapach i smak, dentyści polecają płukankę z sokiem z imbiru i cytryny z dodawaniem wody, która skutecznie pomaga pozbyć się uczucia suchości w jamie ustnej i nieprzyjemnego zapachu z ust.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty