7 produktów spożywczych, które w rzeczywistości Ci szkodzą

Zdrowy pokarm może być przyczyną nadwagi i może nam szkodzić. Jeśli producenci rzeczywiście dbaliby o nasze zdrowie, to jedlibyśmy w większości przypadków niezbyt smaczną żywność. Nie chodzi im wcale o nasze zdrowie.

Traktują żywność jako sposób na zwiększenie swoich zysków. A oznakowanie produktów jako light, bio, fitness, to sprytne posunięcie marketingowe, które pomaga jeszcze więcej zarobić. Niestety produkty, które nazywamy zdrowymi i niskokalorycznymi, są bardzo szkodliwe i często przyczyniają się do tego, że zaczynamy się przejadać.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które spożywają zdrowe i niskokaloryczne produkty rzadziej uprawiają sport i częściej się przejadają, niż te, które jedzą normalne produkty.

Żywność light często zawiera więcej kalorii, cukru, tłuszczy i innych szkodliwych dodatków, niż niezdrowe produkty. Niestety, często produkty, które stoją na półkach ze zdrową żywnością, często ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. Czego więc unikać?

1. Soki i smoothie

sok

Każdy z nas doskonale wie, że soki i smoothie są bogatym źródłem witamin, minerałów i cennych substancji, ale również warto pamiętać o tym, że soki, nawet te zielone, zawierają cukier. Świeżo wyciskane soki i szejki nie zawierają włókna roślinne, które darują nam uczucie sytości, natomiast zawierają cukier owocowy, który jest szkodliwy dla naszego organizmu. Kiedy kupujesz sok czy smoothie w sklepie, dokładnie poczytaj etykietę i nigdy nie kupuj napojów, które zawierają więcej niż 15 g cukru.

2. Wegańskie chipsy

chipsy

Jeśli jesteś na 100% pewny, że spożywasz naturalne chipsy z marchewki czy pasternaku, to nie masz, o co się martwić. Jednak większość chipsów wegańskich, sprzedawanych w sklepach, to zwykłe chipsy ziemniaczane z dodawaniem proszku roślinnego, który nadaje pożądaną barwę chipsom.

3. Produkty bezglutenowe

sneki

Gluten znajduje się w niektórych zbożach i to on nadaje sprężystość, lepkość i plastyczność. Jest też nośnikiem aromatów i przypraw. Bez niego pieczywo, makaron czy pizza byłyby twarde i bez smaku. Producenci, by wzbogacić smak produktów bezglutenowych, dodają różne polepszacze, cukier, tłuszcze na skutek czego często przekąski bezglutenowe zawierają więcej kalorii niż te glutenowe.

4. Batony proteinowe

batoniki

Batony proteinowe zawierają tyle samo cukru, co batony czekoladowe. Jedyne, co różni ich od innych niezdrowych batonów to większa zawartość białka i nic więcej. Sięgając po baton proteinowy, spożywasz nie tylko korzystne białko, ale także niezdrowe trans tłuszcze i cukier.

5. Pieczywo pełnoziarniste

chleb

Produkt wieloziarnisty to produkt, w którym znajduje się więcej niż jeden typ ziaren, co nie znaczy, że będą one w całości. Pieczywo wieloziarniste nie zawiera zarodka, bielma i okrywy owocowo-nasiennej, które są najzdrowsze. Natomiast zawiera proste węglowodany, które powodują podniesienie poziomu glukozy we krwi i tycie. Warto kupować pieczywo, w którym podstawowym składnikiem jest zboże pełnoziarniste – pełne ziarno owsa, pszenicy, jęczmieniu.

6. Oleje orzechowe

olej

Naturalne oleje orzechowe (olej arachidowy, migdałowy, olej z orzechów włoskich) są bogatym źródłem zdrowych tłuszczy i białka, więc powinny się znaleźć w diecie każdego z nas. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre oleje zawierają cukier i tłuszcze trans, których duże spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nawet jesteś na 100% pewny, że spożywasz naturalne oleje, musisz pamiętać o tym, że są bardzo kaloryczne. Jedna łyżeczka dowolnego oleju zawiera około 100 kcal.

7. Gotowe sałatki

salatki

Każdy z nas doskonale wie, że sałatki i surówki są bardzo zdrowe, z wyjątkiem gotowych sałatek, sprzedawanych na lotniskach, w supermarketach, kawiarniach. Po pierwsze, gotowe sałatki zawierają około 1000 kcal. Po drugie, do gotowych sałatek dodawane są konserwanty, w tym sole potasowe lub sodowe kwasu benzoesowego, środki konserwujące i polepszacze. Po trzecie, często na gotowych sałatkach nie ma etykiety, więc nie wiemy co jemy i ile kalorii spożywamy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty