7 prostych eksperymentów, które warto pokazać dzieciom
Nasza redakcja zebrała 7 ciekawych eksperymentów, które zapamiętają się dzieciom. Wszystko, co trzeba do tych eksperymentów – macie pod ręką.
Ogniotrwały balon

Będzie trzeba: 2 balony, świeca, zapałki, woda.
Eksperyment: Napompujcie balon i potrzymajcie go nad zaświeconą świecą, żeby zademonstrować dzieciom, że od ognia balon pęknie. Potem do drugiego balonu nalejcie prostej wody z kranu, zawiążcie i znów podnieście do świecy. Okaże się, że z wodą balon spokojnie wytrzymuje płomień świecy.
Wyjaśnienie: Woda, która znajduje się w balonie,pochłania ciepło, które wydziela się świecą. Toż sam balon płonąć nie będzie a więc nie pęknie.
Ołówki

Będzie trzeba: reklamówka, proste ołówki, woda.
Eksperyment: Nalewamy wodę do reklamówki na połowę. Ołówkiem przekłuwamy pakiet na wskroś w tym miejscu, gdzie on jest wypełniony wodą.
Wyjaśnienie: Jeśli reklamówkę przekłuć, a potem zalać do niej wodę, ona będzie wylewać się przez otwory. Lecz jeśli pakiet najpierw wypełnić wodą na połowę, a potem przekłuć go ostrym przedmiotem tak, żeby przedmiot pozostał wetkniętym do pakietu, to woda wyciekać przez te otwory prawie nie będzie. To związane z tym, że przy zerwaniu polietylenu jego molekuły przyciągają się bliżej do siebie. W naszym wypadku polietylen zaciąga się wokół ołówka.
Niepęknięta kulka

Będzie trzeba: balon, drewniana szpada i trochę płynu do mycia naczynia.
Eksperyment: Nasmarujcie górną i dolną część płynem i przekłujcie balon, zaczynając od spodu.
Wyjaśnienie: Sekret tej sztuczki jest prosty. Po to, żeby zachować balon, należy przekłuć go w punktach najmniejszego naciągania, a one są rozmieszczone w dolnej i w górnej części balonu.
Kolorowa kapusta


Będzie trzeba: 4 szklanki z wodą, spożywcze barwniki, liście kapusty, czy białe kwiaty.
Eksperyment: Dodajcie do każdej szklanki spożywczy barwnik dowolnego koloru i postawcie do wody po jednym liście lub kwiatu. Zostawcie je na noc. Rankiem zobaczycie, że one zabarwiły się do różnych kolorów.
Wyjaśnienie: Rośliny wsysają wodę i kosztem tego posilają swoje kwiaty i liście. Wychodzi to dzięki kapilarnemu efektu, przy którym woda sama pragnie wypełnić cieniutkie rurki wewnątrz roślin. Tak posilają się i kwiaty, i trawa, i duże drzewa. Wsysając kolorową wodę, one zmieniają swój kolor.
Pływające jajko

Będzie trzeba: 2 jajka, 2 szklanki z wodą, sól.
Eksperyment: Akuratnie ulokujecie jajko do szklanki z prostą czystą wodą. Jak i oczekiwało się, ono opadnie na dno (jeśli nie, być może jajko nie jest świeże i nie warto zabierać go z powrotem do lodówki). W drugą szklankę nalejcie ciepłej wody i przemieszajcie w niej 4–5 łyżek stołowych soli. Dla czystości eksperymentu można poczekać, aż woda ostygnie. Potem opuśćcie do wody drugie jajko. Ono będzie pływało na powierzchni.
Wyjaśnienie: Tu chodzi o spoistości. Średnia spoistość jajka jest znacznie większa niż u prostej wody, toż jajko opada na dół. A spoistość roztworu soli jest wyższa i dlatego jajko wzbiera się w górę.
Krystaliczne landrynki


Będzie trzeba: 2 szklanki wody, 5 szklanek cukru, drewniane pałeczki do mini szaszłyków, szczelny papier, przejrzyste szklanki, rondel, spożywcze barwniki.
Eksperyment: W ćwierci szklanki wody ugotujecie syrop cukrowy z parą łyżek stołowych cukru. Wysypcie trochę cukru na papier. Potem należy zanurzyć pałeczkę do syropu i zebrać nią krysztaliki cukru. Dalej rozprowadźcie je równomiernie na pałeczce.
Pozostawcie pałeczki na noc suszyć się. Rankiem w 2 szklankach wody na ogniu rozpuścicie 5 szklanek cukru. Na 15 minut można zostawić syrop do ostygnięcia, ale mocno schłodzić się on nie powinien, inaczej kryształy nie będą rosnąć. Potem rozlejcie go po bańkach i dodajcie różne spożywcze barwniki. Zaopatrzone pałeczki opuśćcie do bańki z syropem tak, by one nie dotykały ścianek i dna bańki, w tym pomoże klamerka.
Dalej zostaje tylko czekać, obserwować za procesem, a potem – zjeść smakołyki, które wyszli.
Wyjaśnienie: Z ochłodzeniem wody rozpuszczalność cukru obniża się i on zaczyna wypadać do osadu i osiadać na ściankach naczynia i na waszej pałeczce z przynętą z cukrowych ziarenek.
Zaświecona zapałka

Będzie trzeba: Zapałki, latarka.
Eksperyment: Zapalcie zapałkę i trzymajcie na odległości 10–15 centymetrów od ściany. Poświećcie na zapałkę latarką i zobaczycie, że na ścianie odbija się tylko wasza ręka i sama zapałka. Wydaje się, że to jest oczywiste, ale nigdy nie myślałem o tym.
Wyjaśnienie: Ogień nie rzuca cienia, ponieważ nie przeszkadza przechodzeniu światła przez siebie.