7 prostych eksperymentów, które warto pokazać dzieciom

Są bardzo proste eksperymenty, które dzieci zapamiętują na całe życie. Dzieciaki mogą nie zrozumieć do końca, dlaczego to wszystko odbywa się, ale, kiedy przejdzie czas i oni okażą się na lekcji po fizyce czy chemii, w pamięci obowiązkowo upłynie dość żywy przykład w pamięci.

Nasza redakcja zebrała 7 ciekawych eksperymentów, które zapamiętają się dzieciom. Wszystko, co trzeba do tych eksperymentów – macie pod ręką.

Ogniotrwały balon

7 prostych eksperymentów 1

Będzie trzeba: 2 balony, świeca, zapałki, woda.

Eksperyment: Napompujcie balon i potrzymajcie go nad zaświeconą świecą, żeby zademonstrować dzieciom, że od ognia balon pęknie. Potem do drugiego balonu nalejcie prostej wody z kranu, zawiążcie i znów podnieście do świecy. Okaże się, że z wodą balon spokojnie wytrzymuje płomień świecy.

Wyjaśnienie: Woda, która znajduje się w balonie,pochłania ciepło, które wydziela się świecą. Toż sam balon płonąć nie będzie a więc nie pęknie.

Ołówki

7 prostych eksperymentów 2

Będzie trzeba: reklamówka, proste ołówki, woda.

Eksperyment: Nalewamy wodę do reklamówki na połowę. Ołówkiem przekłuwamy pakiet na wskroś w tym miejscu, gdzie on jest wypełniony wodą.

Wyjaśnienie: Jeśli reklamówkę przekłuć, a potem zalać do niej wodę, ona będzie wylewać się przez otwory. Lecz jeśli pakiet najpierw wypełnić wodą na połowę, a potem przekłuć go ostrym przedmiotem tak, żeby przedmiot pozostał wetkniętym do pakietu, to woda wyciekać przez te otwory prawie nie będzie. To związane z tym, że przy zerwaniu polietylenu jego molekuły przyciągają się bliżej do siebie. W naszym wypadku polietylen zaciąga się wokół ołówka.

Niepęknięta kulka

7 prostych eksperymentów 3

Będzie trzeba: balon, drewniana szpada i trochę płynu do mycia naczynia.

Eksperyment: Nasmarujcie górną i dolną część płynem i przekłujcie balon, zaczynając od spodu.

Wyjaśnienie: Sekret tej sztuczki jest prosty. Po to, żeby zachować balon, należy przekłuć go w punktach najmniejszego naciągania, a one są rozmieszczone w dolnej i w górnej części balonu.

Kolorowa kapusta

7 prostych eksperymentów 4
7 prostych eksperymentów 4 1

Będzie trzeba: 4 szklanki z wodą, spożywcze barwniki, liście kapusty, czy białe kwiaty.

Eksperyment: Dodajcie do każdej szklanki spożywczy barwnik dowolnego koloru i postawcie do wody po jednym liście lub kwiatu. Zostawcie je na noc. Rankiem zobaczycie, że one zabarwiły się do różnych kolorów.

Wyjaśnienie: Rośliny wsysają wodę i kosztem tego posilają swoje kwiaty i liście. Wychodzi to dzięki kapilarnemu efektu, przy którym woda sama pragnie wypełnić cieniutkie rurki wewnątrz roślin. Tak posilają się i kwiaty, i trawa, i duże drzewa. Wsysając kolorową wodę, one zmieniają swój kolor.

Pływające jajko

7 prostych eksperymentów 5

Będzie trzeba: 2 jajka, 2 szklanki z wodą, sól.

Eksperyment: Akuratnie ulokujecie jajko do szklanki z prostą czystą wodą. Jak i oczekiwało się, ono opadnie na dno (jeśli nie, być może jajko nie jest świeże i nie warto zabierać go z powrotem do lodówki). W drugą szklankę nalejcie ciepłej wody i przemieszajcie w niej 4–5 łyżek stołowych soli. Dla czystości eksperymentu można poczekać, aż woda ostygnie. Potem opuśćcie do wody drugie jajko. Ono będzie pływało na powierzchni.

Wyjaśnienie: Tu chodzi o spoistości. Średnia spoistość jajka jest znacznie większa niż u prostej wody, toż jajko opada na dół. A spoistość roztworu soli jest wyższa i dlatego jajko wzbiera się w górę.

Krystaliczne landrynki

7 prostych eksperymentów 6
7 prostych eksperymentów 6 1

Będzie trzeba: 2 szklanki wody, 5 szklanek cukru, drewniane pałeczki do mini szaszłyków, szczelny papier, przejrzyste szklanki, rondel, spożywcze barwniki.

Eksperyment: W ćwierci szklanki wody ugotujecie syrop cukrowy z parą łyżek stołowych cukru. Wysypcie trochę cukru na papier. Potem należy zanurzyć pałeczkę do syropu i zebrać nią krysztaliki cukru. Dalej rozprowadźcie je równomiernie na pałeczce.

Pozostawcie pałeczki na noc suszyć się. Rankiem w 2 szklankach wody na ogniu rozpuścicie 5 szklanek cukru. Na 15 minut można zostawić syrop do ostygnięcia, ale mocno schłodzić się on nie powinien, inaczej kryształy nie będą rosnąć. Potem rozlejcie go po bańkach i dodajcie różne spożywcze barwniki. Zaopatrzone pałeczki opuśćcie do bańki z syropem tak, by one nie dotykały ścianek i dna bańki, w tym pomoże klamerka.

Dalej zostaje tylko czekać, obserwować za procesem, a potem – zjeść smakołyki, które wyszli.

Wyjaśnienie: Z ochłodzeniem wody rozpuszczalność cukru obniża się i on zaczyna wypadać do osadu i osiadać na ściankach naczynia i na waszej pałeczce z przynętą z cukrowych ziarenek.

Zaświecona zapałka

7 prostych eksperymentów 7

Będzie trzeba: Zapałki, latarka.

Eksperyment: Zapalcie zapałkę i trzymajcie na odległości 10–15 centymetrów od ściany. Poświećcie na zapałkę latarką i zobaczycie, że na ścianie odbija się tylko wasza ręka i sama zapałka. Wydaje się, że to jest oczywiste, ale nigdy nie myślałem o tym.

Wyjaśnienie: Ogień nie rzuca cienia, ponieważ nie przeszkadza przechodzeniu światła przez siebie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty