7 rzeczy, które mogą skrzywdzić dziecko

W codziennym zgiełku mało uwagi poświęcamy dzieciom, popełniając drobne błędy, które prowadzą z biegiem lat do fatalnych skutków. Niepostrzeżenie dla nas nastolatek nagle wymyka się spod kontroli. A wszystko zaczęło się w dzieciństwie…

Pewien mędrzec poradził rodzicom, aby jak najczęściej brali za rękę swoje dziecko — czas minie i ciepła dziecięca dłoń przestanie ciągać się do ciebie. Jak często popełniamy pozornie nieszkodliwe rzeczy, które ranią dziecięcą psychikę. Oto najczęstsze z nich.

1. Nieporozumienie

chłopcyzk

Dziecięce rozczarowania i radości, pierwsza miłość wydają nam się drobiazgami. Mówimy dzieciom, że to nie ma znaczenia i wkrótce zostanie zapomniane. Ale dla wrażliwego serca dziecka ważne jest wszystko, co się z nim wydarza. Jeśli ignorujemy uczucia dziecka, nic dziwnego, że ono przestaje dzielić się z nami swoimi sekretami.

2. Brak wsparcia

płaczy

Każde dziecko chce znać, że jest najlepsze i lubiane niezależnie od sukcesów. Obcy ludzie mogą być stronniczy. Ale właśnie rodzice znają najlepsze strony swojego dziecka i mogą dodać otuchy.

3. Porównywanie

łzy

Dorośli nie lubią, kiedy się im mówi, że czyjś mąż jest lepszy lub przyjaciółka żony gotuje lepiej. Dlaczego rodzice uważają, że stawianie za przykład i chwalenie innego dziecka przed swoim jest mniej bolesne dla dziecka?

4. Kpina

stres

Śmianie się z wyglądu lub niepowodzenia dziecka wydaje się nieszkodliwe. Można śmiać się razem z nim życzliwie. Ale znęcanie się nad dzieckiem może stać się urazem psychicznym na całe życie.

5. Krzyki i użycie siły

ojciec

Wszyscy jesteśmy nieidealni, możemy być zmęczeni, zdesperowani i źli na swoje dziecko. Ale to nie powinno być powodem do krzyku, a tym bardziej kary fizycznej małego człowieka.

6. Oszustwo

matka

Czasami kłamstwo wychodzi na dobre. Ale jeśli ciągle nie wywiązujemy się z obietnic, oszukujemy dziecko, można oczekiwać takich samych czynów od niego w przyszłości, bo dzieci są naszym lustrem.

7. Obojętność

obraza

To najgorsza z wad wychowania. Dzieci więdną jak kwiaty pozbawione uwagi. I udowadniają to wieloletnie doświadczenia naukowców. Eksperymenty z wodą i kiełkami świadczą o tym, że uprawiane w miłości i czułych słowach rośliny rozwijały się lepiej. Pod wpływem codziennych przekleństw rośliny więdły, a woda zmieniała swoją strukturę. Ale najbardziej tragiczne były skutki eksperymentów, gdy naukowcy przechodzili obojętnie obok każdego dnia – woda zaczynała śmierdzieć i rośliny umierały. W ten sam sposób obojętność oddziałowuje na nasze dzieci.

Staraj się śledzić swoje zachowanie przy dzieciach, bądź dla nich najlepszym przykładem. Wtedy złe towarzystwo nie będzie miało wpływu na nich. Niech młodsze pokolenie poświadczy więcej miłości i uwagi, później dzieci oddadzą ci to z nadwyżką. Dzieciństwo jest najkrótszym okresem. Staraj się nie obrażać swoich dzieci i zrobić ten etap w ich życiu interesującym i szczęśliwym!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty