7 rzeczy, których nie można zabraniać dzieciom

Wszyscy chcemy, aby nasze dziecko wyrosło na szczęśliwego i wszechstronnie rozwiniętego człowieka.
7 rzeczy których nie można zabraniać dzieciom

Często wśród przytłaczającego ogromu kłopotów i problemów nie mamy możliwości poświęcić należytej uwagi jego wychowaniu, kwitując zdawkowym "nie" lub "przestań". Oczywiście, zakazy powinny być w życiu dziecka, ale w umiarkowanej ilości. Przecież poznanie świata jest tak ważne i potrzebne!

Proponujemy pożyteczny artykuł o tym, czego nie warto zabraniać dziecku.

1. Samodzielnie jeść

Oczywiście, rodzicom jest o wiele łatwiej i czyściej nakarmić dziecko samym. Ale przecież nauczyć się trzymać łyżkę, donieść, nie przelewając ani kropli i w końcu włożyć całą tę "pyszność" do buzi – wymaga niewyobrażalnych sił i cierpliwości, które dziecko wkłada w ten proces dobrowolnie. Zabraniając jeść samodzielnie możemy położyć kres nie tylko pierwszym lekcjom koncentracji i wytrwałości, ale i możliwości poczuć się dużym jak mama i tata, poczuć pewność siebie – "ja mogę to sam". Bez strat się nie obejdzie, ale czy ubrudzona bluzeczka może się równać do starań małego bohatera?

2. Pomóc

Jak często niektórzy rodzice mówią do swoich dzieci: "Postaw, wylejesz ", "Odłóż to, bo przewrócisz", itp. A za kilka lat skarżą się: "On nic nie chce robić!". Nie chcemy, aby dziecko dostarczało dodatkowych kłopotów, ale dla dziecka ważne jest, aby czuć się potrzebnym. Popatrz z jakim entuzjazmem będzie wyciągać pranie z pralki, podlewać kwiaty lub myć swój stolik.

Jeszcze ważniejszym jest uzyskanie pochwały od rodziców i świadomość tego, że od niego też wiele zależy. Zawsze zwracaj się do dziecka z prośbą o pomoc, wyznacz mu obowiązki, które ono jest w stanie wykonać i częściej mów, że bez niego nie potrafisz tego zrobić.

3. Samodzielnie rysować

Niestety nie wszyscy swojemu młodemu malarzowi dają możliwość nabrać rozpędu dla rozwoju wyobraźni. Wymówki są standardowe – umażeć się, pomalujesz ścianę, najesz się chemii. Wszystko to można sprowadzić do minimum, jeśli kupić nietoksyczne farby lub zapewnić możliwość rysowania w łazience zmywającymi się farbami do malowania palcami.

Twórczość – szczególnie malowanie – nie tylko rozwija wyobraźnię, ona powoduje przypływ emocji w najbardziej odpowiedniej formie, poszerza możliwości poznania świata i umożliwia dziecku wyrażanie przeżyć. Malujcie razem i poznaj swoje dziecko przez jego rysunki.

4. Wyrażać swoje zdanie

Wydawałoby się, że dziś wszyscy jesteśmy bardzo wykształceni i rozumiemy, że dziecko jest pełnowartościową osobą ze swoimi myślami, pragnieniami i kaprysami. Ale czasami w przypływie emocji u nas wciąż wyrywa się – "co ty wiesz", "ja lepiej wiem, czego ty potrzebujesz ", "bo ja tak powiedziałem".

Po pierwsze, nie jest faktem, że to my mamy rację, a po drugie pamiętaj, że dla dziecka to nie jest argumentem. Rozmawiaj z nim na równych prawach, staraj się tłumaczyć i stale rozmawiać, słuchaj swojego dziecka, a zobaczysz jak szybko zbliżysz się z nim.

5. Biegać, krzyczeć, skakać w domu

Innymi słowy aktywnie wyrażać swoje emocje. Dla dziecka jest to swoista gra i sposób odprężenia się, rozładowania nadmiaru emocji, szczególnie jeśli chodzi o ruchliwe i pełne wigoru dzieci. Oczywiście tłumaczyć i wychowywać trzeba, ale to powinno dokonywać się w społeczeństwie, na ulicy, w szpitalu lub w przedszkolu.

Nie staraj się przekształcić swoje dziecko i pozwól mu być w domu takim jaki ono jest. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i spróbuj pohałasować razem z synem lub córką – będziesz mieć wesoły wieczór.

6. Wspinać się na drabinki na placu zabaw

Chyba trudno jest przejść obok placu zabaw i nie usłyszeć takiego słowa: "spadniesz", "uderzysz się", "umażesz się", " nie właź tu", "nie biegaj", "nie skacz", "nie spadnij". Po pierwsze nigdy nie uprzedzaj dziecka w czasie zabawy, a po drugie pomyśl, że znacznie łatwiej nauczyć go poprawnie wspinać się po drabince, zjeżdżać ze slajdu i podciągać się na drążku, niż ciągle udzielać przestrogi.

Oprócz tego dzieci mają silne dążenie do poznania świata w różnych poziomach – poziomym i pionowym, nie boją się niczego i w przeciwieństwie do swoich starzejących się rodziców, są pełne energii i sił. Uwierz mi, że prędzej czy później twój maluszek znajdzie chwilę i jednak wespnie się na zakazany przyrząd. Czy nie lepiej zapobiec nieprzyjemnym skutkom? Ponadto sprytnemu i wprawnemu dziecku zawsze łatwiej przystosować się do życia.

7. Oglądać bajki i filmy animowane

Nowoczesna telewizja pozostawia wiele do życzenia, to fakt. Ale dla dziecka bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z tym o czym mówią rówieśnicy. Znajdź dobre i pouczające filmy animowane, które uważasz za dopuszczalne i oglądajcie je razem.

źródło:Child-Hood
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty