7 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Nie zważając na to, że sezon plażowy mamy już za sobą, jednak pytania dotyczące odchudzania nadal są aktualne. Czasami nie możemy pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ mamy zbyt powolną przemianę materii.

Jeśli zajrzymy do Wikipedii, to przeczytamy, że metabolizm – całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach. Właśnie od tempa przemian metabolicznych zależy bezpośrednio waga człowieka. Jeśli mamy szybki metabolizm, to tłuszcz się nie gromadzi w organizmie, jeśli mamy zbyt powolną przemianę materii, to będzie nam bardzo trudno pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jednak osobom, które mają zbyt powolny metabolizm, nie warto się zbytnio przejmować, oczywiście, jeśli to nie ma nic wspólnego z problemami zdrowotnymi. Mamy dla ciebie kilka sposobów na przyspieszenie metabolizmu i szybkie pozbycie się zbędnej wagi.

1. Bądź bardziej aktywna

sprzątanie

Każdy z nas doskonale wie, że dietę należy łączyć z ćwiczeniami fizycznymi. Zwłaszcza bardzo są korzystne treningi wieczorne, które przyspieszają metabolizm w końcu dnia. Jeśli natomiast nie masz możliwości uprawiać sport wieczorem? Wtedy nie siedź w jednym miejscu. Zrezygnuj z windy i chodź schodami. Wracając z pracy, nie wsiadaj do autobusu lub tramwaju, a zdecyduj się na spacer. Nawet jeśli jadąc w metrze, nie siedzisz, a stoisz, żujesz gumę, poruszasz się, to już w taki sposób zużywasz energię. Generalne porządki w domu mogą być wspaniałą alternatywą dla siłowni. Naukowcy udowodnili, że w zależności od aktywności, każdego dnia spalamy od 200 do 2000 kcal.

2. Pij zieloną herbatę

herbata

Zielona herbata zawiera nie tylko przeciwutleniacze, które chronią przed rakiem i chorobami serca, a również katechiny, które przyspieszają metabolizm. Na podstawie przeprowadzonych badań udało się udowodnić, że osoby, które każdego dnia piły zieloną herbatę (wartość energetyczna jednej szklanki herbaty bez cukru to tylko 2 kcal), 5% szybciej pozbywały się zbędnych kilogramów niż te, które zrezygnowały z picia tonizującego napoju.

3. Nie zapominaj o wodzie

woda

Naukowcy nadal toczą spory co do tego, jaką ilość wody powinien spożywać człowiek, aby jego orgaznim mógł prawidłowo funkcjonować. Przeciwnicy picia zbyt dużej ilości wody twierdzą, że organizm wraz z utratą wody, traci wiele pożytecznych substancji, jednak badania niemieckich naukowców pozwalają stwierdzić, że dwie szklanki wypitej wody przyspieszają metabolizm o 30%. Przyspieszenie metabolizmu następuje 10 minut po wypiciu wody i trwa około godziny. Każdy oczywiście samodzielnie decyduje, ile powinien dziennie wypijać wody.

4. Świeży sok z cytryny

cytryna

Świeży sok z cytryny zawiera kwas askorbinowy, który przyspiesza metabolizm. Wystarczy dodać kilka kropelek do wody lub herbaty. Naukowcy z Uniwersytetu Arizona udowodnili, że ludzie, którzy regularnie spożywają witaminę C i uprawiają sport, spalają 25% kalorii więcej, niż ci, którzy mają niedobór witaminy C.

5. Śmiech pomaga spalać kalorie

przyjacielki

Dziennikarze czasopisma naukowego International Journal of Obesity opublikowali wyniki badań, na podstawie których stwierdzono, że śmiech sprzyja spalaniu kalorii. 15 minut śmiechu i minus 40 kalorii.

6. Jedz mało, ale często

obiad

Chcesz mieć smukła sylwetkę? Wtedy musisz jeść mało, ale często. Jak twierdzą dietetycy, jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm, to najlepiej spożywać 4-5 posiłków dziennie co trzy godziny. Każdy posiłek powinień mieć nie więcej niż 300kcal.

7. Seks

seks

W trakcie uprawiania seksu krew krąży szybciej i rozszerzają się naczynia krwionośne. Dzięki temu nasze komórki dostają dodatkową dawkę tlenu, co z kolei przyspiesza metabolizm.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty