7 warzyw i owoców, które najlepiej chronią przed nowotworami

Liczba zachorowań na raka rośnie na całym świecie. Jak wynika ze statystyk, nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonu. Jednak każdy z nas może przechytrzyć raka, spożywając odpowiednie warzywa i owoce.

Nieodpowiednia dieta – jedna z podstawowych przyczyn nowotworów. W niniejszym zestawieniu warzywa i owoce, które pomogą ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

1. Brokuły

brokuły

Brokuły zawierają różne antynowotworowe składniki, które skutecznie chronią nawet przed najbardziej agresywnymi rodzajami nowotworów. Zatrzymują komórki rakowe, hamują proces zamiany zdrowych komórek w rakowe. Wiele badań wykazało, że spożywanie brokułów chroni przed nowotworami układu pokarmowego.

2. Winogrona

winogrono

Zawarty w winogronach resweratrol ma silne działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Zwiększa efektywność chemioterapii, może nawet hamować rozprzestrzenianie się i tworzenie przerzutów. Resweratrol zawarty jest również w borówce czarnej i granacie.

3. Wodorosty morskie

wodorosty

Wodorosty (inaczej glony lub algi) zawierają jod. Są źródłem innych makro i mikroelementów (m.in. żelazo, wapń, potas, chlor, siarka, magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan). Posiadają witaminy C, E, z grupy B. Oczyszczają układ limfatyczny, posiadają działanie przeciwzapalne i nowotworowe.

4. Owoce leśne

jagody

Owoce leśne zawierają kwas elagowy, który posiada działanie przeciwzapalne, nowotworowe, antyoksydacyjne i antymutagennie. Maliny, winogrona, żurawina są bogatym źródłem antyoksydantów. W przypadku owoców leśnych mamy też do czynienia z bogactwem antycyjanów (naturalne barwniki roślinne, które zalicza się do flawonoidów, dzięki którym wiele warzyw oraz owoców jest intensywnie zabarwionych na dany kolor – od czerwonego po fioletowy), które wykazują działanie antynowotworowe, zapobiegają cukrzycy i chorobom reumatycznym.

5. Pomidory

pomidory

Pomidory zawierają likopen – silny antyoksydant z rodziny karotenoidów. Warto wiedzieć, że przyrządzenie pomidorów w formie soku pomidorowego, sosu, ketchupu poprawia przyswajanie z nich dobroczynnego likopenu. Najwięcej likopenu zawierają nie żółte, lecz czerwone pomidory. Najlepszym źródłem likopenu jest skórka pomidorowa.

6. Miód

miód

Miód ma właściwości antybakteryjne. Niektóre bakterie zwalcza lepiej, niż antybiotyki, dlatego zawsze należy mieć go w domu. Możesz go dodawać do deserów, herbaty lub polać nim kromką świeżego chleba.

7. Chlorofil

Chlorofil

Spożywanie soków chlorofilowych niesie za sobą ogromne korzyści. Są bogatym źródłem witamin, minerałów i żywych enzymów. Zaleca się stosowanie soku z aloesu i soku z trawy pszenicznej, które zawierają dużo chlorofilu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty