7 właściwości leczniczych kminku

Kminek znany jest od bardzo dawna, nasiona kminku znaleziono w egipskich piramidach. Jednak dotychczas nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi. Kminek jest znany, jako przyprawa w kuchni już od bardzo dawna. Posiada korzenny, nieco gorzkawy smak i niesamowity zapach.

Małe, wydłużone nasiona kminku nie tylko urozmaicą smak twoich potraw, ale także mogą pomóc pozbyć się niektórych dolegliwości.

1. Kminek na niestrawność

kminek

Po spożyciu tłustego jedzenia masz wzdęcia, uczucie ciężkości w brzuchu? Wtedy sięgnij po kminek, który może się pochwalić działaniem antybakteryjnym i antyoksydacyjnym. W przypadku kolek u niemowląt można kupić herbatkę ziołową z dodatkiem kminku. Na dodatek kminek doskonale radzi sobie ze zgagą.

Kminek reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, a także neutralizuje kwas żołądkowy. Jeśli cierpisz z powodu częstych wzdęć, to sięgnij po napar z nasion kminku.

2. Kminek wspomaga odchudzanie

przyprawy

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnej wagi, to musisz dodawać kminek do swoich potraw dietetycznych. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego kobiety z nadwagą w ciągu 90 dni spożywały potrawy z dodawaniem olejku kminkowego. Efekty były rewelacyjne. Wskaźnik BMI znacznie się obniżył u wszystkich kobiet, biorących udział w eksperymencie. Właśnie dlatego współczesna fitoterapia poleca kminek jako skuteczny środek na wspomaganie odchudzania.

Kminek podkręca metabolizm i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

3. Kminek na stany zapalne

leczenie

Kminek nie tylko wspomaga odchudzanie, ale także posiada właściwości przeciwzapalne. Kminek, szczególnie olejek kminkowy, zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczać różne stany zapalne w naszym organizmie. Właściwości antyoksydacyjne mają olejki eteryczne, zawarte w kminku.

4. Wzmacnia nasze kości

pomocnik

Kminek jest bogatym źródłem cennych substancji, które wzmacniają kości i są ich budulcem. Są to wapień, witaminy A i B12, potas i magnez. Zawiera estrogeny, które wspomagają leczenie osteoporozy. Wyciąg kminkowy pomaga zwiększyć gęstość kości u osób starszych, opóźniając tym samym początek osteoporozy.

5. Kminek – źródło żelaza

vitaminy

Najpowszechniejszą postacią anemii jest niedobór żelaza. Typowymi objawami niedoboru żelaza są zmęczenie i wyczerpanie, problemy z trawieniem. Żelazo to kluczowy składnik hemoglobiny, substancji, która pomaga przechowywać i transportować tlen w czerwonych krwinkach. Jedna łyżeczka kminku zawiera 4 mm żelaza. Kwas foliowy, witamina C i witamina B12 ułatwiają wchłanianie żelaza, dlatego kminek należy łączyć z żywnością, która jest bogatym źródłem tych cennych substancji.

6. Kminek na poprawę pamięci i koncentracji

pomaga

Jak już wspominaliśmy wcześniej, kminek ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co ma bezpośredni wpływ na poprawę pamięci i koncentracji. Lekarze przekonują, że tym samym opóźnia początek choroby Alzheimera i łagodzi objawy demencji. Jeśli więc chcesz poprawić pamięć i koncentrację, musisz codziennie zjadać jedną łyżeczkę kminku.

7. Kminek na bezsenność

sen

Kminek wspomaga produkcję melatoniny, hormonu nocy i snu. Ilość melatoniny odgrywa ważną rolę w leczeniu bezsenności i innych zaburzeń snu. Nasiona kminku są bogatym źródłem witaminy E, która ma właściwości antyoksydacyjne i pomaga w regeneracji tkanek i komórek. Na dodatek, kminek łagodzi objawy migreny, jest dobry na potencję, pomaga w walce z bezsennością i depresją, ma właściwości odmładzające. W Indiach nasiona kminku używa się do dezynfekcji jamy ustnej, a w czasach starożytnych kminku używano do leczenia różnych chorób kobiecych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty