7 zalet grania w gry planszowe

Gry planszowe – wspaniała zabawa od wieków. Dziś natomiast przeżywają swój renesans, zbierając przy jednym stole różne pokolenia. Gry planszowe mają nie tylko właściwości rozrywkowe, ale także edukacyjne, pomagają oderwać dziecko od telewizora czy komputera.

Planszówki posiadają szereg zalet, dzięki którym stają się niezastąpioną zabawką uniwersalną dla całej rodziny. Oprócz tradycyjnej monopoly i kolejki istnieje wiele innych współczesnych gier planszowych, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

1. Panowanie nad emocjami

rodzina

Skupienie się na celu, czyli na zwycięstwie, współpraca między graczami, łączenie się w grupy, by osiągnąć wspólny cel, sprzyja poznawaniu swoich emocji i uczeniu się panowania nad nimi. Podczas gry może się zrelaksować, wyluzować po ciężkim dniu w pracy lub szkole, pośmiać się, zażegnać konflikt, poczuć cały wachlarz emocji – od smutku po przegranej do radości z sukcesu.

Podczas gry w planszówki możemy odreagować stres lub wyładować emocje, które się zgromadziły w ciągu dnia. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, które się wkurzają lub płaczą, kiedy przegrywają. Dziecko powinno się nauczyć przeżywać różne emocje, nie tylko te pozytywne, bo tylko wtedy nauczy się radzić sobie z problemami.

2. Wzmocnienie rodzinnych więzów i relacji z przyjaciółmi

planszy

Większość planszówek wymaga od nas interakcji i komunikacji werbalnej z innymi graczami. Najczęściej gramy ze swoimi bliskimi czy przyjaciółmi i oczywiście rozmowy stanowią jeden z najważniejszych elementów gry. Zasady gry również wymagają od nas wymiany zdań, wrażeń, okazywania emocji. Jeśli rodzice grają w planszówki z dziećmi, to muszą dobierać je tak, by dzieci bez trudu mogły zrozumieć ich zasady i w pełni uczestniczyć w grze. Również nie mogą by za dziecinne, by rodzice się nie nudzili. Istnieje mnóstwo różnych planszówek, podczas gry w które zarówno dzieci, jak i dorośli będą się dobrze bawić.

3. Pamięć

gra

Podczas grania w gry planszowe ćwiczymy pamięć. Jak? Po pierwsze zapamiętujemy zasady gry. Po drugie, podczas grania w planszówki musisz czasami zapamiętać wyniki poprzedniej rundy czy odpowiedzi udzielane przez rywali.

Jeśli już dawno nie grałaś w gry planszowe, zagraj z dziećmi, a się przekonasz, że są dobre w tym. Podczas gry zrozumiesz, że planszówki doskonale ćwiczą pamięć dziecka i pomagają uczyć się poprzez zabawę.

4. Spostrzegawczość

razem

Nie przykładamy do tego większej wagi, jeśli jesteśmy spostrzegawczy. Jeśli natomiast jesteśmy rozkojarzeni i nie potrafimy się skupić, to wtedy dopiero zaczynamy uświadamiać sobie, że stanowi to poważny problem. Spostrzegawczość wpływa na szybkość naszych decyzji, orientację przestrzenną, interpretację wydarzeń, efektywność wykonywanej pracy oraz zadań. Wiele planszówek, dostępnych w sklepach, pomagają ćwiczyć spostrzegawczość.

5. Refleks

refleks

W tym przypadku dzieci zawsze wygrywają. Każdy z nas na pewno rozumie znaczenie refleksu w naszym życiu. Czy jednak wszyscy pamiętamy, jak go ćwiczyć? Większość sytuacji, które pomagają nam ćwiczyć refleks, wywołują śmiech i powodują poprawę humoru, dlatego gry, które pozwalają nam ćwiczyć refleks, z reguły są bardzo relaksujące i zabawne.

6. Koordynacja wzrokowo-ruchowa

wesoło

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność, która pozwala nam na wykonanie czynności, które wymagają od nas jednoczesnego użycia oczu i rąk. Używamy koordynacji ręka-oko, gdy piszemy, ubieramy się, rysujemy, wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Większość gier (nie tylko planszowych, w tym też komputerowe) pomagają ćwiczyć koordynację. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli twoje dziecko ma problemy z koordynacją, to granie w niektóre gry planszowe może sprawiać mu mnóstwo kłopotu.

7. Logiczne myślenie

logika

Zawsze wykorzystujemy logiczne myślenie, kiedy musimy rozwiązać jakieś trudne zadanie, łamigłówkę, krzyżówkę, kiedy planujemy różne strategie, by przewidzieć następstwa tego czy innego podjętego działania w grze. Logiczne myślenie potrzebne jest nam na co dzień, gdyż stanowi nieodłączny element myślenia krytycznego.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty