7 zasad obcowania z nastolatkiem

Często relacje między dziećmi a rodzicami układają się nie najlepiej. Rodzice nie potrafią uświadomić sobie, że nastolatek nie jest już małym dzieckiem, ma własne zdanie i potrzeby, potrzebuje ich wsparcia, a nie prawienia kazań.

Każdego dnia w sieci pojawia się nowy artykuł na temat psychologii nastolatków. Niestety tego typu artykuły nie udzielają jasnej odpowiedzi na pytanie, jak sobie radzić z nastolatkiem. Jak się dogadzać z dorastającym dzieckiem? Pytanie jest dość trudne, zwłaszcza kiedy za oknem jest wiosna i w żyłach nastolatka kipi krew. Robimy głęboki wdech, uczymy się słuchać i słyszeć, wspierać i akceptować zdanie swojej dorastającej pociechy. W niniejszym zestawieniu kilka zasad pokojowego współistnienia rodziców i nastolatków.

1. Szanujmy się nawzajem

para

Często rodzice narzekają na to, że ich dorastające dziecko buntuje się, trzaska drzwiami, krzyczy, nie słucha ich, nie chce chodzić do szkoły. Przyczyna takiego zachowania tkwi w zachowaniu rodziców i metodach wychowawczych. Jeśli rodzice ciągle krzyczą, wyzywają dziecko, upokarzają, to nie ma nic dziwnego w tym, że dorastający nastolatek w agresywny sposób reaguje na ich uwagi i pouczania.

Jeśli natomiast rodzice szanują swoje dziecko, nigdy nie krzyczą i nie wyzywają go, ale nastolatek zachowuje się chamsko w stosunku do nich, to oznacza, że on chce ich "wypróbować", zobaczyć, na co może sobie pozwolić i czy jego chamskie zachowanie będzie miało jakieś konsekwencje.

2. Dajcie nastolatkowi więcej swobody

foto

Często nawet dorosły człowiek nie może sobie poradzić z presją od strony społeczeństwa i bliskich, więc czego można wymagać od nastolatka. Wyobraź sobie, co się dzieje w jego głowie? Czuje się już dorosły, natomiast nadal traktuje się go jak dziecko. Jeśli nie dasz nastolatkowi więcej swobody, na pewno zacznie się buntować.

Ile swobody pozostawić nastolatkowi i jak wyznaczyć rozsądne granice? Dajemy możliwość nastolatkowi dokonywać w różnych sprawach osobistych wyborów, określamy obowiązki i margines swobody, obserwujemy. Jeśli udaje mu się podejmować słuszne decyzje, poszerzamy margines swobody, jeśli natomiast popełnia za dużo błędów, nakładamy mu pewne ograniczenia, odgradzając go w taki sposób od niebezpiecznych decyzji i pokus.

3. Ustalamy granice

dzieci

Każda rodzina tworzy swój własny system zasad, których powinien przestrzegać każdy członek rodziny. Właśnie dlatego trzeba zweryfikować system zasad panujących w domu, aby później nie było żadnych nieporozumień i awantur. Trzeba pamiętać, że z nastolatkiem większość rzeczy trzeba robić wspólnie.

Ważne więc, aby wspólnie ustalić zasady panujące w domu: np. dopuszczalny czas, w którym dziecko może grać na komputerze czy oglądać telewizję, jedzenie tylko w trakcie posiłków w kuchni, powrót do domu przed godziną 22.00 etc. Pod uwagę trzeba obowiązkowo wziąć sugestie dziecka. Jeżeli będzie wiedziało, że rodzicom zależy na jego zdaniu, to chętniej będzie przestrzegało zasad, które wspólnie z rodzicami ustalało.

4. Rozmawiamy o przyszłości

szkoła

Często do konfliktów na linii rodzice-nastolatek dochodzi na tle różnej wizji przyszłości. Nie warto dziecku narzucać własnego zdania, udzielać niepotrzebnych rad, opowiadać historie z własnego życia. Być może nastolatek na razie stoi na rozdrożu i nie wie, co tak naprawdę chce robić w przyszłości. Rodzice w takiej sytuacji powinni zasugerować nastolatkowi, że zawsze będą go wspierać, niezależnie od tego, jaką podejmie decyzję. Nie warto lekceważyć tej rady. Jeśli nastolatek będzie wiedział, że rodzice go wspierają, to doda mu pewności siebie. On uświadomi sobie, że ma wspaniałych rodziców, na których może liczyć w każdej sytuacji.

5. Szczere rozmowy

dzieciaki

Obcowanie z nastolatkiem to dość trudna sprawa. Jeśli chcesz mieć dobry kontakt ze swoim dorastającym dzieckiem, to nie możesz się ograniczać tylko do banalnych codziennych tematów, takich jak odrobione lekcje, kieszonkowe, prawienie kazań. Nastolatek powinien uświadomić sobie, że rodzice nie są jedynie od tego, aby dawać kasę i cały czas pouczać. Powinien traktować swoich rodziców jako przyjaciół, którym może się zwierzyć ze swoich problemów, z którymi może pogadać na każdy temat, nie obawiając się tego, że będzie przez nich oceniany.

Psycholodzy przekonują, że wspólne zainteresowania i hobby to wspaniały sposób na nawiązanie dobrego kontaktu z nastolatkiem. Jeśli obcowanie z twoim dzieckiem będzie ci sprawiać przyjemność, to na pewno ono to poczuje i doceni.

6. Odrobina humoru

humor

Żarty i dystans do siebie zawsze pomagają w załagodzeniu różnych konfliktów. Jeśli nie chcesz zaostrzać konfliktu albo przedłużać sporu z nastolatkiem wystarczy jeden udany niewinny żart i szczery uśmiech. W tym przypadku chodzi właśnie o niewinne, banalne żarty, a nie drwiny, szydzenie i kpienie. Pamiętaj, że nastolatka bardzo łatwo można zranić, więc żarty nie mogą być agresywne i obraźliwe.

Lepiej żartować razem niż się wyśmiewać.

7. Ucz się przejawiać takt

rozmawiają

Każdy rodzic nastolatka powinien jasno uświadomić sobie jedną zasadę: zachowuj się tak, aby dziecko w twoim towarzystwie czuło się komfortowo i miało z tobą dobry kontakt. Nie musisz zawsze się zachowywać jak wzorcowy rodzic, robić rzeczy, za które dziecko później ci podziękuje. Bądź przyjacielem, a nie zgryźliwym "starym".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty