7 zaskakujących korzyści z picia kawy

Od wielu lat naukowcy toczą spory na temat zalet i wad picia kawy. Jedni uważają, że kawa szkodzi zdrowiu, inni natomiast przekonują, że picie kawy jest korzystne dla zdrowia.

Naukowcy doszli do wniosku, że powinniśmy pić kawę, ale należy to robić z umiarem. Okazuje się, że kofeina może być korzystna dla naszego zdrowia. Mamy dla ciebie kilka rad, dotyczących tego, ile razy dziennie powinieneś pić kawę, aby korzystnie wpływała na twoje zdrowie.

1. Choroba Alzheimera i Parkinsona

kawa

Choroba Parkinsona i Alzheimera to schorzenia układu nerwowego. Naukowcy z Brazylii i USA odkryli, że jednym ze sposobów na zapobieganie tym chorobom jest picie kawy – od 1 do 3 filiżanek dziennie. Badania wykazały, że osoby, które regularnie piją czarną kawę, są mniej zagrożone chorobą Parkinsona, nawet o 20%.

2. Marskość wątroby

kakao

Naukowcy z Włoch odkryli związek pomiędzy piciem kawy a zdrowiem wątroby. Badania wykazały, że regularne picie czarnej kawy obniża ryzyko marskości nawet o 50%.

3. Choroby serca

pianka

Od wielu lat się mówi, że kawa negatywnie wpływa na serce i układ krwionośny. Jednak prawda jest całkiem inna. Naukowcy z Singapuru doszli do wniosku, że picie umiarkowanych ilości kawy zmniejsza ryzyko chorób serca. Substancje chemiczne znajdujące się w kawie chronią tętnice i działają jako swoisty trening.

4. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów

aromat

Jakiś czas temu mówiono o tym, że kawa powoduje raka. Nic bardziej mylnego! Naukowcy z Instytutu im. Maria Negri w Mediolanie doszli do wniosku, że regularne picie tego napoju zmniejsza zagrożenie rakiem piersi i prostaty.

5. Cukrzyca

filiżanka

Osoby, cierpiące na cukrzycę śmiało mogą pić kawę. Substancje w niej zawarte nie podnoszą poziomu cukru we krwi, również nie wpływają na wchłanialność leków na cukrzycę. Naukowcy z Danii doszli do wniosku, że kawa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie trzustki. Zawiera cafestol, który pobudza trzustkę do produkcji insuliny, kiedy w organizmie podwyższa się poziom cukru. U kawoszy, którzy każdego dnia wypijają kilka filiżanek kawy, zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

6. Pęcherzyk żółciowy

leczenie

Lekarze z Bostonu doszli do wniosku, że kawa usuwa kwas moczowy z organizmu, w taki sposób zmniejszając ryzyko rozwoju podagry. U kawoszy, którzy każdego dnia wypijają przynajmniej 3-5 filiżanek kawy, zmniejsza się nawet dwukrotnie ryzyko rozwoju chorób pęcherzyka żółciowego.

7. Wydłuża życie

ranek

Wyniki badań, przeprowadzonych w kilku krajach świata, pokazały, że osoby pijące kawę żyją dłużej niż ci, którzy nie lubią tego napoju. Palacze powinni każdego dnia wypijać kilka filiżanek kawy, ponieważ antyoksydanty znajdujące się w niej chronią przed chorobami i niszczą szkodliwe substancje, na przykład nikotynę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty