8 ciekawostek na temat kobiet ciężarnych w Chinach
Owszem, poczęcie, sama ciąża i poród niczym się nie różnią od tego, jak to się odbywa w innych krajach. Jednak temu wszystkiemu towarzyszy wiele różnych przesądów, zabobonów i zakazów, o czym mowa w niniejszym artykule.
1. Chińskie kobiety nie mają prawa do tego, by się dowiedzieć płeć swego dziecka
Kiedyś istniało przekonanie, że kobieta, która zna płeć swego dziecka, może go poronić. Z biegiem czasu kobiety przestały w to wierzyć, ale zakaz nadal obowiązuje. A to wszystko dlatego, że większość par w Chinach woli mieć chłopczyka, który jest kontynuatorem rodu. Na dodatek w Chinach promowana jest polityka jednego dziecka.
Jeśli ciężarna kobieta w Chinach dowie się, że nosi pod sercem dziewczynkę, to prawdopodobnie zrobi aborcję. Właśnie dlatego rząd zakazał ujawnienia przyszłym rodzicom płci dziecka. Kobieta dopiero przed samym porodem dowiaduje się, kto się niebawem jej urodzi.
2. Ciężarna kobieta może jeść dużo, ale nie wszystko na, co ma ochotę
W przeciwieństwie do ciężarnych kobiet z innych krajów, Chinki nie boją się panicznie tego, że podczas ciąży przybiorą zbytnio na wadze. Jedzą dużo i często. Ginekolog podczas kolejnej wizyty na pewno nie będzie ostrzegać przed nadmierną wagą. Kaloryczny pokarm jest gwarancja tego, że się urodzi zdrowe dziecko. Właśnie dlatego ciężarne kobiety do swojej diety włączają przede wszystkim tłuste zupy, których bazą jest bulion rybny i mięsny. Chinki także stawiają głównie na artykuły spożywcze w jasnych odcieniach, bo istnieje przekonanie, że to, co je przyszła matka, wpływa na wygląd zewnętrzny dzidziusia.
W tym miejscu warto też wspomnieć o produktach, zakazanych podczas ciąży. Należy do nich arbuz, który może spowodować poronienie, a także banany, migdały oraz ananasy, które mogą być przyczyną uczulenia u przyszłego dziecka. Spożywanie produktów w ciemnych kolorach może być przyczyną tego, że się urodzi brzydkie dziecko, a picie zimnych napojów może spowodować poronienie.
3. Nowe mieszkanie i remont.
Chińczycy bardzo poważnie traktują wszystko, co jest związane z karmą. Aby dziecko miało dobrą karmę, kobieta w ciąży nie może przenosić się do innego mieszkania, bo może dojść do utraty energii przez zarodek, na skutek czego kobieta może poronić. W mieszkaniu, w którym mieszka kobieta w ciąży, nie można nic naprawiać (wbijać gwoździe czy używać ostrych narzędzi) i robić remontu, bo przyszłe dziecko może mieć wady kończyn. Ze względu też na to ciężarne kobiety w Chinach nie szydełkują, nie robią na drutach i nic nie szyją. W Chinach nie wolno kupować przed urodzeniem dziecka wózka, łóżeczka, ubranek.
4. Ciężarna kobieta nie może uczestniczyć ani w ślubach, ani w pogrzebach
W Polsce ciężarne kobiety nie mogą uczestniczyć w pogrzebie. W Chinach uważa się, że jeśli kobieta w ciąży pójdzie na pogrzeb, to zły duch może z łatwością opanować jej ciało, co może negatywnie wpłynąć na przyszłe dziecko.
Na ślubie w Chinach też na pewno nie zobaczysz ciężarnej kobiety. Istnieje przekonanie, że kobieta w ciąży przynosi pecha nowożeńcom, a także jej obecność na ślubie może zmienić na gorsze los przyszłego dziecka. Jeśli natomiast chodzi o dotykanie ciężarnej kobiety, to należy robić z ostrożnością. Nie wolno dotykać jej ramienia, gdyż może spotkać ją nieszczęście.
5. Woda i seks są zakazane w ciąży
Ciężarne kobiety w Chinach nie mogą brać gorącej kąpieli. Istnieje przekonanie, że wraz z wodą do macicy przedostają się groźne bakterie, które mogą spowodować poronienie lub wady u przeszłego dzidziusia. Chińskie kobiety w ciąży nie mogą też kąpać się w zbiornikach wodnych, basenach. Jeśli chodzi o seks, to też jest raczej rzadkością w ciąży, gdyż kobiety obawiają się tego, że ich partner może je zarazić jakąś chorobą, przenoszą drogą płciową, tym samym szkodząc dziecku.
6. Poród wyłącznie poprzez cesarskie cięcie
Ciężarne kobiety w Chinach nie chcą rodzić naturalnie. A to wszystko dlatego, że są przekonane, że cesarka zapobiega zakażeniu dziecka podczas porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Chinki przed porodem wybierają, jak chcą rodzić i najczęściej decydują się na cesarskie cięcie, które w Chinach kosztuje bardzo drogo.
7. Pierwszy miesiąc po porodzie nie wolno brać prysznica
Kobieta pierwszy miesiąc po porodzie powinna spędzić w łóżku. Nie można nawet myć zębów i brać prysznica. Istnieje przekonanie, że tego typu zabiegi negatywnie wpływają na osłabiony organizm kobiety po porodzie.
Może to też negatywnie wpłynąć na dziecko, którego z matką łączy więź energetyczna. Osłabiona matka – osłabiony dzidziuś.
8. Żadnego karmienia piersią
W Europie lekarze nawołują kobiety do tego, by nie rezygnowały z karmienia piersią. W Chinach wręcz przeciwnie. Mieszkańcy Chin i lekarze uważają, że karmienie piersią może zaszkodzić dziecku. Na dodatek karmienie piersią jest bardzo czasochłonne i powoduje depresję u matek. Jeśli jednak chińska kobieta decyduje się na karmienie piersią, to robi to maksimum przez 6 miesięcy.