8 ciekawostek o damskich torebkach

Dziś chyba każda z nas ma torebkę. Ten dodatek jest nieodłącznym elementem wizerunku każdej kobiety. Mamy dla ciebie garść ciekawostek o torebkach, o których na pewno nie wiedziałaś.

Fakt 1. Skórzana torebka została stworzona w XIX wieku

torba

W roku 1841 projektant H. J. Cave, mieszkający w Londynie, dostał od przedsiębiorcy Samuela Parkinsona bardzo dziwne zlecenie. Biznesmen zażyczył sobie, aby projektant stworzył kolekcję skórzanych torebek dla wszystkich członków jego rodziny. Pani Parkinson była pierwszą właścicielką skórzanej torebki. Dziś ten dodatek znajduje się w Muzeum Torebek w Amsterdamie.

Fakt 2. Louis Vuitton pali niesprzedane torebki

Louis Vuitton

Luksusowy francuski Dom Mody Louis Vuitton pali niesprzedane torby z poprzedniej kolekcji. W taki sposób marka dba o to, aby nie obniżała się cena na ich produkcję. Co prawda nie ma żadnych dowodów na to, jedynie informacja otrzymana od byłych pracowników Domu Mody Louis Vuitton. Niektórzy uważają, że taka pogłoska pomaga przyciągać potencjalnych klientów.

Fakt 3. XVI-wieczny portfel – unikalny egzemplarz

portmonetka

W Muzeum Torebek w Amsterdamie możemy podziwiać różne modele torebek. Jest tam około 3500 torebek i jest to jedna z najdroższych kolekcji świata. Jednak w tej kolekcji jest unikalny egzemplarz, który zachwyca nie tylko turystów, ale również projektantów. Jest to XVI-wieczny portfel męski wykonany ze skóry kozy. Portfel posiada mocowanie do paska.

Fakt 4. Birkin to nie najdroższa torebka świata

Birkin

We współczesnym świecie uważa się, że model Birkin stworzony przez Hermes, jest najdroższym modelem świata. Jednak w Muzeum Torebek jest model, który jest o wiele droższy. Chodzi o ręcznie wykonaną torebkę The Mouawad 1001 Nights Diamond Purse, która kosztuje 3.8 mln dolarów. Torebka znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdroższa torebka. Została stworzona przez jubilera Roberta Mouawada. Torebka w kształcie serca na łańcuszku wykonana jest ze złota i 4500 żółtych, różowych i przeźroczystych diamentów. Kamienie ważą 382 karaty.

Fakt 5. Kieszenie pojawiły się później niż portfele

dawno

Dziś trudno wyobrazić sobie codzienną odzież bez kieszeń. Jednak mało kto wie, że pojawiły się o wiele później niż portfele na monety. Po raz pierwszy kieszenie ozdobiły kaftan Ludwika XIV, a później stały się nieodłącznym elementem odzieży arystokratów i zwykłych ludzi. Przed tym pieniądze noszono w woreczkach uszytych ze skóry lub materiału. Mężczyźni mocowali je do pasa, a kobiety ukrywały pod spódnicą.

Fakt 6. Prada stworzyła pierwszą torebkę unisex

plecak

Projektantka mody Miuccia Prada w roku 1985 stworzyła plecak, wykonany z nylonu. Przed tym nylon używano jedynie do szycia spadochronów dla wojska włoskiego. Plecak Prada zdobył ogromną popularnością i został nieodłącznym elementem garderoby. Można go śmiało nazwać pierwszą rzeczą, określoną mianem unisex.

Fakt 7. Torebka w Starożytności – męski dodatek

torebka

W Starożytności torebki były wyłącznie męskim dodatkiem. Na przykład, szamani afrykańscy nosili jaskrawe torebki, ozdobione piórami i futrem. Mężczyźni Starożytnego Egiptu nosili torebki w kształcie worka, które mocowano do pasa.

Fakt 8. Hermes – autor największej torebki świata

Hermes

Hermes w 2010 roku zaprezentował torebkę, którą okrzyknięto największą torebką świata. Jest kopią popularnego modelu Kelly Hermes. Wysokość torebki – 4 metry. Nad stworzeniem torebki w ciągu 5 miesięcy pracowało od razu kilku pracowników. Wszystkie szwy zostały wykonane ręcznie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty