8 dyscyplin sportowych, które zapewnią dziecku harmonijny rozwój
Dla dzieci w wieku szkolnym, które każdego dnia ulegają wielkiemu wysiłkowi umysłowemu, najlepszym rozwiązaniem będzie uprawianie sportu.
Oczywiście dyscyplinę sportową należy dobierać zgodnie z predyspozycjami dziecka i z uwzględnieniem różnych czynników, m.in. stanu zdrowia dziecka.
1. Pływanie

Podczas pływania angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie. Ruch w wodzie korzystnie wpływa na płuca dziecka, układ ruchowy, poprawia metabolizm, wyrabia systematyczność i wytrwałość.
2. Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe – olimpijska zimowa dyscyplina sportu. Nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale również wymaga koordynacji ruchowej, gibkości, skoczności, wytrzymałości. Łyżwiarstwo figurowe uprawiane amatorsko z biegiem czasu zmienia się w prawdziwą sztukę. To właśnie ta dyscyplina sportowa, w której improwizacja i samodoskonalenie nie zna granic. Jednak większość rodziców powstrzymuje przed tym, aby zapisać swoją pociechę na łyżwiarstwo figurowe wysokie ryzyko urazów, ale jak wiadomo, przypadki chodzą po ludziach, więc urazów można doznać nawet w domu.
3. Taniec

Taniec – bezpieczne zajęcie, które ma wiele korzyści. Poprzez taniec dziecko wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność. Nauka tańca ma pozytywny wpływ na postawę i skórę dziecka. Początkowo na zajęciach tanecznych dziecko może się krępować i wstydzić, ale profesjonalny nauczyciel na pewno z łatwością poradzi sobie z tym problemem.
4. Tenis

Tenis to drogi, elitarny i w dodatku stylowy sport. Tenis wymaga od dziecka przewidywania, krótkiego czasu reakcji oraz wspaniałej kondycji fizycznej. Niestety większości rodziców nie stać na drogie zajęcia z tenisa.
5. Piłka nożna

Piłka nożna – jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, która jest masowo uprawiana przez chłopczyków na całym świecie. Chętnie odwiedzają zajęcia, głównie ze względu na to, że odbywają się na świeżym powietrzu, wiążą się z bieganiem i rywalizacją. Piłka nożna pozwala wzmocnić mięśnie nóg i rąk. Jednak rodzice powinni uwzględnić to, że uprawianie piłki nożnej zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia urazu.
6. Siatkówka

Piłka siatkowa – sport drużynowy, która wchodzi do programu olimpijskiego podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Siatkówka pomaga skutecznie spalać kalorie, pozwala na nawiązanie nowych przyjaźni i uczy, jak należy współpracować w grupie. Wymaga od zawodników harmonijnego rozwoju siły mięśni, koordynacji ruchowej, gibkości, skoczności, wytrzymałości. Reguluje pracę układu sercowego i naczyniowego, układu ruchu, poprawia krążenie.
Jednak warto pamiętać o tym, że granie w siatkówkę zwiększa ryzyko wystąpienia urazów. Jeśli jednak dziecko nie będzie zbyt intensywnie ćwiczyć, ponad swoje siły i wiek, to ryzyko wystąpienia urazu jest minimalne.
7. Biegi narciarskie

Biegi narciarskie wyrabiają systematyczność i wytrwałość. Korzystnie wpływają na pracę serca, układu krążenia, płuc. Podczas biegów narciarskich dziecko angażuje praktycznie wszystkie mięśnie, poprawia się koordynacja ruchowa.
8. Gimnastyka sportowa

Jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych, główną zaletą której jest to, że mogą ją uprawiać dzieci już w wieku 1,5-2 lat. Wymaga od zawodników harmonijnego rozwoju siły mięśni, koordynacji ruchowej, gibkości, skoczności, wytrzymałości. Pozwala na wypracowanie takich cech charakteru jak, determinacja, koncentracja, siła woli, dążenie do celu.
Lekarze przekonują, że gimnastyka sportowa korzystnie wpływa na zdrowie dziecka i jego kondycję fizyczną. Gimnastykę sportową, w przeciwieństwie do gimnastyki artystycznej mogą uprawiać wszystkie dzieci bez względu na wiek i budowę ciała.