8 faktów i mitów na temat zajścia w ciążę

Para, która przez dłuższy czas stara się o dziecko próbuje różnych metod, które ułatwiają poczęcie. Które metody rzeczywiście ułatwiają proces zapłodnienia, a które są wcale nieskuteczne? Warto wiedzieć, aby oszczędzić czas i nerwy.

Metody ludowe, mity, pseudonaukowe teorie. Co jest naprawdę skuteczne? Pomoże nam to zrozumieć profesor Royal College of Obstetricians and Gynaecologists w Wielkiej Brytanii.

1. Możliwość zapłodnienia dwa tygodnie przed spodziewanym okresem.

kalendarz

To tylko biologiczny fakt. Jeśli masz regularny okres, to w połowie cyklu dochodzi do jajeczkowania (owulacji). W tym okresie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. W śluzie płodnym prawidłowe plemniki przeżywają i zachowują zdolność zapłodnienia przez 48 godzin. Jednak czasami zdarzają się przesunięcia w cyklu miesięcznym, więc w ciągu tego ważnego tygodnia możesz uprawiać seks nawet kilka razy dziennie.

2. Smartfon pomoże

smartfon

Raczej nie. Organizm każdej kobiety jest indywidualny. Aplikacja na pewno na 100% nie poradzi sobie z tym zadaniem. Jeśli chcesz skutecznie obserwować cykl owulacyjny i poprawnie określić moment owulacji, kup specjalny test.

3. Waga ciała wpływa na płodność

sylwetka

Tak. Przy czym chodzi nie tylko o nadwagę, ale również niedowagę. Nadwaga idzie w parze z ogólnie złym stanem zdrowia. Często towarzyszą jej zaburzenia gospodarki hormonalnej, więc nadmiar kilogramów może być przyczyną trudności w spłodzeniu dziecka. Niedowaga również zmniejsza możliwość zapłodnienia. Organizm zachowuje się, jakby ciągle był w stanie zagrożenia, dlatego walczy z własnymi tkankami.

4. Nogi trzymane w górę zwiększają szanse na zapłodnienie

poza

Nie. To chyba najbardziej rozpowszechniony mit, dotyczący zapłodnienia. Niektóre kobiety uważają, że jeśli po seksie, zakończonym wytryskiem, uniesie nogi w górę, to zwiększy szansę na zajście w ciążę. Jeśli plemniki już się dostały do jajowodu, to nie ma znaczenia, jak leżysz, plemniki dotrą do celu.

5. Żadnego alkoholu

wino

Tak. Niektórzy uważają, że lampka wina nie zaszkodzi, a całkiem odwrotnie, pomoże się rozluźnić. Z jednej strony, to słuszne twierdzenie, jednak z drugiej strony należy pamiętać, że alkohol bardzo niekorzystnie wpływa na jakość plemników i zmniejsza ich liczbę.

6. Syrop na kaszel

syrop

Nie. Istnieje przekonanie, że syrop, którego działanie powoduje rozrzedzenie wydzieliny w drogach oddechowych, może mieć wpływ na upłynnienie śluzu obecnego w pochwie i zwiększa w ten sposób szansę na zapłodnienie. Zmiany te ułatwiają penetrację plemników. Niestety syrop na kaszel takich właściwości nie ma.

7. Jak najmniej stresu

optymista

Tak. Stres rzeczywiście ma negatywny wpływ na płodność. Nie możesz zajść w ciążę, więc zaczynasz się stresować. Organizm jest informowany o zagrożeniu i włącza reakcję obronną, ponieważ uważa, że to jest niewłaściwy moment na poczęcie.

8. Nasienie nie lubi wysokich temperatur, a komórka jajowa jest ciepłolubna.

mycie

Tak. Nasienie jest zimnolubne, dlatego facetom lepiej unikać gorącej kąpieli i nieprzepuszczającej powietrza bielizny. Natomiast komórka jajowa potrzebuje ciepła, aby dojrzeć.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty