8 filmów kryminalnych, które świetnie trenują umysł

Jeśli chcesz nie tylko trochę odpocząć, ale powiedzmy jeszcze i rozstrzygać zagadki ludzkiej natury, dobry kryminał jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.
8 filmów kryminalnych

Proponujemy 10 ciekawych filmów, które mocno dają do myślenia. Na początek – zdejmiemy odciski palców.

Harry Angel

Angel Heart 1987

8 filmów kryminalnych 1

Tajemniczy kryminał, który intryguje i trzyma w napięciu od pierwszych minut i do końca. Historii o poszukiwaniu zaginionego dłużnika towarzyszą gra cieni, dźwięki saksofonu i inne cechy filmu noir. Na drodze detektywa jedna po drugiej powstają przerażające zagadki.

Memento

Memento, 2000

8 filmów kryminalnych 2

Leonard Shelby szuka zabójcy swojej żony. Sprawę komplikuje fakt, że z powodu urazu głowy on cierpi na utratę pamięci krótkotrwałej. Młody człowiek pamięta wszystko tylko do dnia, kiedy miało miejsce morderstwo. Resztę może utrzymać w pamięci tylko w ciągu 15 minut, dlatego idzie na różne sztuczki, aby jakoś utrzymać myśli i przy tym ruszyć śledztwo.

Zodiak

Zodiac, 2007

8 filmów kryminalnych 3

Detektywi szukają maniaka mordercy, który 25 lat trzyma w strachu całe San Francisco. Maniak o pseudonimie Zodiak nie tylko lubi zabijać, on bawi się w kotkę i myszkę ze śledczymi, i nie każdy z nich wytrzymuje takie napięcie.

Detektyw

True Detective, 2014 - 2015

8 filmów kryminalnych 4

Stylowo nakręcony serial składa się z dwóch sezonów. W każdym sezonie są swoja fabuła i postacie. W pierwszym sezonie bohaterami są dwaj detektywi, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie dziwnego zabójstwa w dalekiej części Luizjany. Powoli zbierają ogólny obraz, który powoli prowadzi ich do rozwiązania. W drugim sezonie na widzów czekają nowe postacie i inna intrygująca historia z 8 odcinków.

Mystery Road

Mystery Road, 2013

8 filmów kryminalnych 5

Nieśpiesznie opowiedziany i klimatyczny film został nakręcony w Australii – akcja rozgrywa się na tle krajobrazów odległego kontynentu. Policjant prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dziewczyny aborygenki, zmagając się z niechęcią kolegów wobec rozwiązania tego przestępstwa, obojętnością mieszkańców i bardzo nieprzyjemnymi wykryciami.

Łowcy umysłów

Mindhunters, 2004

8 filmów kryminalnych 6

Na odległej wyspie siedmiu przyszłych agentów FBI przechodzi decydujący test. Oni powinni umieć na podstawie najdrobniejszych szczegółów i wszelkich informacji sporządzić profil psychologiczny sprawcy. Ale nagle test przestaje być grą, gdy ginie pierwszy z agentów. Wspaniały intrygujący film, który nie daje widzowi szansy na złapanie oddechu.

Tajemnice Los Angeles

L. A. Confidential, 1997

8 filmów kryminalnych 7

Zakręcona fabuła, słoneczny Los Angeles lat 50-tych, piękna Kim Basinger i uroczy Russell Crowe – w rezultacie okazał się bardzo piękny, klimatyczny film. Dwójka nieustraszonych policjantów, którzy badają sprawę serii morderstw, odkrywa kryminalne tajemnice legendarnego miasta.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Män som hatar kvinnor 2009 r.

8 filmów kryminalnych 8

Szwedzki wariant "Dziewczyny z tatuażem" w odróżnieniu od amerykańskiego nie jest taki rozkręcony. To film o zwykłych ludziach, obok których czasami mieszkają łajdacy. Wątków w filmie jest kilka i wszystkie one organicznie związane są w jeden łańcuch, w którym jest ważne każde, nawet najmniejsze ogniwo.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty