8 interesujących faktów na temat sukni ślubnych

Ślub jest najbardziej ekscytującym zdarzeniem, a suknia ślubna jest atrybutem, bez którego wiele dziewcząt nie wyobraża tej uroczystości. Właśnie dla nich przygotowaliśmy ten artykuł na temat niektórych niezwykłych i zaskakujących faktów z historii sukien ślubnych!

Nie jest tajemnicą, że w wyborze sukni ślubnej każdy szczegół jest brany pod uwagę. Być może ta informacja pomoże dziewczynom, idącym do ołtarza, dokonać wyboru. Opowiemy o tym, kiedy pojawiła się pierwsza biała suknia ślubna, jaki strój jest najbardziej znanym, która panna młoda miała suknię z najdłuższym trenem i o wielu innych ciekawych rzeczach.

1. Pierwsza biała suknia

Pierwsza biała suknia

Damski ubiór średniowieczny panien młodych był niebieski i różowy. W Starożytnej Rusi panny wychodziły za mąż w czerwonych szatach. Królowa Margot odważyła się złamać tę tradycję i na swój ślub w 1572 roku przyszła w olśniewającej śnieżnobiałej sukni. Ta modna innowacja przypadła do gustu wielu kobietom i od tego czasu młode dziewczyny, które po raz pierwszy brały ślub, ubrane były jedynie w biel, podczas gdy panny młode z doświadczeniem zakładały suknie czerwone.

Tendencja ślubu w białej sukni trzymała się dość długo, jednak w XVIII wieku do mody znów wróciły kolorowe stroje. Ożywiła zainteresowanie białą suknią ślubną cesarzowa Wiktoria, która wyszła za mąż w 1840 roku. Na uroczystości kobieta pojawiła się w śnieżnobiałej sukni, udekorowanej kwiatami drzewka pomarańczowego i kosztownymi koronkami.

2. Najdroższa sukienka

Najdroższa sukienka

Zimą 2006 roku projektanci mody Renee Strauss i Martin Katz stworzyli wyjątkową suknię ślubną. Biały strój był udekorowany dużą liczbą diamentów. Cena sukni szacowała się na 12 mln dolarów i w historii mody ślubnej była jedną z najdroższych. Niestety, przez wszystkie lata swego istnienia nikt nie zechciał kupić ten strój.

3. Najdłuższa sukienka

Najdłuższa sukienka

Dość długi czas uważano, że najdłuższą suknię miała panna młoda Lil Rong. Jej strój miał tren o długości 2 km. Jednak niedawno się okazało, że w Rumunii powstała sukienka, której udało się przyćmić kreację Chinki Rong. Sukienka panny młodej z Rumunii miała tren, który osiągnął 3 km. Nad nim pracowało kilka szwaczek, i został zakończony po upływie 100 dni od momentu rozpoczęcia pracy.

4. Najsłynniejsza sukienka

Najsłynniejsza sukienka

Najbardziej znanym w modzie ślubnej jest strój, który założyła Grace Kelly. Dziewczyna w 1956 roku wyszła za mąż za księcia Rainiera. Sukienka, w której pojawiła się na ślubie, sprawiła piorunujące wrażenie. Strój został stworzony z tafty i koronki, i był ozdobiony ogromną liczbą naturalnych pereł. Autorem tej kreacji jest Helen Rose.

5. Najbardziej ekskluzywna sukienka

Najbardziej ekskluzywna sukienka

Najbardziej ekskluzywną suknią ślubną jest strój, który został stworzony przez projektanta mody Yvesa Sainta Laurenta. Po jej stworzeniu sukienka została eksponatem muzeum De Young w San Francisco. W przeciwieństwie do wielu innych sukien ślubnych, Laurent wykreować stworzyć coś wyjątkowego: szydełkową suknię. Poza tym fason stroju jest bardzo interesujący. Sukienka przypomina kokon, wewnątrz którego mieściła się panna młoda. Jak powiedział Yves Saint Laurent w jednym z wywiadów, w ten sposób wyraził on poglądy społeczeństwa lat 60-tych XX wieku na małżeństwo.

6. Pierwsza krótka sukienka

Pierwsza sukienka

Autorem pierwszej krótkiej sukni, której długość była nieco poniżej kolan, stała się słynna Coco Chanel. Do tego wszystkie panny młodej zakładały tylko długie stroje, ponieważ uważano, że nie wolno pokazywać nóg. Jednak Chanel lekceważyła opinię publiczną i tworzenie swojego rewolucyjnego stroju wyjaśniła tym, że nawet na ślubie nic nie powinno krępować ruchów kobiety.

7. Najbardziej niezwykła suknia

Najbardziej niezwykła suknia

Jedną z najbardziej niezwykłych sukien ślubnych jest strój stworzony przez markę Philips. Wyjątkowe było to, że w rękawy bufki było wmontowano specjalne żarówki, które reagowały na nastrój panny młodej. W zależności od emocji, jakich doświadczała dziewczyna, rękawy świeciły różnymi kolorami. Najciekawsze jest to, że wielu ludziom spodobał się ten pomysł, a po tym wynalazku niektóre panny młode prosiły wyposażyć gorset lub spódnicę stroju ślubnego w podobne żarówki.

8. Najlepszy strój

Najlepszy strój

Słynna cukierniczka Donna Millington-Day wykreowała ogromny tort w kształcie sukni ślubnej. Kobieta stworzyła wyrób piekarski wysokości 1,8 m. W procesie wytwarzania tego arcydzieła wykorzystano ponad 20 kg cukru, a wypiekano tort przez tydzień. Nad jego stworzeniem pracował zespół z 5-ciu profesjonalnych cukierników.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty