8 katastrof, które się wydarzyły podczas Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie – rodzinne święto, które nam się kojarzy z radością, szczęściem oraz uśmiechami na twarzy. Jednak są osoby, które by wolały ten dzień na zawsze wymazać ze swojej pamięci. Dlaczego? Bo były uczestnikami czy świadkami różnych katastrof i tragedii, które się wydarzyły podczas Świąt Bożego Narodzenia.

1. Trzęsienie ziemi w Bamie

Trzęsienie ziemi

W trzęsieniu ziemi, które 26 grudnia 2003 roku nawiedziło irańskie miasto Bam, zginęło 26 tys. osób. Trzęsienie o sile 6,6 stopnia w otwartej skali Richtera zrównało z ziemią co najmniej 70 procent powierzchni miasta.

2. Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim

na Oceanie Indyjskim

26 grudnia 2004 r. na Oceanie Indyjskim miało miejsce potężne trzęsienie ziemi. Magnituda trzęsienia była oceniana 9,1 w skali Richtera. W wyniku wstrząsów, na Oceanie Indyjskim powstała fala tsunami, która wywołała ogromne straty na wybrzeżach wielu krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej. Łączna szacowana liczba ofiar w tych krajach to 230 tys. zabitych i zaginionych. Fala uderzeniowa, przemieszczają się z ogromną prędkością, niszczyła wszystko na swojej drodze.

3. Katastrofa w Tangiwai

pociąg

Wybuch czynnego wulkanu Ruapehu w Nowej Zelandii dnia 24 grudnia 1953, uwolnił tysiące ton wody, które dotarły do pobliskiej rzeki, gdzie woda zawaliła most kolejowy. Kilka minut po tym wydarzeniu do rzeki wpadł 5-wagonowy pociąg, powodując największą w historii Nowej Zelandii katastrofę, znaną jako katastrofa w Tangiwai, w której zginęło 151 osób.

4. Powstanie Afroamerykanów

wojna

Dnia 25 grudnia 1896 roku w miasteczku Mayfield Afroamerykanie wszczęli powstanie, aby się zemścić za zlinczowanie Jimmy Stone’a, w wyniku którego na szczęście zginęło tylko trzy osoby.

5. Cyklon Tracy

cyklon

Wigilia 1974 roku była dla Australii jednym z najtragiczniejszych dni w jej historii. Cyklon tropikalny Tracy zniszczył miasto Darwin w Australii. Zginęło 71 osób, a 20 tys. ludzi straciło dach nad głową. 70% miasta Darwin zostało zrujnowanych. Straty oszacowano na około 500-600 mln dolarów.

6. Krwawa impreza

historia

W 1913 roku w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia górnicy amerykańskiego miasteczka Calumet, stan Michighan, organizowali strajk. W odpowiedzi na to Zachodnia Federacja Górników (WFM) postanowiła zorganizować świąteczne obchody dla górników. Podczas uczty ktoś wlazł na stół i zaczął krzyczeć "Pożar!!!" W pomieszczeniu, w którym się bawiło 700 dorosłych i 400 dzieci, zaczęła się panika. Każdy chciał jak najszybciej opuścić pomieszczenie, by nie spłonąć żywcem, w pośpiechu potrącając i depcząc po głowach innych. W wyniku tragedii zginęło 59 dzieci i 13 kobiet. Później się okazało, że nie było żadnego pożaru.

7. Porwanie samolotu

samolot

24 grudnia 1994 roku na pokład samolotu Airbus A300B2-1C, należący do Air France, weszło 4 podejrzanych mężczyzn. Mężczyźni podający się za członków grupy GIA (Groupe Islamique Armé) początkowo domagali się zwolnienia kilku islamskich więźniów, potem zażądali lotu do Paryża i zwołania tam konferencji prasowej. Jednak prawdziwym celem porywaczy było rozbicie samolotu w centrum Paryża, najprawdopodobniej o wieżę Eiffela. Algierczycy odmówili spełnienia żądań. W odpowiedzi terroryści zastrzelili trzech pasażerów. W Marsylii na skutek błyskawicznej akcji GIGN zakładnicy zostali uwolnieni z rąk terrorystów.

8. Rzeź w Kongo

ludzie

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia powstańcy na północy Kongo zorganizowali masową rzeź ludności cywilnej. Zabito 620 cywilów i porwano 160 dzieci.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty