8 kroków do fotela szefa, czyli jak zostać kierownikiem?

8 kroków do fotela szefa

Jeśli jesteś człowiekiem z ambicjami, cierpieć wykonawczą i podporządkowaną komuś rolę jest zawsze skomplikowano. Jednak najczęściej właśnie ta pozycja staje się nieodłącznym ogniwem na drodze do kierowniczego stanowiska. Rzadko wychodzi stać szefem, jak się mówi "od pucybuta do milionera", ale zresztą jeszcze rzadziej bywa to pożytecznym dla firmy i ciebie, nowego kierownika.

W skrócie, powolne przesuwanie po szczeblach kariery pójdzie na korzyść i tobie i przyszłym współpracownikom. Jakże być, jeśli cierpliwie przeszłaś całą drogę i pragnienie nareszcie zostać kierownikiem nie daje ci spokojnie spać w nocy?

1. Sprawdź swoją zdolności do kierowania

Oczywiście jesteś pewną, że jesteś przydatna na cale 100 %. Jednak potwierdzić i przekonać się w tym pisemnie jednak nie przeszkodzi. Najpopularniejsze pytanie menedżerów to: "Przedstaw swoją zawodową działalność za rok". Jesteś zdezorientowaną i nawet nie wiesz z jakiego boku podejść do tematu? Wtedy jeszcze nie dojrzałaś do stanowiska szefa. Jeśli łatwo przedstawiasz nie tylko swoje własne działania, ale także drogę rozwoju firmy za rok i więcej możesz wykazać swoje pomysły biznesowe w celu poprawy swojej skuteczności, to z ciebie może być wspaniały szef.

2. Jak usunąć szefa i przeskoczyć przez swojego kierownika?

Jeśli nie tylko ty, ale i cały twój zespół wyraźnie widzi, że mieszanie się kierownika do pracującego procesu tylko szkodzi i w ogóle człowiek on na myśl zespołu niedaleki, to masz szansę przez niego przeskoczyć. Po prostu zacznij iść z roboczymi pytaniami nie do niego, a do generalnego.

3. Awans szefa

Jeśli twojego kierownika awansują, na jego miejsce muszą przeznaczyć kogoś innego, czemu nie zrobić tak, by to okazałaś się ty? Dla tego musisz szczerze porozmawiać ze swoim szefem, nie wstydząc się, napominając mu o ogólnej korzyści sprawy. Problem tylko w tym, że wygrany projekt – bardzo skomplikowany, skandaliczny, z którym nikt w świecie nie poradzi sobie, musisz opracować i zrealizować właśnie ty.

4. Kluczowe osoby w firmie

W każdej kompanii są ludzie, bliskie do wyższego kierownictwa. Ty i wszyscy ich dobrze znają, pozostało tylko znaleźć podejście. Zbierz informacje na swoje ofiary i domagaj się ich sympatii. Przez jakiś czas podprowadź ich do organizacji twojego spotkania z kierownictwem, na którym wyłóż swoją korzyść dla firmy.

5. Uświadomić, co będzie lepiej przy tobie

Musisz rozpatrzyć swoją przyszłość na stanowisku kierowniczym. Czy potrafisz kierować bardziej efektywnie, aniżeli twój dzisiejszy odpowiednik? Jeśli nie, po co cię przeznaczać, kiedy nie przyniesiesz tym korzyści sprawie?

6. Znajdź sobie zastępców

Rozumiejąc, że poprawne wykonanie pracy na każdym oddzielnym poziomie – to gwarancja sukcesu kompanii, zamyśl się, kto i jak będzie pełnił twoje obowiązki, kiedy sama wyjdziesz powyżej. Przygotuj sobie zastępców, opowiedz o prawie wszystkich subtelności i niuansach.

7. Wybierz metodę zarządzania

Kierować można autorytarnie, demokratycznie lub wszystko pozwalać. Autorytarna metoda podchodzi w razie niedalekich podległych takich, które niezdolne same wynajdywać i myśleć, umieją tylko wykonywać wskazania. Demokratyczna metoda – to kiedy razem z zespołem opracowujecie i omawiacie plany, tendencje i kierunki pracy, a także razem odpowiadacie za powodzenia i niepowodzenia. Pozwalać wszystko można, kiedy jesteś pewną w swoich podległych, kiedy oni są kreatywni i pełnosprawnymi osobami, którym ważnie nie przeszkadzać.

8. Najważniejszy manewr

8 kroków do fotela kierownika

Kiedy wyraźnie widzisz, jak i kim będziesz zarządzać, co to przyniesie firmie, co zmieni się, to poprawi się, sam czas na powyżej wspomnianą rozmowę z kierownictwem. Czy warto wskazywać na to, że do tego momentu musisz zebrać informacje i na wielkiego szefa? Informacja jest potrzebna, żeby mieć możliwość wpływać na niego.

Jeśli ciebie, w wyniku tych chytrości, nie zrobią nagle kierownikiem, uwierz mi, będziesz o wiele bliżej do tej pozycji niż wcześniej. Ponadto, dobry i osobisty kontakt ze starszym kierownictwem i jego otoczeniem obowiązkowo pójdzie na rękę, kiedy będą szukać zamianę twojemu dzisiejszemu szefowie.

 
Powiązane artykuły:
Motywacja, jako funkcja zarządzania – efektywne motywowanie pracowników
Wśród funkcji współczesnego managementu jednej z najważniejszych można liczyć motywację. W tym artykule opowiemy dokładniej o motywacji i odmianach motywacyjnego działania.
Zawody przyszłości – co będzie nowego?
Współczesne społeczeństwo rozwija się siedmiomilowymi krokami i trzymać rękę na tętnie z każdym dniem staje wszystko ciężej. W artykule porozmawiamy o fachach przyszłości i spróbujemy wyznaczyć scenariusz rozwoju tych fachów.
Rady i techniki sprzedaży – jak nauczyć się sprzedawać?
Umiejętność sprzedawać towary, usługi, czy wiedze, dziś ceni się jak nigdy przedtem. W tym artykule opowiemy o tym, jak nauczyć się efektywnie sprzedawać, bez względu na teren działania.
Porady dla ludzi w każdym wieku na rozpoczęcie kariery
Początek kariery - niełatwa droga, co prowadzi do osiągnięcia fachowych wysokości, pod warunkiem należnego poziomu wiedzy w obwodzie elitarnego fachu i zazwyczaj dostatecznej motywacji i pragnienia, żeby to nie było osiągnąć pożądanego celu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty