8 modnych i stylowych fryzur minionych wieków

Nasi przodkowie mogli się pochwalić niesamowitymi czesaniami, fryzurami i wykwintnymi stylizacjami włosów. I co najciekawsze, większość z nas dziś chętnie by nosiła takie fryzury. Nie wierzysz? Wtedy zapraszamy w niesamowitą podróż po świecie czesań.

Każdy naród ma własne spojrzenie na to, jak powinna wyglądać damska i męska fryzura, ukształtowane pod wpływem kultury, zwyczajów i tradycji. Często powstawały nie tylko pod wpływem mody, ale także były odzwierciedleniem pozycji społecznej, kultury oraz tradycji. W niniejszym zestawieniu 8 niesamowitych fryzur z różnych zakątków świata.

1. Afrykańska fryzura Amasunzu

Amasunzu

Amasunzu to tradycyjna fryzura wywodząca się z Rwandy. Fryzurę Amasunzu można zrobić na mnóstwo różnych sposobów. Tworzy się ją przez wygolenie kawałka głowy, a resztę się układa w fale w kształcie młodego księżyca. Fryzury te najczęściej nosili mężczyźni jako oznakę siły i męstwa. Kobiety, po skończeniu 20 lat, też mogły nosić Amasunzu. Wystylizowane w ten sposób dawały sygnał, że są wolne i gotowe do zamążpójścia. W końcu XX wieku tradycja fryzury zanikła, ale dziś znowu się odradza. Coraz więcej młodych Rwandczyków nosi Amasunzu.

2. Fryzura koczowników Ajdar

Ajdar

Ajdar – tradycyjna fryzura koczowników z Azji. Jest to wąski kosmyk włosów na czubku ogolonej głowy, spleciony w warkocz. Koczownicy byli przekonani, że chroni wojowników przed złym okiem. Kazachowie wierzyli w to, że włosy mają szczególną moc. Ozdabiano je koralikami oraz kamieniami szlachetnymi.

3. Dredy

Dredy

Dredy sięgają korzeniami starożytności i nie mają nic wspólnego z raperami i rastamanami. Ale to właśnie dzięki nim zdobyły niesamowitą popularność. Nowoczesne dredy największą rzeszę zwolenników mają na Jamajce.

dre

Dredy symbolizują grzywę lwa, którą utożsamia się z odwagą, siłą i majestatycznością. Bob Marley oraz jego fani odegrali ważną rolę w lansowaniu dredów.

Dredy to fryzura, która dziś również cieszy się niebywałą popularnością. Obecnie nie musisz zapuszczać włosów do dredów, możesz po prostu je doczepić.

4. Japońska fryzura chonmage

chonmage

Każdy, kto widział obrazy słynnych japońskich malarzy, przedstawiających samurajów, na pewno zauważył ciekawą i nietypową fryzurę przez nich noszoną. Fryzura nazywa się chonmage i jest tradycyjną fryzurą męską noszoną w XVII-XIX wieku. Na fryzurę składa się zgolony czubek głowy z długimi włosami z dołu zebranymi w zadbany kok ułożony na gołej skórze głowy. Na początku fryzurę stworzono dla wygody, by hełm, który nosili samurajowie, utrzymywał się na miejscu podczas walki. Później była symbolem wysokiej pozycji społecznej.

Dziś można zobaczyć nieco zmienioną wersję fryzury chonmage. Nie goli się czubka głowy, a koniec koka układa się w wachlarz.

5. Fryzura ludu Miao

Miao

Fryzura z włosów martwych przodków to znak rozpoznawczy ludu Miao, mieszkającego w Chinach. Patrząc na zdjęcia tych uroczych dziewczynek, na pewno nikomu nie przychodzi do głowy, że mają na głowie bardzo ciężki grzebień. Zrobienie takiej fryzury to nie lada zadanie, więc nie warto próbować zrobić ją w domu.

Miao2

Na głowie mocuje się ogromny grzebień, który później się owija włosami zmarłych przodków. Na koniec przez włosy przekłada się białe, wełniane wstążki. Kobiety z ludu Miao nie wyrzucają ściętych włosów, lecz przechowują je dla pokoleń.

Kiedyś taką fryzurę robiono na co dzień, ale ze względu na wygodę, zrezygnowano z niej i dziś tworzy się ją wyłącznie na specjalną okazję.

6. Europejskie pejsy

pejsy

Długie pasma włosów wyrastających ze skroni, noszone przez wyznawców tradycyjnego judaizmu, zwłaszcza przez chasydów, zarówno tych młodych, jak i seniorów. Zwyczaj noszenia pejsów uzasadniany jest przez werset z Księgi Kapłańskiej, w którym mowa o zakazie golenia włosów po bokach brody. Ich długość powinna wynosić 6 milimetrów, chociaż niektórzy wolą nieco dłuższe pejsy. Wyznawcy judaizmu oprócz pejsów zazwyczaj mają bardzo długą brodę.

7. Japońska fryzura shimada

shimada

Shimada – tradycyjna japońska damska fryzura. Można ją zrobić na wiele różnych sposobów, ale zawsze obowiązuje jedna i ta sama zasada: włosy należy podzielić na pięć równych części i zebrać w odpowiedni kształt. Shimada była symbolem pozycji społecznej kobiety. Dziś shimada jest znakiem rozpoznawczym gejsz i aktorek teatralnych, ale najczęściej one noszą peruki, wykonane z naturalnych włosów, gdyż tego typu upięcie powoduje łysienie, więc kobiety wolą nie ryzykować.

8. Hiszpańska fryzura fallera

faller

Leia Organa w Gwiezdnych Wojnach też miała podobną fryzurę. Być może George’a Lucasa do stworzenia jej wizerunku zainspirował pobyt w Walencji? Fryzura, nazywana fallera, sięga korzeniami starożytnej historii Hiszpanii. Na fryzurę składają się warkocze, które zwijano na kształt ślimaka i upinano nad uszami albo z tyłu głowy. We włosach noszono ozdobne grzebyki i spinki, układane w kształcie krzyża.

Stworzenie fallery trwa kilka godzin, na dodatek grzebyki i spinki wykonane są ze szlachetnych kruszców, które obciążają włosy, więc robi się taką fryzurę wyłącznie na specjalne okazje.

Niektóre fryzury zanikają całkowicie albo wracają do łask w nowej odsłonie. A ty byś się zdecydowała na którąś z tych fryzur?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty