8 najbardziej pechowych i bezmyślnych śmierci w dziejach

Nagrody Darwina przyznawane są od roku 1994. Są to coroczne antynagrody przyznawane za wyjątkową głupotę, której efektem była śmierć kandydata (lub ewentualnie pozbawienie się zdolności płodzenia potomstwa). Jeszcze jednak daleko przed pojawieniem się tej nagrody ludzie ginęli w niespotykany sposób przez własną głupotę i niewiedzę. W niniejszym zestawieniu najbardziej bezmyślne śmierci w dziejach.

1. Karol II Zły, który spłonął jak pochodnia

Karol II Zły

Karola II Złego, króla Nawarry zabił zabieg leczniczy. Zgodnie z relacją angielskiego dziennikarza, król pod koniec życia cierpiał z powodu osłabienia (niedowładu kończyn), więc lekarz zalecił, by chorego Karola owinąć od szyi do stóp płótnem nasączonym brandy, a następnie zaszyć. Pachołek, który to robił, postanowił, że nie będzie odrywać nici, lecz ją podpali. Wskutek przypadkowego zaprószenia ognia Karol spłonął niczym pochodnia.

2. Odważny generał

generał

Podczas bitwy pod Spotsylvanią (rok 1864), generał Sedgwick, by podnieść na duchu swoich żołnierzy, którzy ukryli się przed pociskami konfederatów, powiedział, że snajperzy przeciwnika nawet słonia by nie trafili z takiej odległości. Sedgwick nie dokończył zdania. Pocisk snajperski przeszył mu czaszkę.

3. Śmierć magika

Śmierć magika

Sigmund Neuberger, inaczej znany jako Wielki Lafayette, kochał zwierzęta, a najbardziej swojego teriera Beauty. Pies miał własną garderobę, codziennie spożywał pięć specjalnie dla niego przygotowanych posiłków, nosił naszyjnik z diamentami. Jednak pięć dni przed rozpoczęciem tournée pies zdechł. Mistrz umówił się z władzami miasta na pochowanie pupila na miejskim cmentarzu, gdzie planował spocząć w przyszłości również sam Lafayette. Podczas premiery w teatrze wybuchł pożar. Artyście udało się wydostać z płonącego budynku, jednak wrócił, aby uratować konie, będące również częścią show. Z powodu zamkniętych drzwi, które Lafayette osobiście pozamykał, nie mógł wydostać się zza kulis i zginął.

4. Zemsta z zaświatów

Zemsta

Sigurd Eysteinsson albo Sigurd Potężny – jarl Orkadów był odważnym i ambitnym dowódcą. W 892 r. podstępem pokonał przywódcę wojsk szkockich. Obiecał, że przybędzie sam, zabrał jednak ze sobą 80 wojowników, dzięki czemu zabił Szkota. Głowę wroga przywiązał do siodła. Niestety, podczas jazdy, zęby zabitego ocierały się o jego nogę, wywołując śmiertelną infekcję. Po kilku dniach Sigurd zmarł.

5. Odpowiedzialny francuski majordomus

majordomus

W 1671 roku François Vatel, który był znany z organizowania wystawnych, pełnych przepychu uczt, popełnił samobójstwo, bo myślał, że na bankiecie wydanym przez księcia Condé na cześć Ludwika XIV, z opóźnieniem będzie dostarczona ryba. Ryba przybyła na czas.

6. Ekstrawagancki kompozytor

kompozytor

Frantisek Kotzwara był utalentowanym kompozytorem, który zapisał się na kartach historii dzięki swojej pechowej i bezmyślnej śmierci. Zmarł uduszony przez prostytutkę podczas miłosnych igraszek.

7. Śmiertelne ukąszenie małpy

ukąszenie małpy

Król Grecji, Aleksander I padł ofiarą małpki, które mieszkała w pałacu królewskim. Król wyszedł na spacer do parku ze swoim owczarkiem, którego nagle zaatakowała małpka. Aleksander próbował rozdzielić zwierzęta, w tym momencie małpka ugryzła monarchę w nogę. Po kilkutygodniowym cierpieniu król zmarł na sepsę połączoną z gangreną.

8. Adwokat, który zmarł, broniąc swego klienta

Adwokat

Clement Vallandigham był amerykańskim adwokatem. Kiedy po raz kolejny bronił swego klienta, oskarżonego o zabójstwo twierdził, że jego klient jest niewinny, a ofiara sama się zabiła. Gdy demonstrował, jak do tego doszło, niechcący się zastrzelił. Zmarł na drugi dzień, a jego klienta sąd uniewinnił.

źródło:TopTenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty