8 najgorszych matek w świecie zwierząt
Tak wygląda matczyna miłość. Bezgraniczna i bezwarunkowa. Macierzyństwo w większości kobiet wyzwala tylko najlepsze cechy.
Jednak świat zwierząt nieco się różni od świata ludzi i zna przykłady całkiem innej matczynej miłości. Nie każda matka w świecie zwierząt potrafi okazywać taką miłość jak kobieta.
W świecie zwierząt są wyrodne matki, dla których dobro ich dzieci nie znajduje się na pierwszym planie. Porzucają swoje dzieci na pastwę losu, skazując je na pewną śmierć głodową lub giną, zaatakowane przez drapieżników. Takie zachowanie można wytłumaczyć koniecznością przetrwania w okrutnym świecie zwierząt.
Jakie więc zwierzęta zasłużyły na tytuł wyrodnych matek?
1. Lwica
Pierwsze miejsce w niniejszym rankingu należy do lwicy. Lwice często nam się kojarzą z silnymi i pięknymi matkami, które chronią swoje małe lwiątka. Dlaczego więc się znalazły w rankingu najgorszych matek w świecie zwierząt? Bo niestety dla miłości do samca skazują swoje dzieci na pewną śmierć. Lwy, kiedy dorastają, opuszczają swoje stado i zakładają własne. Jak to robią?
Obejmują władzę nad cudzym stadem. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi nowy samiec obejmujący władzę nad stadem, jest zabicie starego władcy i wszystkich lwiątek młodszych niż dwuletnie. A mamy? Czy bronią młodych jak lwice? Niestety nie. Spokojnie obserwują, jak się zabija ich dzieci. W pełni akceptują zabójstwo swoich dzieci i w krótkim czasie gotowe są do rodzenia nowemu władcy kolejnych.
2. Panda
Być może to będzie dla większości z nas zaskoczeniem, ale urocze, duże misie, podobne do pluszaków, też zasługują na nagrodę dla najgorszych matek przyrody. Dlaczego? Bo pandy matki są święcie przekonane, że na ich troskę i miłość zasługuje wyłącznie jedno dziecko dlatego, kiedy w miocie trafią się dwa, jedno zwyczajnie porzucają. Wychowuje tylko tego niedźwiadka, który według niej jest godnym wysiłku potomstwem, czyli zdrowszego i silniejszego. Panda matka doskonale zdaje sobie sprawę, że nie da radę wykarmić całe potomstwo.
Na dodatek pandy są bardzo niezgrabne, więc ogromnej mamie dość często zdarza się nieostrożnie przewałkować po dziecku, rozgniatając je na miazgę.
3. Chomik
Jeśli miałeś w domu chomika, to na pewno wiesz, że należy do matek drapieżnych, krwiożerczych i niebezpiecznych. Jeśli w miocie trafia się kilka małych, to może się skupić na wychowaniu tych najsilniejszych, natomiast słabsze dzieci po prostu zjada. Albo traktuje je jako pokarm, który jej się należy po trudnym porodzie do regeneracji sił. Niektórzy naukowcy przypuszczają, że w taki sposób regulują liczebność gatunku, zdając sobie sprawę, że nie dadzą radę wykarmić całe potomstwo.
4. Kukułki
Kukułki matki niestety cieszą się nie najlepszą reputacją. Dlaczego się znalazły w niniejszym rankingu? Bo są nadzwyczaj leniwe. Ma się wrażenie, że ten ptaszek nie ma bladego pojęcia o tym, czym jest matczyna miłość. Opiekę nad swoim potomstwem zostawia innym ptakom. Po prostu podrzuca je do gniazd innych ptaków. Natomiast jaja gospodarza wyrzuca z gniazda.
5. Króliki
Mówiąc o relacjach na linii matka-dziecko na przykładzie królików po raz kolejny chcemy podkreślić, że świat zwierząt jest brutalny i krwiożerczy. Maleńkie i słodziutkie króliczki są porzucane przez matkę niemal natychmiast po urodzeniu i przez kolejne 25 dni odwiedzane przez zaledwie kilka minut dziennie. Naukowcy przypuszczają, że królicza mama robi to wszystko po to, by nie zdradzić położenia nory, w której ukryte są młode. Przy tym wcale ją nie obchodzi to, że mogą umrzeć z głodu.
6. Wróble
Wróblice nie są najgorszymi matkami. Troszczą się o swoje potomstwo, karmią go. Jednak jest jeden bardzo szokujący fakt, który sprawił, że małe ptaszki znalazły się w niniejszym rankingu. Wróblice są chorobliwe zazdrosne, z kolei samce nie wyróżniają się wiernością. Zapładniają kilka samic. Samica wyszukuje innych samic, które zapłodnił jej partner. Gdy zlokalizuje wraże gniazdo, czeka na odpowiednią okazję i zabija siedzące w nim młode. To sposób na zagwarantowanie, że wróbli tata będzie miał dość czasu na opiekę nad jej własnymi dziećmi.
7. Orzeł czarny
Orzeł czarny znalazł się w niniejszym rankingu, gdyż jego samica wyróżnia się niebywałym okrucieństwem. Kiedy dzieci się kłócą, to ludzie starają się je pogodzić, ucząc miłości i przyjaźni. Całkiem inaczej wygląda to u czarnych orłów. Orlica znosi dwa jajka. Po wykłuciu piskląt zajmuje się troskliwie silniejszym pisklęciem, drugie zaś ją wcale nie obchodzi. Silniejsze pisklę krótko po urodzeniu rozprawia się z rodzeństwem, zadziobując je, a zazwyczaj też pożerając. Orlica nie próbuje mu przeszkadzać w agresywnych poczynaniach, bo jest dumna z dzieciątka, które walczy o przetrwanie.
8. Baribale (czarne niedźwiedzie)
Matki baribale mają własne wyobrażenie o matczynej miłości. Zazwyczaj w miocie rodzi kilka niedźwiadków. Jeśli natomiast w miocie urodzi się tylko jeden niedźwiadek, niedźwiedzica potrafi go porzucić, licząc na to, że w przyszłym roku urodzi dwójkę czy trójkę dzieci, gdyż ich wychowanie to taki sam wysiłek jak zajmowanie się jednym, ale zysk genetyczny jest większy. Porzucony dzieciak nie ma żadnych szans przeżycie.