8 osób niepełnosprawnych. Historie, które sprawią na tobie niezapomniane wrażenie

Niektórzy ludzie każdego dnia robią coś niezwykłego. Wybraliśmy 8 historii niesamowitych ludzi. Żadne choroby i urazy nie ograniczają ich możliwości, a całkiem odwrotnie, inspirują do odniesienia nowych sukcesów i zwycięstw.

1. Surferka Bethany Hamilton

Surferka Bethany Hamilton

W wieku 13 lat Bethany Hamilton straciła ramię wskutek ataku rekina. Wydawałoby się, że marzenia dziewczynki o zostaniu zawodowej surferki nie zostaną zrealizowane, jednak Bethany nie załamała się i cztery tygodnie po wypadku ona znowu zaczęła trenować. Po dwóch latach, w 2005 roku zajęła pierwsze miejsce w NSSA National Championships, w następnych latach zdobyła kolejne tytuły. Bethany jest założycielką fundacji Friends of Bethany . Jest trenerem z fitnessu, autorką książki, a również udziela porad dotyczących zdrowego trybu życia na swojej stronie internetowej. Jest szczęśliwą matką i żoną i jedną z najlepszych surferek na świecie.

2. Breakdancer Luca Patuelli (przydomek Lazy Legs-Leniwe Nogi)

Breakdancer Luca Patuelli

Luca Patuelli – kanadyjski breakdancer cierpi na artogrypozę, chorobę, przez którą od urodzenia cierpi na problemy ze stawami i mięśniami. U Luci choroba głównie dotknęła mięśnie i stawy nóg. Chłopak przeszedł 16 operacji, ale w wieku 15 lat zaczął ćwiczyć breakdance i był przedstawicielem Kanady w różnych międzynarodowych turniejach. On zwiedził całą Amerykę Północną, a w 2007 roku organizował drużynę niepełnosprawnych breakdancerów. Uczestniczył w popularnym show Ellen Lee DeGeneres, występuje z Kanye West, a w 2010 roku był zaproszony na otwarcie Igrzysk Paraolimpijskich. Dodatkowo Luca wraz ze swoją żoną prowadzą szkołę tańca dla niepełnosprawnych i nieustannie powtarza: "nie ma usprawiedliwień – nie ma ograniczeń".

3. Snowboardzistka Amy Purdy

Snowboardzistka Amy Purdy

Amy Purdy miała tylko 19 lat, kiedy amputowano jej obie nogi, od kolan w dół. Ona zapadła na meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, chorobę bakteryjną, która przenosi się drogą krwionośną. Wkrótce po pierwszych objawach infekcji nastąpił zaawansowany wstrząs septyczny. W szpitalu lekarze dawali Amy 2% szans na przeżycie. Po upływie dwóch latach Amy przeszczepiono nerkę i już po trzech miesiącach ona zaczęła jeździć na snowboardzie na protetycznych nogach. W 2014 roku zdobyła brązowy medal w snowboardingu na Paraolimpiadzie w Soczi. Oprócz tego pracuje modelką, opracowała metodę adaptacyjnego snowboardingu, która daje możliwość ludziom niepełnosprawnym uprawiać sport. W 2014 roku Amy stanęła w szranki o zwycięstwo w finale amerykańskiej edycji "Tańca z gwiazdami".

4. Aaron Fotheringham przezwisko Wheelz

Aaron Fotheringham

Aaron już od dzieciństwa musiał korzystać z wózka inwalidzkiego. Urodził się z wadą kręgosłupa, ale od dziecka ciągnęło go do sportów ekstremalnych. Do pierwszego skate parku poszedł, mając 8 lat, a pierwszego back flipa zrobił raptem w 2006 roku. Od tamtej pory profesjonalnie uprawia wyczynową jazdę na wózku. Aaron trenuje dzieci niepełnosprawnych.

5. Podróżnik i działacz społeczny Spencer West

Spencer West

Spencer West obie nogi stracił w wieku pięciu lat, kiedy lekarze zdecydowali się na ich amputację. Spencer urodził się z wadą genetyczną, która pozbawiła go czucia i mocy w obu kończynach dolnych. Stracił nogi jako dziecko, ale jak się mówi – wcale się tym nie przejął. Brak nóg nie powstrzymał go od zdobycia szczytu Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimadżaro). Zrobił to w ciągu siedmiu dni. Wspinał się na rękach na wysokości 5895 m.n.p.m. Heroiczna wspinaczka Spencera to nie tylko osobiste osiągnięcia mężczyzny, ale również charytatywna akcja, która przyniosła fundusze (500 tys.$) zasilające organizację Free the children. Pomógł zbudować szkoły w Indiach i Kenii, a obecnie jest kuratorem kilku projektów społecznych. Spencer jest autorem książki o swoich podróżach, prowadzi wykłady w różnych państwach.

6. Jamie Brewer i Lauren Potter, aktorki

Jamie Brewer

Jamie Brewer i Lauren Potter, to dwie aktorki z zespołem Downa, które udowodniły, że każda może zostać gwiazdą Hollywood. Lauren Potter grała w serialu, a później została delegatem komitetu prezydenckiego dla osób upośledzonych. Jamie natomiast odwiedzała studium teatralne, jeszcze będąc nastolatką, a następnie zagrała w "American Horror Story". Współpracuje z kilkoma fundacjami charytatywnymi. W 2015 roku została pierwszą kobietą, z zespołem Downa, która defilowała na Tygodniu Mody w Nowym Jorku.

7. Muzyk Cornel Hrisca-Munn

Muzyk Cornel Hrisca Munn

Pochodzący z Rumunii chłopak od dziecka boryka się z genetyczną deformacją ciała, która sprawia, że jego ramiona są krótsze, jednak miał szczęście i trafił z rumuńskiego domu dziecka do angielskiej rodziny. W swoim nowym kraju ojczystym uczestniczył w wyścigach kolarskich, pływał, a później zainteresował się grą na gitarze. Nie wiadomo, w jaki sposób jemu udało się nauczyć grać na gitarze i bębnach. Ostatnio zdobył ogromną popularność dzięki filmikom na YouTube, w których odtwarza klasyczne rockowe piosenki i interpretacje znanych kawałków. Ostatnio jego twórczością zainteresował się perkusista Red Hot Chili Peppers Chad Smith.

8. Urzędnik Ángela Bachiller

Urzędnik Ángela Bachiller

Ángela Bachiller jako pierwsza osoba z zespołem Downa stworzyła poradnię społeczną i zaczęła prowadzić działalność polityczną. Została członkiem rady miejskiej w mieście Valaldolid. Jej kariera polityczna jest swoistym krokiem ku normalizacji traktowania ludzi upośledzonych, ich zaangażowanie w życie społeczne, ponieważ wiele osób z zespołem Downa dotychczas nie mają prawa do głosowania.

źródło:Lovelydayoff
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty