8 popularnych mitów na temat ciąży
Ciąża – niesamowity okres w życiu każdej kobiety. To okres radosnego oczekiwania, nadziei i oczywiście określonych zmartwień. Najbardziej się martwią młode dziewczyny, które przygotowują się po raz pierwszy zostać matkami. Czytają różne książki, odwiedzają fora dla przyszłych mam. Nie ma w tym nic złego, ale nie warto wierzyć wszystkiemu, co przeczytasz w internecie czy temu, co mówi twoja przyjaciółka. W niniejszym zestawieniu 7 najpopularniejszych mitów na temat ciąży, które już czas obalić.
1. Na podstawie kształtu brzuszka ciążowego można określić płeć dziecka

Jednym z najbardziej popularnych mitów związanych z ciążą jest przekonanie, że jeśli masz spiczasty brzuszek, to urodzisz dziewczynkę, a jak jest okrągły to chłopca. Na kształt brzuszka nie wpływa w żaden sposób płeć rozwijającego się maluszka. Jego wygląd, zależy przede wszystkim od pozycji, w jakiej znajduje się w aktualnej chwili dziecko.
Jeśli dziecko jest odwrócone plecami, kobieta ma spiczasty brzuszek. Jeśli maluszek zmienia pozycję i odwraca się twarzą, to przyszła matka ma okrągły brzuszek.
Waga dziecka również w żaden sposób nie wpływa na kształt brzuszka, chociaż chłopcy po urodzeniu zazwyczaj ważą więcej niż dziewczynki.
2. Szerokie biodra – szybki poród

Istnieje przekonanie, że kobiety, których natura obdarzyła szerokimi biodrami, szybciej rodzą. W tej sytuacji pojawia się logiczne pytanie: jak więc podczas porodu radzą sobie drobne, szczupłe kobiety?
Szerokie biodra – szybki poród, to kolejny mit na temat ciąży. Szerokość bioder nie ma nic wspólnego z przebiegiem porodu. Decydujący jest bowiem nie obwód bioder, ale średnica kanału rodnego oraz rozmiar kości miedniczej. Lekarz jednak nie potrafi na oko określić, czy kobieta będzie mogła urodzić naturalnie, czy jednak potrzebne będzie cesarskie cięcie. W tym celu używa miednicomierza, który służy do wyznaczania zewnętrznych wymiarów kobiecej miednicy.
3. USG w ciąży jest szkodliwe

Często w internecie na różnych forach kobiety przekonują, że USG w ciąży jest szkodliwe. Jakoby fale ultradźwiękowe negatywnie wpływają na mózg dziecka. Bzdura.
Obecnie nie ma badań, których wyniki sugerowałyby, że badanie ultrasonograficzne wpływa niekorzystnie na rozwój płodu. Aparaty USG stosowane w obecne medycynie emitują ultradźwięki o znacznie mniejszej mocy, przez co są bezpieczne.
Jednak to wcale nie oznacza, że należy co miesiąca robić USG. Powinnaś go zrobić przynajmniej 3 razy w przebiegu całej ciąży, dzięki czemu będziesz zawsze wiedziała, jak czuje się i rozwija twój dzidziuś.
4. Podczas ciąży nie można spać na brzuchu

Większość kobiet, jak tylko się dowie, że jest w ciąży, od razu zmienia swoje nawyki, nie tylko żywieniowe. Chodzi również o pozycję podczas spania. Istnieje przekonanie, że podczas ciąży nie można spać na brzuchu, bo leżąc w takiej pozycji, można zaszkodzić dziecku.
Spanie na brzuchu w ciąży, wbrew powszechnym opiniom, nie jest zakazane. Leżenie na brzuchu w ciąży oraz spanie w takiej pozycji jest możliwe, bezpieczne i wygodne w pierwszym trymestrze ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży najbardziej przeszkadza szybko powiększające się piersi, a nie brzuch.
Sytuacja zmienia się później, gdy brzuszek ciężarnej staje się widoczny. Spanie na brzuchu w ciąży od tej pory nie jest wygodne. Natomiast leżenie na brzuchu w ciąży zaawansowanej nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na rozwój płodu, gdyż chroni go macica, wody płodowe oraz mięśnie matki.
5. Zakaz biegania w ciąży

Często kobiety, które aktywnie uprawiają sport, jak tylko się dowiedzą, że są w ciąży, natychmiast przestają ćwiczyć. Są świecie przekonane, że sport może zaszkodzić dziecku. Fachowcy jednak przekonują, że nie można tak z dnia na dzień zaniechać aktywności fizycznej, bo może to negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie kobiety.
Jeśli kobieta przed zajściem w ciąży regularnie biegała, to może nadal to robić, jeśli oczywiście nie ma do tego przeciwwskazań. Podczas biegania musi uważać na swoje tętno i ogólne samopoczucie, a jak tylko poczuje się źle, natychmiast udać się do lekarza.
Jeśli natomiast lekarz zakazał biegania w ciąży, to przyszła matka może uprawiać pilates, jogę czy aerobik dla kobiet ciężarnych.
6. Piwo jest bogatym źródłem witamin

Owszem, piwo jest bogatym źródłem witaminy B, której potrzebuje kobieta w ciąży. Jednak warto również pamiętać o tym, że piwo zawiera alkohol, niedogon, aldehydy, estry, które niekorzystnie wpływają na rozwój płodu. Może dojść na przykład do niedotlenienia (hipoksji) okołoporodowego, które jest jedną z przyczyn zaburzeń rozwojowych płodu.
Przyszła matka, która chce dostarczyć swojemu organizmowi witaminy B, powinna włączyć do swojej diety orzechy, kaszę gryczaną, kaszę owsianą, chleb żytni i zapomnieć o piwie.
7. Cesarskie cięcie na życzenie

Nie od dziś wiadomo, że poród to bolesny i długi proces. Właśnie dlatego większość kobiet dziś decyduje się na cesarskie cięcie, by jak najmniej cierpieć.
Nie warto jednak tego robić, jeśli możesz rodzić siłami natury.
Jak wynika ze statystyk, ryzyko wystąpienia powikłań po cesarce zarówno u matki, jak i u dziecka, zwiększa się dwunastokrotnie. Warto także pamiętać o tym, że cesarskie cięcie to operacja, po której na kobietę czeka okres rekonwalescencji. Szwy, niemożliwość wykonania codziennych czynności komplikują życie młodej matki, która musi dbać o swego dzidziusia. Po cesarskim cięciu kobieta może także mieć problemy z laktacją.
8. Dziecko w łonie matki nie potrafi reagować na docierające do niego bodźce

Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że płód w łonie matki reaguje na bodźce zewnętrzne.
Płód w łonie matki może odbierać bodźce dźwiękowe już od 16. tygodnia ciąży. Potrafi nawet słyszeć i odróżniać melodie. Najbardziej lubi muzykę spokojną, relaksującą. Ulubionym dźwiękiem płodu jest głos mamy, staraj się więc jak najczęściej mówić do dziecka ciepłym, spokojnym tonem.
Okazuje się, że maluchy zdecydowanie preferują smak słodki. Badania wykazały, że gdy płyn jest słodki, płód połyka go więcej niż wtedy, gdy jest kwaśny lub gorzkawy.
W ostatnich tygodniach ciąży dziecko zaczyna rozróżniać zmiany natężenia światła. Badania dowodzą, że reaguje ruchem na światło latarki skierowane ku brzuchowi mamy, co jest niezbitym dowodem, że płód reaguje na różne bodźce zewnętrzne.