8 powodów, dla których warto każdego dnia brać zimny prysznic

Poranny prysznic to idealne rozpoczęcie każdego dnia. Jednak większość z nas woli gorący lub ciepły prysznic. A jeśli rozpocząć dzień od zimnej wody?

Podczas gdy większość z nas nie może zrozumieć, jak zamiast ciepłego, relaksującego prysznica każdego poranka można oblewać się zimnymi strumieniami wody, zwłaszcza zimą, kiedy z łatwością można się przeziębić, zwolennicy zimnego natrysku nie wyobrażają sobie życia bez zimnego, orzeźwiającego prysznica.

Korzyści czy zagrożenia? Lekarze przekonują, że zimny natrysk jest lepszym i zdrowszym rozwiązaniem niż gorący, ale tylko w tym przypadku, jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań. Na początku oczywiście będzie zimno, jednak zawsze warto pamiętać o zaletach zimnego prysznica.

1. Zimny prysznic szybko rozbudzi nasze ciało i umysł

ranek

Zimny prysznic pomaga pokonać senność i tak samo, jak filiżanka porannej kawy dodaje sił i energii do działania. W czasie zimnego prysznica oddychamy szybciej i głębiej. Zimna woda usprawnia rozprowadzanie tlenu po organizmie, na skutek czego zaczynamy lepiej myśleć. Serce zaczyna bić szybciej, organizm produkuje więcej energii.

2. Zimny prysznic wspomaga odchudzanie

zimno

Zimny natrysk oczywiście nie może zmienić w mgnieniu oka otyłej pani na smukłą ślicznotkę, jednak bardzo skutecznie wspomaga odchudzanie. Woda w niskiej temperaturze może stymulować aktywność szczególnego typu komórek tłuszczowych zwanych brązowym tłuszczem. Brązowy tłuszcz jest odpowiedzialny za spalanie metaboliczne oraz przetwarzanie energii pozyskanej przez ciało poprzez emisję ciepła.

3. Poprawia odporność

zdrowie

Niska temperatura wody przyspiesza metabolizm. Poziom monocytów i innych substancji, które chronią nasz organizm przed atakami mikrobów i bakterii, się podnosi.

4. Niskie temperatury wywierają na ludzki organizm niezwykle pozytywne działanie

deszcz

Pod wpływem zimnej wody na początku dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i limfatycznych. Później następuje rozszerzenie skurczonych naczyń, krew ze zdwojoną siłą zaczyna w nich krążyć, rozprowadzając tlen po całym organizmie, który zaczyna lepiej pracować. Czujemy się zdrowo i lekko.

5. Poprawia nastrój

humor

Poranny zimny prysznic pomaga walczyć z depresją. Zimna woda pobudza pracę miejsca sinawego (jądro pnia mózgu), które odpowiada za produkcję noradrenaliny – hormonu, który wspaniale sobie radzi z depresją. Działanie zimnego prysznica można porównać do działania antydepresantów.

6. Zimna woda dodaje urody

skóra

W przeciwieństwie do gorącej wody, która otwiera pory, zmywa ze skóry lipidy, wysusza skórę, zimna woda zamyka pory i nie zmywa hydrolipidową powłokę. Już wspominaliśmy o tym, że zimne strumienie wody pobudzają krążenie, dzięki czemu poprawia się wygląd skóry, jej sprężystość, usprawnia się złuszczanie martwego naskórka.

7. Poprawia kondycję włosów

włosy

Chłodne strumienie poprawiają kondycję włosów poprzez zmiękczenie łusek włosów. Włosy stają się błyszczące, gładkie i zdrowe.

8. Zwiększa sprawność seksualną

przysznic

Zimna woda pomaga naszym ukochanym facetom zwiększyć sprawność seksualną i libido. U mężczyzn, którzy korzystają z zimnych pryszniców, zwiększa się produkcja testosteronu, czyli hormonu prawdziwego mężczyzny i poprawia się jakość spermy, co jest szczególnie istotne w przypadku par, które marzą o dziecku.

Jeśli postanowiłeś brać zimny prysznic każdego dnia, ale nigdy dotąd jeszcze tego nie robiłeś, lekarze przekonują, że należy robić to stopniowo, a nie gwałtownie przechodzić od gorącego prysznica do zimnego natrysku. Jeśli na co dzień bierzesz gorący prysznic, to zaczynaj od stopniowego obniżania temperatury.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty