8 produktów, które szkodzą wątrobie

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz zadbać o odpowiednie oczyszczenie wątroby, aby zapewnić jej prawidłową pracę. Bóle głowy, wzdęcia i wypryski sygnalizują o tym, że twoja wątroba jest zanieczyszczona.

Wątroba jest bardzo ważnym i wyjątkowym narządem w organizmie człowieka. Narząd ten odgrywa kluczową rolę w metabolizmie substancji odżywczych, trawieniu tłuszczów. Właśnie dlatego musisz regularnie wykonywać oczyszczanie wątroby.

Dlaczego warto regularnie wykonywać detoks wątroby?

Wątroba jako narząd wydalniczy i odtruwający filtruje przepływającą krew i oczyszcza ją z substancji szkodliwych.

  1. Magazynuje zapasy witamin oraz żelaza.
  2. Wytwarza żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów.
  3. Wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  4. Nadwaga i otyłość wywierają negatywny wpływ na wątrobę. U osób z otyłością często rozpoznaje się stłuszczenie wątroby, marskość oraz rak wątrobowo-komórkowy.

W niniejszym zestawieniu produkty, których nie lubi wątroba.

1. Cukier

cukier

Dietetycy zalecają wyeliminować ze swojej diety różnego rodzaju desery, napoje gazowane, cukierki i inne słodycze, zawierające cukier rafinowany. Są to produkty, które zwiększają ryzyko chorób wątroby.

2. Sól

sól

Nadmierna podaż soli sprzyja nadciśnieniu i rozwojowi stłuszczenia wątroby. Każdy z nas powinien czytać etykiety, aby wiedzieć, ile soli zawiera ten czy inny produkt, który kupujemy w sklepie.

3. Alkohol

alkochol

Każdy z nas doskonale wie, że nadużywanie alkoholu szkodzi naszej wątrobie. Alkohol działa szkodliwe nie tylko na gospodarkę wodno-elektrolitową, ale również uszkadza komórki wątroby. Wśród chorób związanych z alkoholem są m.in.: stłuszczenie, alkoholowe zapalenie i marskość wątroby.

4. Tłuszcze nasycone

mięso

Tłuste potrawy są bardzo kaloryczne, w dodatku zawierają tłuszcze nasycone, które szkodzą naszej wątrobie.

Jeśli chcesz, aby twoja wątroba prawidłowo pracowała, musisz wyeliminować ze swojej diety kiełbasę, tłuste mięso, masło, majonez.

5. Biała mąka

chleb

Jeśli będziesz każdego dnia spożywać produkty bogate w węglowodany, organizm przestanie wykorzystywać zapasy tłuszczu jako źródła energii. Organizm zamiast tego, aby rozszczepiać tłuszcze, zaczyna je magazynować.

  1. Węglowodany szybko zwiększają stężenie glukozy we krwi. W wyniku podwyższonego poziomu glukozy niszczone są przede wszystkim naczynia krwionośne, od kondycji których zależy wydolność całego układu krążenia.
  2. Organizm magazynuje glikogen (glikogen to zmagazynowane w organizmie węglowodany) w wątrobie.
  3. Z czasem takie węglowodany przekształcają się w tłuszcze, który są zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Może to być przyczyną otyłości i nadwagi.

6. Ostre potrawy

ostro

Jeśli będziesz regularnie spożywać bardzo ostre potrawy, to z czasem może dość do zaburzenia pracy wątroby. W dodatku nadmiar przypraw i sosów mogą wywoływać zgagę, wzdęcia, bóle brzucha.

Dieta, która obfituje w ostre przyprawy i sosy na bazie octu, podrażnia wątrobę i bardzo jej szkodzi.

7. Smażone potrawy

stek

Tłuszcze występują w codziennej diecie każdego z nas. Jednak większość z nas spożywa zbyt dużo tłuszczów, szczególnie tych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które jak już wspominaliśmy wcześniej, negatywnie wpływają na naszą wątrobę i ogólne samopoczucie.

Tłuszcze, które trafiają do naszego organizmu, ale nie są przetwarzane na energię, pozostają w nim w postaci komórek tłuszczowych, czyli tłuszczu, zgromadzonego na brzuchu, co z kolei zwiększa ryzyko takich chorób jak:

  • cukrzyca typu 2;
  • choroby układu krążenia;
  • rak.

8. Leki

tabletki

Wątroba jest szczególnie podatna na uszkodzenia powodowane przez leki, zwłaszcza gdy jednocześnie się zażywa je z alkoholem albo nie przestrzega się zaleceń lekarza, dotyczących dawkowania leków.

Nie wolno się leczyć samemu. Jeśli coś ci dolega, musisz natychmiast udać się do lekarza. Lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, przepisze ci niezbędne leki, które na pewno nie uszkodzą wątroby.

Mamy dla Ciebie kilka porad, jak dbać o swoją wątrobę:

  1. Zdrowa dieta, bogata w witaminy, minerały i błonnik.
  2. Codzienne spożywanie świeżych owoców, warzyw i roślin strączkowych.
  3. Regularne spożywanie chudego mięsa, ryb.
  4. 2 litry czystej wody każdego dnia.
  5. Picie herbat ziołowych, pobudzających trawienie (rumianek, werbena cytrynowa, biedrzeniec anyż).
  6. Jak najmniej alkoholu.
  7. Kontrola wagi ciała. Pamiętaj, otyłość jest największym wrogiem wątroby.
  8. Zerwij z paleniem.

Pamiętaj, niepoprawne odżywanie to nie tylko przejadanie się i niedojadanie, ale również jakość produktów, które spożywasz. Osoby, które nie prowadzą zbilansowanej diety i cierpią na nadwagę, są szczególnie narażone na niedobór witamin i minerałów. Jeśli nie potrafisz samodzielnie obliczyć kaloryczność indywidualnej diety i odpowiednio zaplanować poszczególne posiłki, możesz poprosić o pomoc dietetyka, który naucz cię zasad zdrowego odżywiania.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty