8 produktów, których lepiej nie jeść na pusty żołądek

Owsianka z bananami, filiżanka kawy i świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy – to wielu z nas wyobraża sobie, myśląc o idealnym śniadaniu. Niestety nie wszystkie produkty są dobre, jeśli masz pusty żołądek.

Śniadanie podkręca metabolizm, tym samym wpływając na pracę układu pokarmowego i poziom energii przez resztę dnia. Pamiętaj o tym, że są produkty, które nie warto jeść na czczo.

1. Sok pomarańczowy

sok

Owoce cytrusowe zawierają kwasy owocowe, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Spożywanie owoców cytrusowych, podobnie jak warzyw na czczo, może powodować zgagę i co za tym idzie wrzody żołądka.

Kwas zawarty w owocach cytrusowych podrażnia żołądek i obciąża trzustkę, która dopiero budzi się po nocnym odpoczynku. Poza tym, gdy żołądek jest pusty, cukier z owoców (fruktoza) może niepotrzebnie przeciążyć wątrobę. Jeśli cierpisz na nadkwasotę, picie świeżo wyciskanego soku z pomarańczy na czczo może pogorszyć ten stan.

2. Kawa

kawa

Chyba większość z nas pije rano kawę na pusty żołądek. Picie małej czarnej na czczo podrażnia żołądek, obciąża wątrobę i trzustkę. Pamiętaj o tym, że kawa stymuluję produkcję kwasu żołądkowego, a kiedy żołądek jest pusty, to nie ma, co trawić. Zwiększona ilość soku żołądkowego, który podrażnia błonę śluzową żołądka, to krótka droga do zgagi i wrzodów.

Kawa nasila objawy refluksu i może być przyczyną zaburzenia pracy układu pokarmowego. Niektórzy z nas po wypiciu kawy na czczo mają biegunkę, innym ciśnienie skacze albo zaczyna walić serce.

3. Słodkie napoje gazowane

napoje

Napoje gazowane są szkodliwe dla zdrowia bez względu na porę dnia, ale efekty ich działania są jeszcze gorsze, gdy pijesz je na pusty żołądek. Kwasy węglowe mieszają się z kwasami żołądkowymi, powodując takie problemy, jak nudności i wzdęcia.

Słodkie napoje gazowane zawierają sztuczne barwniki, cukry, wzmacniacze smaku i zapachu, na dodatek to prawdziwa bomba kaloryczna. Najlepiej pić wodę z dodawaniem różnych świeżych owoców, gdyż są bogatym źródłem różnych witamin i cennych substancji. Na szczególną uwagę zasługuje arbuz (dobrze nawadnia organizm) i owoce leśne, które zawierają antyoksydanty.

4. Zapomnij o gumie do żucia

guma

Kwas trawienny, który wydziela się podczas żucia gumy, podrażnia żołądek. Osoby, które często i regularnie żują gumę z pustym żołądkiem, mogą nabawić się stanu zapalnego układu trawiennego. Udowodniono również, że ludzie, którzy żują gumę na czczo, częściej wybierają jedzenie typu fast food niż owoce i warzywa. A nawet gdy żujesz gumę po jedzeniu, wypluj ją maksymalnie po 10 minutach. Zawarty w wielu gumach sorbitol, który stymuluje perystaltykę jelit, jedzony w dużych ilościach może powodować ból brzucha i biegunkę.

5. Nie pij alkoholu

wino

Alkohol na czczo to raczej nie najlepszy pomysł. Bez jedzenia wzrasta tempo wchłaniania alkoholu, a to oznacza, że będziesz mieć większego kaca. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców ze Szwecji uczestnicy jednego dnia spożywali alkohol po zjedzeniu śniadania, a drugiego na czczo. Zawartość alkoholu we krwi w dniu bez śniadania była aż o 30 proc. wyższa. Mimo że jednego i drugiego dnia wypili dokładnie taką samą ilość alkoholu. Poza tym alkohol wypijany na czczo niekorzystnie wpływa na pracę wątroby, nerek i serca.

6. Uważaj na leki

leki

Według Instytutu Żywności i Żywienia wielu z nas ciągle ma za małą wiedzę i za mało uwagi poświęca temu, co i kiedy jemy, przyjmując lekarstwa. Lekarze odradzają przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na pusty żołądek. Po pierwsze, zmniejsza to ich skuteczność, ale może też spowodować problemy zdrowotne, na przykład zwiększyć ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Większości lekarstw nie należy łączyć z posiłkami (idealnie jest przyjąć je 1-2 godziny przed posiłkiem lub 2 godziny po nim). Unikaj też łączenia leków z ziołami – mogą zaburzać wchłanianie. Są też wyjątki, czyli leki, które zaleca się przyjmować na czczo (np. hormony tarczycy), ale w takich przypadkach lekarz wypisujący receptę zwróci na to uwagę.

7. Drożdżówki i słodkie bułki

jedzenie

Jedzenie drożdżówek i słodkich bułek na pusty żołądek to raczej nie najlepszy pomysł. Zawierają cukier, drożdże, mąkę pszenną. Osoby, które cierpią z powodu grzybicy układu pokarmowego, powinny omijać je szerokim łukiem.

8. Ostre jedzenie

przyprawy

Miłośnicy ostrego jedzenia mogą jeść ulubione pikantne potrawy nawet rano, ale nie warto tego robić, bo ostre przyprawy podrażniają żołądek i powodują zgagę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty