8 rad, jak przeżyć zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i jak przejąć kontrolę nad hormonami podczas miesiączki

W internecie mamy mnóstwo kawałów i żartów na temat PMS. I każda dziewczyna na pewno wie, że niektóre z nich kryją w sobie wiele prawdy, ponieważ czasami hormony buszują i doprowadzają nas do szału. W niniejszym artykule opowiemy, jak przeżyć PMS i miesiączkę.
kobieta

Niestety, ale w naszym kraju nie można pójść na zwolnienie lekarskie, kiedy ma się miesiączkę. Wiele kobiet podczas krwawienia miesięcznego czuje się fatalnie, zwłaszcza w pracy. Jak przejąć kontrolę nad swoimi hormonami, żeby czuć się świetnie i nie wyżywać się na otaczających.

W niniejszym zestawieniu proste i skuteczne porady, które pomogą przeżyć ten niełatwy okres.

1. Otul się ciepłem: owiń się kocem i zrób sobie ciepłą herbatę

woda

Podczas miesiączki chcesz się położyć do łóżka i nigdzie z niego się nie ruszać, leżąc pod miękką kołderką w ciepłych skarpetkach i sweterku? Nie odmawiaj sobie takiej przyjemności. Podczas okresu kobiety często odczuwają chłód i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ginekolodzy przekonują, że to jest normalne, więc zafunduj sobie relaks w komfortowych warunkach. Włóż ciepłe skarpety, zaparz zieloną herbatę i owiń się kocem. I niech świat zaczeka!

2. Zdrowy sen: weź kilka dni wolnego. Zadbaj o zdrowy sen

sen

Sen to zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety podczas menstruacji. Niedobór snu wpływa na całe nasze życie, w tym też na samopoczucie. Przewlekłe niedosypianie jest przyczyną podwyższonego poziomu kortyzolu – hormonu stresu, który nie tylko wpływa na nasz nastrój, wywołując rozdrażnienie i napięcie nerwowe, ale również może być przyczyną zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

3. Witaminy i zioła: wspomóż organizm podczas krwawienia miesięcznego

Złagodzić objawy okresu pomoże zażywanie witamin, m.in. magnezu B6 i wapnia. Nie warto również zapominać o medycynie ludowej. Możesz zaparzyć sobie napar z dziurawca lub herbatę z szafranu. Jednak nie warto natychmiast biec po mieszankę ziołową do apteki. Między niektórymi ziołami i lekami mogą występować interakcje, więc nie można je zażywać jednocześnie. Przed użyciem należy skonsultować się ze swoim ginekologiem, który wypisze odpowiednie leki i ewentualnie doradzi jakieś napary i herbatki ziołowe.

4. Aktywność fizyczna: poranna gimnastyka i joga pomogą złagodzić przykre objawy PMS i miesiączki

Nie warto rezygnować całkowicie z ćwiczeń i treningów podczas PMS i okresu. Sport pobudza głowę do produkcji endorfin, które są gwarancją poprawy samopoczucia i dobrego humoru. Oczywiście w tym okresie najlepiej zrezygnować z intensywnych treningów, a postawić na jogę i ćwiczenia na rozciąganie.

5. Zdrowe odżywianie: zrezygnuj ze słodyczy i kawy

jedzenie

Podczas PMS i miesiączki najlepiej zrezygnować z niezdrowych pokarmów, zawierających tłuszcze trans. Możesz zjeść kilka czekoladek lub ciasteczko, ale się nie przejadaj. Zjedzenie dużej ilości słodyczy doprowadza do gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi i rozdrażnienia. Również musisz uważać na kofeinę, która nasila depresję, jest przyczyną podwyższonego poziomu kortyzolu i może być przyczyną bolesności piersi.

6. Produkty, bogate w węglowodany: obniż poziom kortyzolu za pomocą produktów, zawierających dużo węglowodanów

jogurt

Podczas okresu najlepiej włączyć do swojej diety produkty, bogate w złożone węglowodany. Obniżają poziom stresu i pobudzają produkcję serotoniny. Produkty bogate w węglowodany: warzywa, naturalny jogurt, produkty pełnoziarniste.

7. Organizm w trakcie PMS i miesiączki potrzebuje białka: najlepszy okres na ryby i kwasy tłuszczowe Omega-3

ryba

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych w trakcie PMS i krwawienia miesięcznego. Spożywaj jak najwięcej ryb, najlepiej łososia i makrelę, które są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, czerwoną soczewicę i dziki ryż. Są to produkty, które przyczyniają się do tego, że poziom cukru we krwi wraca do normy.

8. Pij dużo wody: woda, soki i owoce zapobiegają zatrzymywaniu się wody w organizmie i regulują pracę układu pokarmowego

herbata

Regularne picie korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, pomaga zmniejszyć ból piersi podczas okresu, zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie. Oprócz wody możesz również pić soki, herbaty ziołowe, jeść zupy. Z kawy najlepiej zrezygnować w tym okresie. Jeśli obawiasz się obrzęków, to możesz włączyć do swojej diety produkty moczopędne: warzywa, owoce, niektóre przyprawy.

PMS i miesiączka to trudny okres, który jest nieodłącznym elementem życia każdej kobiety. Musisz po prostu zacząć słuchać swojego ciała i pomóc mu przetrwać ten trudny okres. Zdrowy sen, odżywianie, odpoczynek, wsparcie bliskich i na pewno ze wszystkim sobie poradzisz!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty