8 sposobów na to, jak odróżnić prawdziwy głód od łakomstwa

Na pewno każdy z nas jest niezadowolony ze swojej wagi. Każda kobieta chce pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Okazuje się, że niekoniecznie musisz stosować diety. Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia żywnościowe.

Dla tych, kto chce schudnąć i już spróbował wielu diet, amerykańscy psychologowie mają kilka korzystnych porad. Ich metoda opiera się na psychologii behawioralnej. Okazuje się, że w osiągnięciu idealnej wagi przeszkadza nam pewna szczególność naszego organizmu. Często nie możemy odróżnić prawdziwego głódu od ochoty na jedzenie.

Pyszne jedzenie nas uszczęśliwia, zwiększa poziom endorfiny i dopaminy. Badacze polecają na początku wsłuchać się w swój organizm, określić jego potrzeby. Później dopiero należy je zaspokajać, nie koniecznie za pomocą jedzenia.

1. Powiedz stop dokładkom.

bliny

Jeśli najdzie cię ochota na dokładkę, wstań. Wyprostuj ramiona, głęboko oddychaj, skieruj uwagę na coś innego. Wtedy organizm się przestawi na nowy tryb. Udało ci się przezwyciężyć swoje małe słabości!

2. Pocałunek zamiast czekolady.

czekolada

Naukowcy doszli do wniosku, że osoba, która nadmiernie spożywa czekoladę, nie ma stałego partnera. Czekolada poprawia humor, ale nie na długo, więc znowu i znowu sięgasz po kolejny kawałek wyrobu cukierniczego. Zamiast kupowania kolejnej tabliczki czekolady, całuj się, uprawiaj seks. Jeśli nie masz stałego partnera, oglądaj melodramaty i czytaj romanse. Efekt murowany.

3. Myśl jak psycholog.

ciastko

Metoda kognitywna cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach. Dzięki tej metodzie możemy obserwować, analizować i modelować swoje zachowanie. Chcesz zjeść kolejny kawałek tortu? Wyobraź sobie, że zjadasz cały tort. Co czujesz? Krótkotrwałe zadowolenie? Teraz wyobraź sobie, ile tłuszczu zawiera ten tort, który się gromadzi na twoich pośladkach i udach i ile czasu będziesz potrzebowała na to, aby spalić go na siłowni.

4. Przekierowanie uwagi.

wino

Jeśli masz ochotę na lampkę wina, zastosuj bodźce. Głośno słuchaj muzyki, weź kilka kostek lodu do rąk, zjedz cytrynę. Organizm zacznie reagować na bardziej intensywne bodźce.

5. Dla miłośników fast food.

burger

Fachowcy przekonują, że osoba, która uwielbia szkodliwe jedzenie, z łatwością może z niego zrezygnować. Wystarczy skierować uwagę na coś innego. Czasami możesz po prostu zmienić pozycję ciała. Zrób na przykład przysiad na jednej nodze.

6. Akupunktura.

joga

Jeśli najdzie cię ochota na deser, możesz poddać się zabiegowi nakłuwaniu ciała igłami, który polega na stymulowaniu akupunktów na ciele. Punkty do akupunktury znajdują się na całym ciele, wiele z nich mieści się np. na podeszwowej stronie stóp albo przy kręgosłupie na plecach, na wysokości kącików oczu, na dłoniowej stronie przedramienia, na grzbiecie dłoni

7. Hygge, czyli komfort, wygoda i przytulność.

śniadanie

Hygge – duńskie słowo oznaczające komfort, wygodę, przytulność, używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia. Jeśli masz ochotę na jakiś smakołyk, sięgnij po książkę, pyszną herbatę, ciepły koc i świecie zapachowe.

8. Brokuły.

brokuły

Jeśli nadeszła cię ochota na frytki, wyobraź siebie, że masz przed sobą na talerzu brokuły. Nadal masz ochotę na jedzenie? Nie, wtedy to nie jest prawdziwy fizyczny głód, a jedynie łakomstwo i zajadanie emocji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty